Društvo

TEMPERATURA NA IZVORIŠTU 73 STEPENA Ružičasti ukras Srbije sličan je jezeru u Transilvaniji (FOTO)

Banja Pačir nalazi se u Srbiji i spada u red termalnih banja, postoji šest godina, a od 2018. radi tokom cijele godine i prepoznatljiva je po jezeru neobične roze boje.

TEMPERATURA NA IZVORIŠTU 73 STEPENA Ružičasti ukras Srbije sličan je jezeru u Transilvaniji (FOTO)
FOTO: SRNA

Temperatura na izvorištu dostiže čak 72 stepena, a po litru sadrži između 20 i 22 grama soli.

Sabolč Sabolčki, predsjednik Savjeta mjesne zajednice Pačir, koja se nalazi u blizini Subotice i Bačke Palanke, rekao je da nisu rađena posebna istraživanja kojima bi bilo utvrđeno zbog čega ovo jezero ima tako neobičnu boju.

– Mislimo da je to zbog sunčevih zraka koji se nad jezerom prelamaju, budući da je u zatvorenom dijelu banje voda braonkasta – rekao je Sabolčki i naveo da ta voda bude i ružičasta, i pomalo braonkasta, i ljubičasta.

On je izjavio novinarima koji su učestvovali u studijskom putovanju po Vojvodini u okviru projekta “Zdravstvena tura”, koji se realizuje kroz Intereg IPA program prekogranične saradnje Mađarska-Srbija, naglasio da je boravak u ovoj banji izrazito dobar za reumatske i kožne bolesti, ali najbolji za stanja nakon povreda.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Sabolčki je ukazao da je Banja Pačir ove godine ugostila najviše posjetilaca iz Srbije.

– To je, najverovatnije, zbog virusa korona i zatvaranja granica. Nama je baš drago da smo imali toliko gostiju. S obzirom na to da je već oktobar, sada radimo samo u zatvorenom delu, mada ima ljudi koji se i sada kupaju jer vole nešto hladniju vodu – rekao je Sabolčki i dodao da je unutra voda topline između 32 i 34 stepena.

On je rekao da su prije zatvaranja granice zbog virusa korona, s obzirom na to da je banja Pačir u blizini Mađarske granice, imali mnogo turista iz te zemlje.

Sabolčki je istakao da je kapacitet Banje Pačir 1.000 ljudi, ali je ove godine smanjen zbog preventivnih mjera donesenih s ciljem sprečavanja širenja virusa korona.

– Kapacitet je sada 600 osoba. Mi u banji ne nudimo smeštaj, ali u selu ima mnogo apartmana. Mislim da dnevno smeštaj može da nađe 60 osoba. Mi, kao banja, nudimo ulaznice, lekovitu vodu, nešto hrane i pića, a sve ostalo zainteresovani sami organizuju – naveo je Sabolčki.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Sabolčki je rekao da je cilj ove mlade banje unapređenje turističke ponude i poboljšanje infrastrukture, što bi doprinijelo sveukupnom napretku i ove male mjesne zajednice, u blizini granice sa Mađarskom.

On je naglasio da se nijedna zemlja u regionu ne može pohvaliti ovakvim darom prirode, kao ni vodom koja je toliko slana, te da je voda u Pačirskoj banji najsličnija jednom jezeru u dalekoj Transilvaniji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije