Društvo

STOČARI U PROBLEMIMA Vukovi i psi lutalice napadaju i kolju stoku

Na području opština Srebrenica i Bratunac vukovi i psi lutalice pričinjavaju veliku štetu stočarima jer napadaju i kolju stoku i plemenitu divljač.

psi se igraju na travi
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Veterinarski inspektor Mladen Tešić iz Srebrenice kaže da, prosječno, u dva mjeseca neko prijavi štetu, odnosno klanje stoke, koje počine vukovi ili psi lutalice.

On ističe da mnogi i ne prijavljuju štetu jer je plaćanje odštete prekinuto. Ranije je opština izmirivala naknadu stočarima za štetu koju im nanesu vukovi ili psi lutalice.

– Trenutno su evidentirana tri slučaja štete koju su pričinili vukovi i ta šteta je velika, ali i šteta od pasa lutalica, koji sve češće napadaju i kolju domaće životinje – kaže Tešić.

Prema njegovim riječima, vukovi i drugi predatori nisu prebrojani, kao ni plemenita divljač u lovištima na području srebreničke opštine.

– Ovdašnje Lovačko društvo `Javor` nema podataka o broju divljači, kao ni medvjeda i vukova na području ove opštine, odnosno lovišta kojim gazduje, iako je poznato da u posljednjih nekoliko mjeseci ovdašnjim šumama krstare veliki čopori vukova – ukazuje Tešić.

Vukovi nanose štetu stočarima u srebreničkoj i susjednoj bratunačkoj opštini.

Tešić naglašava da je potrebno voditi evidenciju o broju divljih životinja, koje treba na određeni način držati pod kontrolom, odnosno pratiti stanje plemenite divljači, a posebno predatora da se ne bi previše namnožili i desetkovali plemenitu divljač, ali i da ne uništavaju domaće životinje.

Službenik u Odjeljenju za privredu opštine Srebrenica Arif Golubović potvrdio je da, zbog određenih tehničkih problema i nejasnoća, te nedostatka novca, od februara opština Srebrenica ne isplaćuje naknadu za štetu koju pričine vukovi ili psi lutalice i druge zvijeri.

U Odjeljenju za privredu opštine Bratunac kažu da je prijavljeno nekoliko slučajeva štete koju su nanijeli psi lutalice, ali da, kako navode, zbog epidemije virusa korona, nemaju evidenciju koliko je slučajeva i koliki je iznos pričinjene štete.

U lovačkim društvima u ove dvije lokalne zajednice planiraju da početkom naredne godine organizuju lov na lisice koje su se previše namnožile i nanose štetu, te je potrebno njihovu populaciju držati pod određenom kontrolom i spriječiti pojavu bjesnila.

Tešić ističe da će sve odstrijeljene lisice biti poslate Veterinarskom institutu u Banjaluku da bi bilo provjereno njihovo zdravstveno stanje i utvrđeno da li ima slučajeva bjesnila.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije