Hronika

TEŽAK UDARAC ZA RODITELJE Ljekar kome se sudi za nesavjesno liječenje PONOVO RADI U BOLNICI

Tri godine je prošlo od tragedije koja je potresla ne samo Loznicu, već i cijelu Srbiju, kada je tada osmogodišnji dječak Radenko Nikodinović (8) preminuo od sepse kao posljedice preloma ruke. Sudski proces, međutim, medicinskim radnicima za nesavjesno liječenje i dalje tapka u mjestu, a jedan od ljekara ponovo radi u lozničkoj bolnici.

TEŽAK UDARAC ZA RODITELJE Ljekar kome se sudi za nesavjesno liječenje PONOVO RADI U BOLNICI
FOTO: FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Sudeći prema riječima Radenkovih roditelja, sudski proces protiv zdravstvenih radnika nije odmaklo daleko iako je suđenje iz Loznice zbog mogućih pritisaka na sud premješteno u Šabac.

Moguće ponovo vještačenje

Prije dvadesetak dana smo imali suđenje, međutim, ono je odloženo jer su neki iskazi promenjeni, posebno vještaka iz Novog Sada, te je moguće ponovno vještačenje, pa potom nastavak suđenja – kaže Milan Nikodinović, otac malenog Radenka.

Suđenje se u slučaju malog Radenka vodi protiv troje ljekara koji su osumjničeni za nesavjesno liječenje, međutim iako je ortopedu koji je nakon preloma ruke hospitalizovao malog Radenka oduzeta licenca, on prema riječima Radenkovih roditelja radi u lozničkoj bolnici.

– Mi ga nismo vidjeli, ali kako ljudi pričaju tu je, viđaju ga da radi – kaže Milan.

Doktor ponovo radi u bolnici

Blic je dobio potvrdu da jedan od ove trojice ljekara zaista i vratio u bolnicu.

Kako je rečeno iz službe za komunikaciju sa medijima Opšte bolnice Loznica, doktor Dobrivoje Bojanić koji je hospitalizovao Radenka, radi u ovoj bolnici, ali ne kao ljekar.

– Dr Bojanić se bavi administrativnim poslovima, ne radi kao doktor – kratko je rekla portparolka bolnice.

Ovim povodom kontaktirali smo i Ministarstvo zdravalja, gdje je rečeno da time što je dr Dobrivoje Bojanič zaposlen u opštoj bolnici u Loznici na administrativnim poslovima, nije prekršen nijedan zakon.

– Sve dok se suđenje ne završi i presuda ne postane pravosnažna, bilo kakvo udaljavanje i sa tog radnog mjesta na poslovima administracije bilo bi neosnovano – rekli su iz Ministarstva zdravlja.

Ponovo prolazili kroz cijelu tragediju

Suđenje ljekarima za nesavjesno liječenje u slučaju smrti osmogodišnjeg dječaka otpočeto je Loznici u kojoj je Radenko i liječen, međutim početkom 2018. godine čitav proces je poslije izuzeća troje sudija Krivičnog odjeljenja Osnovnog suda u Loznici premješten u Osnovni sud u Šapcu.

Tada je porodica Nikodinović morala ponovo da proživi mučan proces davanja iskaza, budući da su i oni i optuženi radnici morali ponovo da daju svoje izjave.

Roditelji su tom prilikom ostali pri iskazu datom ranije, ponavljajući da dječak nije hospitalizovan ni poslije dva dana kada su se javili žaleći se na otok ruke, temperaturu i pogoršano stanje njihovog sina.

S druge strane, na saslušanju medicinskog osoblja, jedna od medicinskih sestara tvrdila je da su roditelji odbili da ostave dijete na odjeljenju, ali, kako je rekla, taj dio nije čula iz razgovora između roditelja i dječaka, već je u “protokol upisala po nalogu ortopeda dr Dobrivoja Bojanića koji je hospitalizovao Radenka”.

Iz tadašnjih izjava lozničkih medicinskih radnika čulo se da nisu bili upoznati sa stepenom pogoršanja zdravstvenog stanja niti šta je dječak uzimao od terapije, te da su neke od odluka donijeli na osnovu međusobnog povjerenja u stručnost ortopeda.

Ministarstvo zdravlja razriješilo direktorka bolnice

Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar je tom prilikom odredio smjenu direktora bolnice u Loznici zbog propusta u radu. Takođe, Ministarstvo zdravlja je protiv ortopeda Bojanića početkom novembra 2016. godine podnijelo krivičnu prijavu zbog nesavjesnog pružanja ljekarske pomoći.

Kasnije, tokom saslušanja svjedoka optužnica je proširena i na ljekare sa Instituta za majku i dijete.

Kako se sve desilo?

Tragedija kakvu će loznički kraj pamtiti dogodila se šest dana poslije preloma ruke koji je dječak Radenko zadobio u nedjelju 2. oktobra tokom igre, spuštajući se niz tobogan.

Njega su roditelji istog dana prevezli do lozničke bolnice gdje mu je na odjeljenju ortopedije ukazana pomoć i stavljen gips.

Prema tvrdnjama oca Milana i majke Zorice, dječak nije zadržan u bolnici iako je na ruci bio otvoren prelom, a komplikacije i temperatura javile se se kod kuće već iste večeri.

Tek u srijedu, kada je bilo očigledno da se dječak ne osjeća dobro i da je ruka modra, zadržan je na odjeljenju, a iste večeri upućen u Institut za majku i dijete u Beogradu.

Borba ljekara da Radenku spasu najprije ruku, a potom i život, nije dala željene rezultate i dječak je zbog infekcije preminuo u subotu 8. oktobra oko 9.45 časova.

Od tog dana počinje borba roditelja za pravdu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu