Jedna biljka koja ne zahtjeva mnogo njege je bromelija. Riječ je o biljci koja potiče iz Južne Amerike i naraste do pola metra u visinu. Namijenjena je za održavanje u zatvorenom prostoru i zahtjeva srednje do jako svjetlo, minimalna temperatura treba da bude 15 stepeni. Važno je samo da ga nikada ne stavljate na direktnu sunčevu svijetlost, prenosi avaz.ba.
Razmnožavaju se iz sjemena i mladica, dok se neke vrste mogu podijeliti. Takođe, mladi listovi se mogu odvojiti prije cvjetanja, a zatim oživjeti. Uz rozetu odrasle biljke najčešće se pojavljuje mladica, a kada dostignu veličinu trećine matične biljke, treba je pažljivo odvojiti i presaditi u posebnu teglu.
Nažalost, većina bromelija uvene nakon prvog i jedinog cvjetanja. Ali lako se razmnožavaju kroz izdanak. Izdanak treba posaditi u mješavinu treseta, peska i fine kore drveta. Rozeta treba da bude najmanje jedan centimetar iznad zemlje.
Poznata je i kao mala biljka ananasa, a njeno održavanje ne zahtjeva duboke saksije. Voli redovno zalivanje i vlažno zemljište, a vodu koja se skuplja u posudi redovno praznite.
Stavite lonac sa bromelijom u šljunčani tanjir koji je djelimično napunjen vodom. Na taj način ćete povećati vlažnost i stvoriti vlažnu atmosferu koja joj odgovara. Uvjerite se da korijeni nisu potopljeni u vodu, inače mogu početi da trunu, prenosi Krstarica.
Ova biljka takođe ima svoja ljekovita svojstva. Pokazao se kao vrlo efikasan u borbi protiv dosadnog hrkanja. Pored toga, pročišćava vazduh u zatvorenom prostoru. Studija sa organskom materijom pokazala je da je ova biljka efikasna u uklanjanju šest različitih hemikalija iz vazduha, uključujući aceton i benzin.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu