Društvo

"TI SI KRIV " Kako je korona zamalo posvađala jednu porodicu, a onda se otvorila bolna tema

Porodica K. iz Beograda je imala tu nesreću da se baš svi njeni članovi za kratko vreme inficiraju novim korona virusom.

"TI SI KRIV " Kako je korona zamalo posvađala jednu porodicu, a onda se otvorila bolna tema
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIC/RAS SRBIJA

Najprije se razbolio S. K (21), zatim i D. K (19) a potom i majka i otac G. K (56) i Z.K (67).

Otkrivaju kako je to biti u nezavidnoj situaciji da su svi članovi porodice bolesni i to trenutno od najopasnijeg virusa koji hara planetom već više od godinu dana.

“Nisam izlazio na žurke, ali sam se ponekad vidio s prijateljima”

S. K je je ispričao kako kod njega nije bilo straha od virusa. Tvrdi da nije izlazio po korona žurkama koje se sad organizuju po Beogradu, a i da to nije činio ni njegov brat, iako su obojica mladi i ne spadaju u rizičnu kategoriju.

– Nije bilo straha. Ali vodio sam računa, nisam izlazio na korona žurke. Čak sam i na piće prestao da idem – priča za Blic S.K.

Ipak, on priznaje da su se i on i brat viđali sa prijateljima iako niko od njih nije imao potvrđen virus.

Da se pridržavao preporuka S. nam ilustruje time što je dva mjeseca prije nego što se zarazio, deset dana proveo u karantinu pošto je imao kontakt sa osobom koja je bila pozitivna, ali se tad nije razbolio.

– Sjedio sam deset dana u sobi i to je bilo to.

Probudio sam se s temperaturom, znao sam da je kovid

Bolest je kod obojice braće počela iznenada, sa temperaturom.

– Probudio sam se sa temperaturom. Znao sam da je kovid, odmah sam počeo da pijem lijekove za obaranje temperature – kaže.

D. je imao slične simptome. On se razbolio par dana poslije svog brata.

– Isto je počelo s temperaturom. Prvi dan je bila baš visoka.

S. kaže da je otišao na Studentsku polikliniku gdje su uradili testove. Rezltat je stigao ubrzo i bio je pozitivan.

– Odmah su mi prepisali terapiju i rekli da se izolujem.

Prva reakcija

– Nije nam bilo svejedno – kaže S: “Kako sam se ja prvi razbolio, pretpostavio sam da sam ja kliconoša. Ipak, poslije prvog šoka, porodično smo donijeli odluku da se ja smjesta izolujem u sobu”.

Očekivao je da će krenuti da se svađaju, ali je taj prvi dan sve bilo u redu. Nadao se da će on biti jedini zaražen.

– Nismo se svađali, što me je začudilo. Ok, bio sam pozitivan i prihvatio sam to. Otišao sam u izolaciju da ne bih zarazio svoje roditelje koji su stariji ljudi. Nadao sam se da će to biti dovoljno.

Tri dana – tri mišljenja

Međutim, ubrzo se razbolio i otac Z.K., koji je penzioner. Dobio je visoku temperaturu, ali simptomi su kod njega bili čudni.

– Temperatura mu je pala drugi dan i nije je imao jedan dan, a onda mu se ponovo vratila. Otišli smo kod ljekara, ali u tri dana smo dobili tri mišljenja – kaže.

Oni su ogorčeni time što su ga šetali po institucijama, iako je rizična grupa.

– U tri institucije su imali tri mišljenja. Rekli su mu da ide kući iako je penzioner i niko mu nije snimio pluća – tvrdi.

Moguće da se korona nadovezala na još jednu infekciju

FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIC/RAS SRBIJA
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIC/RAS SRBIJA

Porodična situacija se pogoršala pošto je ocu postalo loše. Odveli su ga kod pulmologa, koji je ustanovio da mu je saturacija loša i da ima promjene na plućima koje zahtijevaju liječenje u bolnici. Ljekar je rekao kako je moguće da se na već postojeću infekcju nadovezala korona.

– On je rekao da je moguće da je upalu pluća imao još ranije, a da se korona nadovezala na postojeću infekciju. Poslao ga je u bolnicu u Batajnici, da odleži. Tamo je stavljen na kiseonik.

Zaraženost u porodici 100%

Poslije oca, razbolio se i D. Kao i brat, jedno jutro je dobio visoku temperaturu, a ubrzo i majka G.K. Ona je poslije nedjelju dana izgubila čulo mirisa.

– Zaraženost kod nas je 100% procenata. Poslije nas dvojice, majka je izgubila čulo mirisa. Ipak, nikakakv drugi simptom nije se pojavio kod nje.

Živjeti s koronom i pitanje “ko je kriv”

– Nije bilo lako – govore oni. Prvih nekoliko dana je najgore, visoka temperatura, koja lomi a onda, kada temperatura prođe, dolazi umor. Samo vam se spava. A morate da živite i pomažete drugima koji su tu s vama u karantinu – priča član ove beogradske porodice.

Najgora im je, ipak, bila neizvjesnost, kao i misao “ko je kriv” za ono što se desilo.

– Padaju vam razne stvari na pamet, ali i počnete da se pitate ko je kriv za zarazu. Čovjek se čuva, ali to nije dovoljno.

Sada se najviše brinu za oca. Još uvijek je u bolnici mada je njegovo stanje sada mnogo bolje.

Ovaj slučaj najbolje ilustruje upravo ono što se trenutno masovno i dešava u Srbiji – da su zaražene čitave porodice. Zarazu, kako upozoravaju ljekari, obično mlađi ljudi donesu u porodicu. I dok oni uglavnom to dobro podnesu, problem je kada zaraza pređe na roditelje, a svi već znamo da su starije osobe podložnije komplikacijama.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije