Društvo

INAČE JE BESMISLENO Doktor Nestorović objasnio kada je poželjno TESTIRANJE NA LIČNI ZAHTJEV

Testiranje građana na novi korona virus na njihov lični zahtjev naišlo je na veliko interesovanje javnosti u Srbiji. Dnevno se obavi više od sto testova, po cijeni od 6.000 dinara. Da li je to pametno ulaganje, ko bi trebalo da se testira, kao i da li su rezultati tih testova značajni za naučno istraživanje u Srbiji odgovara prof. dr Branimir Nestorović, člana Kriznog štaba, po čijoj je odluci testiranje na zahtjev omogućeno.

INAČE JE BESMISLENO Doktor Nestorović objasnio kada je poželjno TESTIRANJE NA LIČNI ZAHTJEV
FOTO: GLAMUR TV HAPPY/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ako nisi bolestan, što da radiš test? Mogu da razumijem da neko ko je zimus imao upalu pluća želi da uradi test na antitela, da vidi da li je preležao, ne da radi bris iz nosa kojim se dokazuje infekcija. Ali, onaj ko je zdrav, ko nema nikakve simptome, da daje 6.000, to je potpuno besmisleno. To nema nikakvu svrhu – rekao je u razgovoru za Telegraf ističući da smisao vidi u slučaju putnika u međunarodnom saobraćaju, koji su ranije istaknuti kao većina zainteresovanih za testiranje.

Na pitanje o tome da li neko ko je u strahu, a nije bio “među kontaktima” oboljelog, čime nije dospio u službenu evidenciju, testiranjem na lični zahtjev može poslužiti za epidemiološku analizu u Srbiji, Nestorović odgovara odrično.

– Ne, to samo smanjuje broj pozitivnih. Nema značaja. Sad se već zna da je veliki broj ljudi se šetao sa pozitivnim testom, koji je bio zdrav. Devet desetina onih koji imaju pozitivan test nemaju nikakve tegobe, neki kažu čak i više. Prema tome, ako si bolestan, a ne osjećaš ništa, ne treba da se testiraš – kaže pokazujući razumijevanje za još jedan slučaj.

– Eventualno, ako imaš nekog starog kod kuće, da se za to vrijeme izoluješ, da ne ideš kod njega. Ako neko sumnja, a ima stare roditelje, može da uradi test, ali moram da kažem da nije jasno ni da li prenose zarazu oni koji imaju pozitivan test, a nisu bolesni. Ima studija da je pacijent u izolaciji bio sa mnogima u konaktu, i nikog nije inficirao, a bio asimptomatski – naglašava on.

U vezi sa brojnim asimptomatskim slučajevima koji se javljaju po “džepovima” epidemije, kao što je slučaj u Smederevu, Nestorović kaže da nije sigurno da li je izolacija za kontakte novooboljelih sada uopšte potrebna, ali da se zbog te nesigurnosti postupa kao na početku.

– Mi ih izolujemo za sad, nije sigurno da treba, ali se ponašamo kao na početku. Većina njih, iako su pozitivni, dobrog su opšteg stanja. Tri nedjelje nemamo nijednog novog na resipiratoru, zar to nije dokaz da virus više nije to što je bio – naveo je stojeći pri stavu da se epidemiji bliži kraj, te da novog talasa neće biti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije