Društvo

TE UGLJEVIK PRVA ISPUNILA EKOLOŠKE ZAHTJEVE Postojenje za odsumporavanje pušteno u probni rad

Sistem za odsumporavanje dimnih gasova u Termoelektrani Ugljevik, vrijedan 80 miliona evra za koji su sredstva obezbjeđena  iz kredita Japanske agencije za međunarodnu saradnju, pušten je danas u probni rad. Završetkom ovog projekta otklonjene su sve potencijalne opasnosti koje su rasle sa zaoštravanjem legislative po pitanju ekologije, u odnosu na ugovorne obaveze prema Evropskoj energetskoj zajednici i domaćoj legislative.

TE UGLJEVIK PRVA ISPUNILA EKOLOŠKE ZAHTJEVE Postojenje za odsumporavanje pušteno u probni rad
FOTO: SRPSKAINFO

Izgradnjom ovog postrojenja stvorene su pretpostavke za ispunjavanje evropskih ekoloških standarda i stabilnu proizvodnju struje u budućnosti, a ovo je najveći je ekološki projekat u energetskim postrojenjima u Jugoistočnoj Evropi – istakao je projekt menadžer Zlatko Malović.

– Poznato je da se za proizvodnju električne energije u Ugljeviku koristi ugalj sa visokim sadržajem sumpora, koji se kreće od 3,5 do 5 procenata, a emisija sumpornih oksida u vazduh je značajno veća od dozvoljene. Završetak projekta omogućiće da, sadašnjih 16.000 miligrama po kubnom metru bude svedeno na 200 miligrama, što je u skladu sa najzahtijevnijim evropskim direktivama o kvalitetu vazduha. Novim sistemom za odsumporavanje redukcija štetnih gasova će biti smanjena 80 puta – pojasnio je Malović.

Ovo preduzeće nosilac je privrednog razvoja Ugljevika, ali i cijele regije. Privredni gigant, koji proizvodi trećinu električne energije u Republici Srpskoj, mnogo pažnje posvećuje i zaštiti životne sredine, naglasio je i generalni direktor  RiTE Ugljevik Čedomir Stojanović.

– Nakon projekta odsumporavanja, čija gradnja je trajala skoro deceniju,  nastavićemo ulaganja u ekološko odlaganje pepela i šljake i proizvodnju gipsa kao nus proizvoda ovog projekta – precizirao je on.

U RiTE Ugljevik danas se, u organizaciji Saveza inžinjera i geologa RS, Rudnika i termoelektrane, resornog ministarstva i Elektroprivrede RS, održava i okrugli sto na temu “Značaj i perspektive uglja u uslovima energetske tranzicije.

– Ugalj je jedinstveni resurs, jeftin i globalno dostupan. On je i najrasprostranjenija sirovina, te su perspektive eksploatacije i korištenja uglja u budućnosti  ogromne. I sa spekta održavanja energetskog sistema on je nezamjenjiv. Uz obavezu, što važi i za druge energetske izvore, da se mnogo više pažnje obrate na energetsku efikasnost i smanjenje emisiej štetnih gasova –istakao je ovom prilikom  predsjednik Saveza inženjera i geologa RS Cvjetko Stojanović.

Na ovom skupu o temama poput “Ugalj-globalni energetski trendovi”, “Održiva budućnost uglja” izlagali su eminentni stručnjaci iz ove oblasti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu