Društvo

Treba li da se vakcinišete u trudnoći: Doktori odgovorili na pitanja u vezi s imunizacijom koja muče trudnice i porodilje

Vakcinacija u trudnoći, da li ili ne? Koliko je opasno ako se zarazim koronom? Pitanja su koja muče trudnice i porodilje, naročito nakon nekoliko smrtnih slučajeva koji su se dogodili ženama pred porođaj, ili nakon porođaja, koje su bile pozitivne na koronu.

Trudna žena
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kako ljekari objašnjavaju, vakcinacija je jedini izlaz iz ove situacije, a trudnice i te kako mogu biti u riziku ako se zaraze. Naši stručnjaci, odgovaraju za Blic na 10 najčešćih pitanja koja u ovom trenutku zabrinjavaju trudnice i porodilje, ali i savjetuju da se treba vakcinisati.

– 1 – Koliko je važno da je trudnica vakcinisana?

– Vakcinacija, kako za sve ostale, tako i za trudnice, porodilje, omogućava imuni odgovor koji je štiti od kovid infekcije. Mnoge se pitaju, da li korona prelazi na plod? Ne, nema prelaska virusa sa majke na dijete, ali se mogu razviti razne komplikacije usljed zaražavanja. Tako da mi imamo trudnice koje se porode, rode dijete koje je uglavnom negativno, priča za Blic doc.dr Dejan Mitić, direktor GAK UKC Niš.

Pročitajte još

Kako objašnjava ljekar, sama vakcina u trudnoći, time što izazove imuni odgovor, stvara antitijela, a cijeli taj proces, prema dostupnim podacima, ne utiče negativno ni na majku ni na bebu.

– U cijelu tu priču o vakcinaciji trudnica uključeni su Američko društvo za ginekologiju i akušerstvo, Evropska udruženja za humanu reprodukciju, to su brojna svetska udruženja i svi imaju stav da vakcinacija ne utiče na trudnoću. Ne utiče ni na početku trudnoće, niti kasnije. Stav je, takođe, da ako se žena vakciniše i ako zatrudni, da može da primi revakcinu. Vakcina nije štetna ni po reproduktivno zdravlje, ni žene ni muškarca, ako planiraju potomstvo, s tim što se preporučuje da ako se radi VTO, da se sačeka mjesec dana od revakcine, mada može i poslije sedam dana. Nema dileme, vakcina je preporuka struke, priča dr Mitić.

– 2 – Bliži se porođaj da li treba da se vakcinisem?

– Trudnice se mogu vakcinisati u bilo kom trenutku. Vakcinacijom žena štiti i sebe i bebu. Ako je trudnica u osmom mesecu, recimo, ona ima dovoljno vremena da primi dvije doze i stekne imuni odgovor pred porođaj. Na taj način biće mirna, kako ona tako i beba. Svakako je bolje da već stekne imunitet prije nego što ode na porođaj, Ali napominjem, uvek se posavetujte sa svojim ginekologom ipak je on upućen u tok trudnoće, kaže epidemiolog i član Kriznog štaba prof.dr Branislav Tiodorović.

Da se treba vakcinisati i u sedmom, osmom ili devetom mjesecu, saglasan je i direktor GAK doc.dr Dejan Mitić.

– Može da se vakciniše u bilo kom momentu. Trudnice kao i sva ostala populacija nisu u nešto težem položaju, međutim postoji veći rizik za razvijanje teže kliničke slike kod trudnica u odnosu na žene koje nisu trudne, objašnjava dr Mitić.

– 3 – Koju vakcinu da izaberem?

– Prema raspoloživim podacima može bilo koja vakcina. Naravno, svako ima pravo na lični izbor da li će se vakcinisati, kao i kojom vakcinom. U nekim zemljama nema izbora vakcine, vi se vakcinišete onom koja je dostupna, kaže dr Mitić.

Epidemiolog prof.dr Branislav Tiodorović kaže da je Fajzer preporučena vakcina, ali da treba porazgovarati sa svojim ginekologom u svakom slučaju pre vakcinacije.

– 4 – Da li mogu bilo koju?

Svako bira vakcinu koju želi. Preporuku za trudnice, prema rečima profesora Tiodorovića dobila je Fajzer vakcina.

– 5 – Nekoliko godina borimo se za potomstvo, putem VTO uspjela sam da zatrudnim. Da li smijem da se vakcinišem?

– Da. Trudnoća VTO nije ništa drugačija od bilo koje druge, i ta trudnoća se posmatra kao i trudnoće koje su se spontano desile. Ali, uglavnom žene koje zatrudne putem VTO, one imaju možda više godina, pa zbog toga postoji veći rizik u odnosu na ostale žene. Dakle, ne postoji ni zbog toga prepreka za vakcinaciju, kaže dr Mitić.

– 6 – Ne smijem da se vakcinisem, tako mi je rekao ginekolog

Prije nego što odustanete od vakcinacije, potražite još neko mišljenje. Možda je vaš ginekolog u pravu i ima razloga zašto vam to kaže, tražite da vam objasni razlog svog stava, a može se dogoditi da je i nesiguran i da vas pogrešno savjetuje.

– Uvijek možete potražiti drugo mišljenje. Može se desiti, da ljekar iz nekog straha, nesigurnosti, kaže tako nešto, a možda i nema dovoljno informacija pa kaže sačekajte. Prema posljednjim informacijama, ne postoji razlog da se trudnica ne vakciniše u bilo kom trenutku, kaže dr Mitić.

– 7 – Žene su porađale i sa koronom, možda ne treba toliko da brinem?

Iskustvo je pokazalo da ne reaguje svaki organizam isto na koronu, ali zabluda je da su zdravi ljudi bezbjedni. Naravno, postoje žene koje su imale koronu i na svijet donele zdravu djecu i sa njima je kasnije bilo sve u redu. Nažalost, imamo slučajeve kada su trudnice i porodilje umirale.

– Kod nas na klinici je 13 žena koje su kovid pozitivne. Ima primera kada sve prođe uprkos virusu. Ali, preporuka ostaje, vakcinišite se – kaže dr Mitić.

Načelnica Dnevne bolnice u “Narodnom frontu” Ana Mitrović izjavila je prije nekoliko dana za RTS da prvi i najvažniji problem vezan za kovid infekciju u trudnoći je da stradaju pluća i da trudnice imaju manju saturaciju, otežano disanje, a vakcina će ih zaštititi od te osnovne komplikacije. Kako je objasnila, trudnice se mogu vakcinisanti i u prvom trimestru trudnoće, jer što je trudnoća starija rizik od infekcije i razvoja teže kliničke slike je veći.

-Preporuke su da se vakcinišu od 13. nedelje pa do 28, 30. ili 32. da bi uspjele da prime drugu dozu dok su trudne, a moja preporuka bi bila da se držimo preporuka određenih svjetskih udruženja da to bude između 12. i 20. nedjelje da bi trudnice ušle u pozni drugi i treći trimestar koji je najrizičniji – zaštićene sa adekvatnim nivoom antitijela, istakla je doktorka za RTS.

– 8 – Kako vakcina utiče na bebu?

– Koliko sam upućen, u toku dojenja ako se žena vakciniše antitijela prelaze u mleko i ona deluju zaštitno na bebu, kaže dr Mitić.

– 9 – Da li sigurno smijem da se vakcinišem? Jel postoji razlog ili prepreka da to ne učinim.

– Svaka trudnica treba pre vakcinacije da obavi konsultaciju sa svojim ginekologom. Ako postoji neka prepreka, obično je u pitanju alergija na neki sastojak vakcine što je veoma rijetko – kaže profesor Tiodorović.

Dakle, ako imate neku dilemu pitajte ginekologa, alergologa, imunologa…

– 10 – U panici sam, osjećam strah, zbunjena sam…

– Uvijek se savetuje razgovor, jedno ili dva mišljenja, treba sagledati situaciju objektivno i sa više strana. Biramo zdravlje, kaže dr Mitić.

Ako osjećate strah, paniku, plaši vas sve, nemojte dozvoliti sebi da vam se naruši zdravlje, kako zbog vas, tako i zbog bebe koja je na putu. Obratite se psihologu kako bi vam pomogao da se oslobodite straha.

Sazdanović ginekolozima: Radite svoj posao profesionalno

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja doc.dr Predrag Sazdanović izjavio je da treba razjasniti nekoliko činjenica.

– Da, virus postoji, mnogi još negiraju da postoji. Ako sad nije jasno, kad će biti jasno? Da, virus ubija, pogotovo rizične grupe, kao što su i trudnice. Treća stvar, da, postoji vakcina koja brani od najtežih oblika. Četvrto, ne, niko nije umro od vakcine protiv kovida. To ne postoji. Da to raščistimo, izjavio je Sazdanović za RTS.

Kako je podsjetio, krajem marta-početkom aprila udruženje ginekologa u Srbiji, na preporuku SZO i drugih svetskih organizacija, dalo je preporuku o vakcinaciji trudnica.

– Poruka je jasna: radite svoj posao profesionalno, vaš posao je da preporučite vakcinu, a lično mišljenje je da li vjerujete ili ne, naveo je državni sekretar Ministarstva zdravlja, i poslao poruku ginekolozima koji su savjetovali trudnice da se ne vakcinišu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije