Hronika

Troje niških hakera pobjeglo iako su im oduzeti pasoši: SAD tražile njihovo izručenje zbog milionske računarske prevare

Troje niških hakera čije izručenje zahtjevaju Sjedinjene Američke Države zbog računarske prevare u Teksasu pobjeglo je iako su im bili oduzeti pasoši.

kakeri napali sajt Vatikana
FOTO: FOTO: MOVIECLIPS TRAILERS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Pasoši Srbije i Australije prvooptuženog u ovom slučaju Kristijana Krstića i njegove supruge Ksenije Krstić Fej Atilano, koja ima pasoš Filipina, 22. jula ove godine dostavljeni su nadležnim organima SAD, saznaje Tanjug.

Pasoš takođe nedostupnom Marku Pavloviću oduzet je odlukom Posebnog odjeljenja Višeg suda u Beogradu.

Za svo troje, kao i za drugih sedam optuženih čije izručenje traže SAD, sud je odredio mjeru zabrane napušanja boravišta i obavezeno javljanje policijskoj upravi u Nišu svakog ponedjeljka i četvrtka u mjesecu.

U sudu za Tanjug kažu da su okrivljeni bili u pritvoru maksimalnih 12 mjeseci, koliko je predviđano zakonom u postupku ekstradicije, a sud je u skladu sa tim odredio mjeru zabrane napuštanja boravišta.

Ističu da je u ovoj fazi postupka sud preduzeo sve prema svojim zakonskim ovlašćenjima, nakon što je rešenje suda kojim se utvrđuju procesne pretpostavke za izručenju postalo pravnosnažno, a spisi proslijeđeni Ministarstvu pravde na konačno odlučivanje.

O molbi SAD za izručenje odluku treba da donose ministar pravde.

Pročitajte još

Međutim, nakon što su sudovi konstatovali da su ispunjene pretpostavke za njihovo izručenje, Evropski sud za ljudska prava u Strazburu je krajem jula stopirao izručenje do odluke o predstavkama koje su podnijeli njihovi advokati, a koje se tiču navodnog kršenja prava okrivljenih.

Evropski sud je naime preporučio Srbiji da zastane sa postupkom ekstradicije do 29. septembra, do kada se može očekivati odluka o predstavkama.

U međuvremenu Krstić, njegova supruga i Pavlović su postali nedostupni pravosudnim orgnaima Srbije, pošto su prestali da se javljaju nadležnoj policijskoj stanici u Nišu.

Pavlović se posljednji put javio 29. jula, a drugo dvoje 5. avgusta.

Ostali okrivljeni se uredno javljaju policiji.

Inače ovih 10 okrivljenih, poznatih kao “hakeri iz Niša”, u Teksasu, SAD, su optuženi da su počinili računarske prevare putem lažnih investicionih platformi od oko 70 miliona dolara.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije