Banjaluka

TRADICIONALNI RECEPTI U MODERNOJ TEHNOLOGIJI “The Master Craft Brewery” unikat Banjaluke

Proizvodnja vrhunskih kraft piva na znatski način, koji primjenjuje MCB pivara, zahtijeva vrhunski spoj starog i novog u proizvodnji piva.

TRADICIONALNI RECEPTI U MODERNOJ TEHNOLOGIJI “The Master Craft Brewery” unikat Banjaluke
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Koristimo tradicionalne recepte za zanatske piva, naravno u modernoj tehnologiji vrhunskog kvaliteta. Dobar dio trajanja procesa proizvodnje, pivo provede u fermentaciji i odležavanju, što kod nas traje od 20 do 30 dana. U tom procesu fermentacije imamo usko grlo u proizvodnji, ali trenutno možemo proizvesti mjesečno pet do šest hiljada litara vrhunskog kraft piva – kaže vlasnik ove zanatske pivare Ljubomir Marić.

Ograničenje za MCB pivnicu postoji u samo jednom segmentu, u kapacitetu kraft tržišta, koje je u Banjaluci i BiH još u nastanku.

– Teoretski možemo skuvati 30.000 litara mjesečno, što znači da bez većih problema možemo udvostručiti proizvodnju. U ponudi imamo pet vrsta piva uz veliku mogućnost da vrlo skoro, kada se tržište kraft piva uspostavi, proizvodimo od 10 do 12 hiljada litara piva mjesečno – istakao je Marić.

MCB pivara proizvodi pivo po njemačkom zakonu iz 1516. godine, po kojem se pivo može praviti samo od ječma, hmelja i vode.

– Znači kraft pivo iz naše pivare se kuva od 100 odsto prirodnih sastojaka. Nema vještačkih aroma, sirupa, aditiva, pojačivača ukusa, boja, konzervanasa. Laički to bi bilo kao da poredite domaću hranu iz bašte sa industrijskom proizvodnjom koja prolazi kroz čitav proces hemijskih tretmana – precizira Ljubomir, ističući da se tom prirodnom receptu dodala samo oprema od modernih materijala i vrhunski školovan kadar.

Pročitajte još

– Radimo u vrhunskim uslovima, o svakom segementu se strogo vodi računa, od pripreme sirovine, odražavanja opreme, kontrole procesa pripremanja piva do skladištenja. Precizno se zna kako se svako od naših kraft piva služi, u kakvim čašama i uz kakvu hranu, jer je je konzumiranje kraft piva proces koji počinje u našoj pivnici, a završava na nepcima naših gostiju – poručuje Ljubomir.

Naglašava i da će novi trend biti kombinovanje piva i hrane jer ima toliko mnogo stilova unutar kojih se može eksperimentisati.

– Univerzalno je pravilo da se ne treba ograničavati koje pivo ide sa kojom hranom, ali generalno lakša piva idu sa lakšom hranom – pilsner i riba, piletina, salate. Pšenična piva su za prženu hranu i roštilj. Jača crna piva idu sa mesom, a neka koja se rade sa suvim voćem i laktozom izvrsno idu i uz deserte. Interesantno je i da se sirevi jako dobro kombinuju sa pivima – zaključuje Marić.

Praznici uz pivo za ponijeti

MCB pivara nudi i pivo za ponijeti, u pakovanju od dvije litre i brendiranim vrećicama, koje je, kažu, izrazito traženo u ovim prazničnim danima.

– Točeno pivo je identičnog kvaliteta, ukusa i arome kao ono koje služimo na licu mjesta u proizvodnji. Osim što ga možete servirati gostima kod kuće, jedinstven je poklon i za praznike – ističe Marić, napominjući da se točeno pivo može čuvati u frižideru do sedam dana.

(A.E.)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije