Digitalna Srpska

TAKO MLADI, A VEĆ OZBILJNI PROGRAMERI Pobjednici "App izazova" žele da osvoje tržište mobilnih aplikacija

Kako bi to izgledalo kada biste u svjetskom muzeju mogli da oživite slike ili da doživite vrijeme u kojem su one nastale, uz pomoć samo mobilnog telefona? A kako bi izgledalo kada ne biste morali da čekate u redu u banci ili pošti, a opet biste stigli na red da obavite što treba da obavite?

TAKO MLADI, A VEĆ OZBILJNI PROGRAMERI Pobjednici "App izazova" žele da osvoje tržište mobilnih aplikacija
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Odgovore na ova i slična pitanja znaju i ponudili su talentovani mladići i djevojke, srednjoškolci iz BiH, Srbije i Crne Gore, koji su učestvovali u nedavno završenom trećem “App izazov” takmičenju Telekom Srbija grupacije.

U finalu takmičenja, održanom u Banjaluci, svoje ideje za nove aplikacije za mobilne uređaje predstavilo je čak 15 timova učenika srednjih škola, a žiri je nagradio 4 ideje, od kojih se neke zasnivaju na tehnologijama koje se kod nas i danas vrlo malo koriste u aplikacijama.

Takva je, recimo, AR tehnologija ili proširena stvarnost, koja omogućava da putem aplikacije, kroz ekran uređaja, a najčešće mobilnog telefona, vidimo elemente koji ne postoje u stvarnom životu. Ova tehnologija se koristi za video-igrice, pa nije čudno da je srednjoškolci na ovim prostorima poznaju i koriste, ali oni su pronašli i druge načine da je iskoriste.

Činilo nam se već viđeno da nudimo aplikaciju koja živi u uređaju i ne možemo ih vidjeti u stvarnom svijetu. Željeli smo da spojimo realnost i nešto što je virtuelno. Pa smo se sjetili AR tehnologije i ideje da je unaprijedimo onoliko koliko mi znamo, da prilagodimo našem prostoru. Jer, nema puno AR aplikacija na tržištu Balkana i to smo željeli da promijenimo – objašnjava za Srpskainfo Vuk Marković, niški gimnazijalac i jedan od autora ovogodišnje prvonagrađene aplikacije “Starlight”.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

Upravo ona treba da omogući da u muzeju možete da oživite slike.

– Mogu, recimo, da vam se pokažu razni videozapisi, slike, možete da posmatrate čitav prostor kao da ste živjeli u to doba kada je ta slika nastala. Mijenja se realnost oko vas. Primjena je univerzalna, a sve je do mašte, kako ćete je iskoristiti – objašnjava Vuk, koji je zajedno sa Jelenom Pantić i Milanom Radomirovićem kreirao “Starlight”, uz pomoć profesorke Marije Cvetković iz Gimnazije “Svetozar Marković” iz Niša.

Oni su svi učenici odjeljenja za talentovane matematičare, ali, kao i njihovi drugari iz drugih škola, smatraju da znanje iz matematike nije presudno za programiranje aplikacija, mada može da ubrza rad. Bitna je, ističu ovi mladi ljudi, zainteresovanost za tehnologije, ali i otvoren um koji teži tome da dođe do rješenja za neke probleme.

– Na primjer, imali smo problema u početku s aplikacijom kako da odradimo ovaj segment za koji sam ja bio zadužen. Promijenio sam mnogo platformi, mnogo jezika dok nisam našao najbolje rješenje, koje sam sa dva različita mjesta pokupio, te dvije ideje spojio u jednu. Uz znanje, treba vam taj pristup i u programiranju – objašnjava Matija Mirković, učenik drugog razreda banjalučke Gimnazije.

On je s drugovima Savom Malinovićem i Nikolom Vujkovićem na takmičenju nagrađen za aplikaciju “KuMe” – kućni menadžer.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

– To je sklop senzora koji omogućavaju korisniku monitoring doma, i to je sve vezano s aplikacijom preko servera, tako da korisnik u bilo kojem trenutku može da ima uvid u te neke informacije o svom domu – objašnjava Sava Malinović.

Vujković dodaje da je izrada aplikacije trajala koliko i njeno osmišljavanje.

– To kodiranje je bilo više fizički posao, a mnogo duži i teži posao je da se osmisli kako će to sve funkcionisati – kaže Nikola.

Iako mladi, sva trojica već mogu da kažu da imaju višegodišnje iskustvo u izradi aplikacija. I da zajedno rade već godinama, uspješno spajajući različita interesovanja koja u sklopu ove oblasti imaju.

Činjenicom da su još u srednjoj školi, a već su radili na ozbiljnim projektima za Ministarstvo odbrane, može se pohvaliti i tim “Ad Victoriam” iz završnog razreda podgoričke Elektrotehničke škole koji je, takođe, nagrađen u Banjaluci, za aplikaciju “MojRed”.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

– Zadatak naše aplikacije je da korisnici lakše podnesu gužve u bankama, poštama i svuda gdje se čeka u redovima. Bitna stvar je bila to što ne postoji sistem kojim se reguliše čekanje u redu, a enormne su cijene uvođenja nekih aparata za to. Zato smo mi napravili aplikaciju koja će pomoći da se iz fotelje, iz doma, prijavimo u red, da završimo sve aktivnosti koje imamo u međuvremenu i da nam aplikacija javi kad je naše vrijeme da dođemo – objašnjava Filip Tomović, koji je zajedno s Nikolom Petrovićem i Jovanom Vukovićem osmislio ovu aplikaciju.

Željeli su, kažu, da ponude nešto kreativno, što još ne postoji među ponuđenim sistemima, a jedina konkurencija su im, kažu, redomati, koji nisu ni blizu precizni kao njihova aplikacija.

– Oni ne prikazuju vrijeme čekanja i često se dešava da ljudi uzmu po 5-6 papirića, tako da rješavamo i to – kaže Jovan, koji očekuje da će ova aplikacija zaživjeti u cijelom regionu.

Može i da se uči na zanimljiv način

Još jedna aplikacija zanimljivog naziva “Đe si, istoriju ponesi” potekla je iz Elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić” u Podgorici. Tim “Trinite” osmislio je aplikaciju koja, takođe, radi na principu AR tehnologije, a trebalo bi da posluži u turizmu, te ljubiteljima istorije i arhitekture.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

– Može da ima korist i tako što će neke ljude na inovativan način motivisati da počnu da uče nešto o istoriji. Lako se koristi – kaže Dragan Mijatović, koji je zajedno s Petrom Kasalicom i Petrom Jovanovićem osmislio ovu aplikaciju.

Oni su na “App izazovu” nagrađeni za inovativnost.

Ne uči se u školi

– Ne može se ovo naučiti u školi iz mnogih razloga. U suštini, pojedinac koji želi da stekne ove vještine mora da se samostalno usavršava. Ali za to danas postoje razne metode, literatura, kursevi, u suštini se može sada jeftino ili besplatno doći do takvih saznanja. Potrebno je interesovanje – kaže Sava Malinović iz Banjaluke.

Nikola Petrović iz Podgorice objašnjava da je rad na aplikacijama počeo izvan škole.

– To su neka interesovanja koja su prerasla u hobi. I onda je škola uvidjela mogućnost da nas pogura u tome. Zato smo ovdje –  kaže Petrović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije