Svijet

TENZIJE KLJUČAJU Rusija i NATO će u isto vrijeme simulirati nuklearne napade

NATO je u petak saopštio da će u ponedjeljak početi svoju godišnju nuklearnu vježbu "Stedfest Nun", sa do 60 aviona koji će učestvovati u trenažnim letovima iznad Belgije, Sjevernog mora i Britanije za vježbanje upotrebe američkih nuklearnih bombi postavljenih u Evropi.

TENZIJE KLJUČAJU Rusija i NATO će u isto vrijeme simulirati nuklearne napade
FOTO: SHUTTERSTOCK, RICARD GARCIA VILANOVA / RINGIER

Nuklearne vježbe koje ne uključuju prave bombe – odvijaju se usred pojačanih tenzija nakon što je Rusija više puta ponovila da će se “braniti svim sredstvima”, uključujući nuklearna, prenosi Blic.

Stav NATO-a je jasan: tenzije sa Rusijom i njihovo zveckanje nuklearnim arsenalima ne smiju da poremete našu rutinu, mi održavamo vježbe uprkos Putinovim prijetnjama, a ne zbog njih.

– Vježba, koja traje do 30. oktobra, je rutinska i nije povezana sa bilo kakvim aktuelnim događajima u svijetu – saopštio je NATO na svom sajtu i dodao da neće biti korišćeno živo oružje.

– Ova vježba pomaže da se osigura da nuklearno sredstvo odvraćanja ostane bezbjedno i efikasno – rekla je portparolka NATO-a Oana Lungesku.

Vježbe će se vjerovatno poklopiti sa godišnjim nuklearnim vježbama Moskve pod nazivom „Grom“, koje se obično održavaju krajem oktobra i u kojima Rusija testira svoje bombardere, podmornice i rakete sposobne da nose nuklearno oružje.

Pročitajte još

Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a, rekao je ranije ove nedjelje da bi otkazivanje ovog dugo planiranog događaja poslalo “pogrešan signal” zbog situacije sa Rusijom, prenosi Skaj njuz.

Ben Volas, britanski sekretar za odbranu, ponovio je taj stav i napomenuo da će ruske nuklearne snage izvoditi svoje godišnje vježbe otprilike u isto vrijeme.

– Mislim da je najvažnije da se ponašamo kako smo planirali. Ono što ne želimo je da mijenjamo rutinu – rekao je Volas.

Sve u vezi sa nuklearnom politikom i aktivnostima NATO alijanse je strogo povjerljivo.

Samo tri od 30 NATO saveznika imaju nuklearno oružje – SAD, Velika Britanija i Francuska.

Saveznici imaju tendenciju da budu nevjerovatno oprezni u pogledu bilo kakvih komentara o nuklearnom oružju, jer se čak i to može smatrati eskalacijom.

Isto tako, NATO ne precizira kada bi mogao da upotrijebi nuklearno oružje, preferirajući da bude namjerno dvosmislen.

Ali čini se da je francuski predsjednik u sredu prekršio ovaj sporazum. U televizijskom intervjuu, Emanuel Makron je rekao da njegova zemlja neće uzvratiti nuklearnim napadom čak i ako ruski Vladimir Putin lansira nuklearno oružje u Ukrajini ili u region.

Međutim, takođe treba napomenuti da Francuska nije dio Savezničke grupe za nuklearno planiranje, koja nadgleda sva saveznička nuklearna pitanja.

Bjeloruski avioni

Kako prenosi “Kijev post”, čini se da Rusija oprema bjeloruske avione tako da mogu da nose nuklearno oružje.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije potvrdilo je preopremanje bjeloruskog Su-25 za nošenje nuklearnog oružja.

Sinoć je ruski mediji prenijeli izjavu Кonstantina Voroncova, zamjenika šefa ruske delegacije na sastanku Prvog komiteta Generalne skupštine UN.

Prema njegovim riječima, Rusija prebacuje u Bjelorusiju dvostruko opremljene sisteme Iskander-M i preoprema neke bjeloruske avione Su-25 tehničkim sposobnošću za nošenje nuklearnog oružja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije