Politika

TAJNA IZBORNE POBJEDE Kandidati zvijezde kampanje, stranke u ZAPEĆKU

Minuli lokalni izbori u BiH su potvrdili da je u savremenom političkom komuniciranju u centru pažnje ličnost kandidata, a ne ideje i ideologije, te da, suprotno uvreženom mišljenju, dobro osmišljena i aktivna kampanja itekako može preokrenuti rezultat.

TAJNA IZBORNE POBJEDE Kandidati zvijezde kampanje, stranke u ZAPEĆKU
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Zaključili su to učesnici veb diskusije, koju je nedavno, u sklopu Političke akademije, organizovala Fondacije „Fridrih Ebert“ u BiH.

Eksperti za političku komunikaciju su saglasni da su političke partije bile u „zapećku“ kampanje, osim u slučajevima kada su birači glasali protiv stranaka na vlasti.

– Imali smo takvu situaciju i u Banjaluci i u Sarajevu, gdje su mnogi glasali protiv SNSD, odnosno SDA. Primjetno je takođe da su na ovim izborima u kampanji bar donekle razdvojene lokalne i opšte teme i poruke i da su kampanje bile personalizovane – ocijenila je politikologinja Ana Mari Bošnjak sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

Pročitajte još

Kako je istakla Bošnjakova, ali i mnogi studenti, polaznici akademije, za veliki broj birča u Banjaluci, minuli izbori su se svodili na pitanje: ko je za Milorada Dodika, a ko za Draška Stanivukovića.

Da je Draško Stanivuković u predizbornoj kampanji bio ispred svoje stranke, potvrdio je i Saša Čeklija, profesor na Nezavisnom univerzitetu u Banjaluci, koji je i potpredsednik Gradskog odbora PDP i jedan od kreatora kampanje u ovoj stranci.

FOTO: MILKICA MILOJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILKICA MILOJEVIĆ/RAS SRBIJA

– Na bilbordima na kojima su se predstavljali kandidat PDP Draško Stanivuković, koji je bio zajednički kandidat opozicije za gradonačelnika, te Jelena Trvić, kao nositeljica odborničke liste PDP, uopšte nije bilo logotipa stranke. Nigdje, ni na jednom njihovom plakatu. To nije bilo slučajno. Procijenjeno je da je tako bolje – rekao je Čekrlija.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

On je dodao da je, doduše, upravo zbog takvog pristupa, odbornička lista PDP prošla mnogo lošije nego dvoje pomenutih kandidata, ali da bi, uprkos tome, kada bi se izbori ponovo desili, PDP vjerovatno opet postupio na isti način.

– Ako bi se našli pred izborom gradonačelnik ili skupštinska većina, odgovor bi bio gradonačelnik – kaže Čekrlija.

Dodaje da su kampanji PDP, odnosno Draška Staniovukovića, prethodila ozbiljna istraživanja, kako bi se ustanovilo šta građani očekuju i šta od tih očekivanja gradska vlast objektivno može ispuniti.

– Uslijedila je štand kampanja, u kojoj je kandidat za gradonačelnika nastojao da priđe bukvalno svakom građaninu, u svakoj gradskoj ulici i svakom i najudaljenijem selu. Ljudima je jako bitno da im se političari lično obrate i pokažu da im je stalo do njih – kaže Čekrlija.

Priča o zecu i dinosaurusu

Saša Čekrlija ističe da su mnogi mislili da je u Banjaluci nemoguće pobijediti protiv SNSD-a, ali da se ispostavilo da je Dodikova partija kao dinosaurus: još uvijek moćna, spremna da zada težak udarac, ali i uspavana i troma. – Dok je „dinosaurusa“ teško pokrenuti, aktivisti PDP su bili dinamični, uvijek na terenu, tako da su znali dnevno održati po pet šest malih skupova na različitim lokacijama – ocjenjuje Čekrlija. Dodaje da će ostati misterija zašto vladajuća stranka nije posegnula za starim trikom – trećim kandidatom za gradonačelnika, koji bi, kao autsajder, odvlačio potencijalne glasove opozicije i koji se u političkom žargonu naziva zec.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije