TEŠKA POBJEDA Italija tek u produžetku slomila Austriju

Italija je izborila četvrtfinale Evropskog prvenstva. „Azuri“ su u produžetku savladali borbenu Austriju sa 2:1 i sad čekaju boljeg iz meča Belgija - Portugalija.

Italija i Austrija su odigrali veoma tvrd meč. „Azuri“ su u prvom dijelu bili nešto opasniji, a iako su uputili 12 udaraca prema golu većina ih nije bila opasna po gol Austrije. Prvi je zaprijetio Spinacola kada je poslao loptu pored gola.

Spinacola je prošao po lijevoj strani u 17. minuti, poslao povratnu, a udarac Barele zaustavio je Bahman. Imobile je nakon mirnijeg perioda pogodio stativu u 32. minuti.

Austrija je vrebala šansu iz kontranapada preko Arnautovića u 63. minuti, kada je pogodio Donarumu, a to je bio prvi udarac u gol.

Dva minuta kasnije poništen je gol Austrije. Alaba je proigrao Arnautovića, koji je pogodio mrežu, ali je bio u nedozvoljenoj poziciji. Tražili su Austrijanci jedanaesterac zbog prekršaja nad Lajnerom, ali je bek bio u ofsajdu.

Na kraju se otišlo u produžetke. Italija je osmi put u završnici Evropskog prvenstva igrala dodatni period i po tome je rekorder. A onda su u produžetku došli i golovi. Sjajan pas Spinacole je iskoristio Federiko Kijeza, koji je pogodio za vođstvo. U ovoj situaciji slabo je reagovao Alaba. U 105. minuti je pogodio Pesina, kojem je to drugi gol na prvenstvu.

I kad se činilo da je sve gotovo, nakon kornera je loše reagovala odbrana Italije. Saša Kalajdžić je sjajnom reakcijom zatresao mrežu i prekinuo niz rivala od 11 mečeva bez primljenog gola.