Banjaluka

TEŠKA GODINA ZA KOMUNALNA PREDUZEĆA Korona donijela manje prihode i veće troškove poslovanja

Teška, sa slabijom naplatom usluga, većim troškovima poslovanja, ali bez otpuštanja radnika ili smanjenja plata.

TEŠKA GODINA ZA KOMUNALNA PREDUZEĆA Korona donijela manje prihode i veće troškove poslovanja
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Tako su prethodnu godinu rezimirali oni koji obezbjeđuju vitalne usluge za građane Banjaluke, odvoz smeća, grijanje i vodosnabdijevanje.

Upravo je 2020. godina bila drugačija nego sve prethodne, zbog pojave virusa korona, koji je imao negativne efekte na sve sfere života i rada. Jedna od posljedica je to što je u potpunosti zaustavljen ili usporen rad kompletne privrede, ali i kretanje stanovništva, što je direktno uticalo na rad komunalnih preduzeća.

Fakturisanje

Problema nisu bili pošteđeni ni u preduzeću “Čistoća”, iz kojeg poručuju da im je pandemija smanjila ionako problematičnu naplatu usluge odvoza smeća.

– Prethodnih godina stepen naplate je bio veći za nekih 10 do 15 odsto nego u 2020. godini – kazao je direktor ovog preduzeća Aleksandar Bajić.

Dodaje da je inače stepen naplate u ovom preduzeću 70 do 72 odsto.

Aleksandar Bajić
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Imamo veliki problem sa nenaplaćenim potraživanjima, jer jedini instrument koji imamo na raspolaganju je da tužimo dužnike. Mi nemamo mogućnost da, kao druga preduzeća, dužnicima uskratimo uslugu – objasnio je on.

Naveo je da prvo idu sa opomenom, pa u slučaju da dužnici ne izmire dugove, idu s krajnjom mjerom – tužbama. One s druge stran predstavljaju, kako on kaže, dodatni trošak za ovo preduzeće, jer svaku tužbu plaćaju 100 KM po korisniku.

Naveo je da su se u prethodnoj godini držali i odluka nadležnih institucija, pa nisu fakturisali usluge onim korisnicima koji nisu obavljali svoje djelatnosti.

Pročitajte još

– Zbog svega toga naše poslovanje je generalno lošije nego prošle godine. Prethodnu poslovnu godinu ćemo završiti u plusu, ali on će biti manji nego prošle godina – precizirao je on.

Naglasio je da i pored svih problema nisu otpuštali radnike.

– Broj zaposlenih nam je otprilike isti kao i prethodnih godina, razlika je možda u jedna ili dva radnika. Isto tako, nismo smanjivali primanja zaposlenih. Čak smo u martu prošle godine, prije pandemije, donijeli odluku da se od marta povećaju plate zaposlenih za nekih 20 odsto, i to smo održali – istakao je Bajić.

Dodaje da budućnost ovog preduzeća zavisi od brojnih faktora, prije svega od toga kakva će biti situacija s pandemijom, ali i od izdvajanja u budžetu grada za javnu higijenu.

– Mi imamo višegodišnji okvirni sporazum s Gradom Banjaluka, ali svake godine potpisujemo pojedinačni ugovor, na osnovu sredstava koja su planirana u budžetu grada. Pošto još budžet nije usvojen, teško je reći šta nas čeka – zaključio je Bajić.

Bez potrošnje

Sa lošom godinom su morali izaći na kraj i u preduzeću “Eko toplane”, koje je zaduženo za isporuku toplotne energije u Banjaluci.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Poručuju da je situacija izazvana pandemijom virusa korona uticala na njihovo poslovanje u više segmenata.

– Prije svega, naplata potraživanja u martu i aprilu je bila značajno niža od planirane. Mjere sprovedene s ciljem suzbijanja pandemije kroz smanjenje socijalnog kontakta dovele su do značajnog ograničenja kretanja, što se posebno odnosilo na osobe starije od 65 godina. Osim toga, usljed usporavanja privredne aktivnosti pojedini poslovni korisnici, i sami suočeni s problemima likvidnosti, u tom periodu kasnili su s plaćanjem – rekli su u Eko toplanama.

Naglašavaju da u martu, aprilu i maju svojim korisnicima koji su kasnili s plaćanjem nisu obračunavali zatezne kamate.

Pročitajte još

– Naša procjena negativnog efekta izazvanog pandemijom korona virusa na poslovni rezultat “Eko toplana” u 2020. godini je oko 1,2 miliona KM. S obzirom na to da je tokom marta i aprila bilo potrebno obezbijediti zagrijavanje karantinskih objekata za smještaj zaraženih, a radilo se o objektima koji imaju staru stolariju ili fasadu, dok su neki od objekata namijenjeni za održavanje sportskih događaja (sportska dvorana), režimi grijanja za sve korisnike su morali biti iznad standardnih. U tom periodu “Eko toplane” su imale značajno veću potrošnju energenta – naveli su u ovom preduzeću i dodali da su im, pored gore navedenih problema, i druge okolnosti uticale na njihovo poslovanje.

Kazali su da je, pored toga, veliki broj objekata, škole, fakulteti, studentski domovi, javne institucije, poslovni prostori, stambeni prostori koji se iznajmljuju i slično, bio zatvoren. To znači da kod njih nije bilo potrošnje u tom periodu. Tako je i naplata, a samim tim i prihodi, bila značajno manja.

– Ipak, bez obzira na sve probleme koje je pandemija izazvala, a u vezi s likvidnošću, organizacijom lanca snabdijevanja, kao i samom proizvodnjom i isporukom toplotne energije, uz maksimalne napore menadžmenta i svih zaposlenih, bez finansijske pomoći javnih institucija, obezbijedili smo uredno funkcionisanje sistema daljinskog grijanja i u vanrednim okolnostima, poštujući sve propisane mjere i preporuke nadležnih institucija, u skladu s kojima i dalje postupamo – naveli su u ovom preduzeću.

Objasnili su da su morali preduzeti cijeli set aktivnosti kako bi sistem daljinskog grijanja funkcionisao i tokom pandemije, te bio obezbijeđen kontinuitet uspješnog poslovanja ovog preduzeća.

– Prije svega, postignuti su dogovori s dobavljačima i bankama u vezi s određenim kašnjenjima u plaćanju. Pokrenut je niz projekata koji su obezbijedili značajne uštede u poslovanju. Takođe, i pored negativnog efekta pandemije korona virusa, nije bilo otpuštanja radnika niti smanjenja plata radnicima. Plate zaposlenima, pripadajući doprinosi, ali i svi porezi i ostale obaveze prema državi se redovno isplaćuju i tokom pandemije – istakli su u “Eko toplanama”.

Nije bilo isključenja

Iz preduzeća “Vodovod” poručuju da ih je pojava virusa korona stavila pred dva izazova. S jedne strane, morali su preduzeti mjere kako bi sačuvali zdravlje svojih radnika, a s druge obezbijediti uredno snabdijevanje potrošača higijenski ispravnom vodom za piće u čemu su, kako kažu, uspjeli.

I njima je problem u poslovanju napravilo zaustavljanje privredne aktivnosti.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Najveći problem s kojim smo se suočili je svakako prestanak rada privrednih subjekata za vrijeme vanrednog stanja i perioda koji se odnosi na mart, april i maj, što je direktno uticalo na pad prihoda, odnosno pad naplate potraživanja. Veliki broj privrednih subjekata, oko 3.000, nije uopšte radio u navedenom periodu tako da njima “Vodovod” nije ni slao račune za potrošnju vode. Takođe, oko 5.000 naših potrošača iz kategorije “stanovništvo” koji žive i rade u inostranstvu nisu potrošili nijedan kubik vode, jer nisu bili u mogućnosti da dođu u RS za vrijeme prvog, udarnog talasa pandemije – precizirali su u ovom preduzeću i naglasili da “Vodovod” nije isključio s mreže nijednog svog potrošača za vrijeme pandemije.

Pročitajte još

Kazali su da se u narednim mjesecima djelimično stabilizovala naplata potrošnje vode, ali da su se prvobitni zaostaci morali nekako kompenzovati, pa su, kako kažu, preduzeli više mjera.

– Iskoristili smo mogućnost saradnje s našim partnerima i bankom kako bismo prevazišli period smanjenja naplate i isporuke vode u tom periodu. Reorganizacijom proizvodnje i smanjenjem troškova rada uspjeli smo sačuvati stabilnost preduzeća i poslovnu godinu završiti s pozitivnim rezultatom – istakli su u “Vodovodu”.

I u ovom preduzeću se hvale da svi ti problemi nisu doveli do onog najgoreg, smanjenja broja zaposlenih.

– “Vodovod” nije otpuštao radnike i sve obaveze prema radnicima i dobavljačima izmirio je na vrijeme. Takođe, “Vodovod” nije smanjivao ni primanja radnika, bez obzira na situaciju u vezi s pandemijom. Broj radnika jeste smanjen za onoliko njih koliko ih je steklo uslove za odlazak u penziju ili su sami radnici tražili prekid radnog odnosa iz nekog drugog razloga – zaključili su u ovom preduzeću.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu