Društvo

Tri mjeseca nakon odluke Vlade Srpske: Dječiji dom dobija stan u Banjaluci

Javna ustanova Dom "Rada Vranjašević" napokon će postati vlasnik trosobnog stana u Banjaluci u kojem će živjeti mladi bez roditeljskog staranja, nakon što napune 18 godina.

Tri mjeseca nakon odluke Vlade Srpske: Dječiji dom dobija stan u Banjaluci
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Vlada Republike Srpske još u junu je usvojila Odluku o prenosu prava svojine nad trajno oduzetom imovinom proisteklom izvršenjem krivičnog djela, a po kojoj se Dječjem domu ustupa stan u Banjaluci, površine 71 metar kvadratni. Odluka će tek ovih dana biti i zvanično sprovedena.

– Ove sedmice potpisujemo ugovor o prenosu prava svojine sa Agencije za upravljanje oduzetom imovinom na Dom. Kada stan pređe u našu imovinu, počećemo sa realizacijom nužnih stvari i njegovim namještanjem. Već imamo djecu koja ispunjavaju osnovne uslove da pređu u taj stan, jedan od uslova jeste da je dijete završilo školu i da je radno aktivno, da smo mi kao ustanova tom detetu pronašli posao – pojasnila je za Srpskainfo direktorka Darijana Kecman.

Pročitajte još

Više informacija o tome u kakvom je stanju ovaj stan i da li ga je potrebno renovirati, biće poznato nakon potpisivanja ugovora.

– Nismo obilazili stan jer on još nije naša imovina, a sam postupak je trajao dugo jer je riječ o prenosu vlasništva sa imovine koja je stečena izvršenjem krivičnog djela, tako da nije riječ o klasičnoj proceduri. Čim potpišemo ugovor, obići ćemo stan i imaćemo sve informacije u kakvom je stanju nekretnina i šta je potrebno renovirati kako bi stan bio adekvatan za život djece – precizirala je Kecman.

Ovim bi se konačno trebalo stati na put velikoj neizvjesnosti kojoj su prepuštane generacije mladih po izlasku iz Doma.

Naime, djeca bez roditeljskog staranja u Domu mogu boraviti sve dok se obrazuju, znači do 26. godine, ukoliko studiraju. U suprotnom, odmah poslije srednje škole moraju napustiti ovu ustanovu i naprasno se osamostaliti, zaposliti se, plaćati smještaj, prirpemati sebi hranu, snalaziti se kao da su već odrasli. Na ovaj problem ukazuje se već godinama, a institucije su rješenje vidjele u pokretanju usluge “stanovanje uz podršku”, odnosno da se štićenicima Doma obezbijedi stan gdje bi oni besplatno živjeli nakon punoljetstva, uz svakodnevnu stručnu i edukativnu pomoć.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu