Svijet

TEŽINA POSTAJE PROBLEM Veza između ekonomskog rasta i sve veće gojaznosti u Kini

Više od polovine odraslih u Kini ima prekomjernu težinu usljed pasivnog načina života u rastućoj srednjoj klasi društva, navodi se u izvještaju Državne komisije za zdravlje.

TEŽINA POSTAJE PROBLEM Veza između ekonomskog rasta i sve veće gojaznosti u Kini
FOTO: WU HONG/EPA

U Kini je zabilježen brz ekonomski rast tokom posljednjih nekoliko decenija, što je dovelo do promjene navika u ishrani, uz masovno popularne aplikacije na internetu za dostavu hrane, zahvaljujući kojima su stanovništvu svakodnevno dostupni jeftini i kalorični obroci.

Porast broja gojaznih osoba znači da sada više od 50 odsto ljudi u Kini ima prekomjernu težinu, ne računajući 16,4 odsto stanovnika koji se smatraju gojaznim, ističe se u izvještaju objavljenom danas.

Novi procenat je, u odnosu na 2002, gotovo udvostručen, budući da je te godine bilo 29 odsto gojaznih ili osoba sa prekomjernom težinom.

Nutricionista iz grada Harbin Vang Dan izjavio je za AFP da mnoge odrasle osobe u Kini danas premalo vježbaju, da su pod prevelikim pritiskom i da imaju nezdravo radno vrijeme.

Među kineskom djecom takođe je zabilježeno povećano gojenje, a u izvještaju se navodi da 20 odsto djece uzrasta od šest do 17 godina ima prekomjernu težinu, u odnosu na 16 odsto iz 2012. godine.

Stručnjaci podsjećaju da je prekomjerna težina značajan faktor kada je riječ o kardiovaskularnim oboljenjima, dijabetesu i raku.

Najugroženija zemlja u Aziji kada je riječ o prekomjernoj težini je Malezija, sa 65 odsto stanovnika koji imaju višak kilograma ili su gojazni, navodi se u izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije za prošlu godinu.

U svijetu je generalno zabilježena veća gojaznost kako u razvijenim područjima, tako i u onim gdje stanovništvo ne može sebi da priušti zdravu ishranu voćem, povrćem i namirnicama bogatim proteinima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu