Hronika

TUKLI IH, UBADALI I UJEDALI Sve učestaliji napadi na policiju, korona pogorošala stanje

Napadi na srpsku policiju postali su učestali i surovi. Samo u posljednje dvije nedjelje zabilježeno je nekoliko slučajeva kada su izgrednici prebijali, psovali, napadali i čak ujedali čuvare reda.

TUKLI IH, UBADALI I UJEDALI Sve učestaliji napadi na policiju, korona pogorošala stanje
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RINGIER

Najnoviji u nizu ovih napada dogodio se 31. oktobra u Valjevu. Tada su uhapšeni I. M. (29), D. V. (24), M. M. (24) i B. J. (24) osumnjičeni da su u blizini kafića “Paleta” u gradu na Kolubari vukli za uniformu, više puta udarili i ujedali policajce.

Prema saznanjima Politike, policija je prilikom patroliranja uočila nepropisno parkiran džip u blizini ovog kafića u Tešnjaru. Zaustavili su se da provjere ko je vlasnik vozila, i tada su vidjeli da je gužva u objektu i da je nekoliko gostiju na stolu. Prilikom pokušaja da uđu u kafić, policajce je uz prijetnje i psovke zaustavio mladić na vratima. Nakon toga je izašlo nekoliko momaka koji su napali trojicu valjevskih čuvara reda, piše Blic.

Nekoliko dana prije ovoga, dogodio se incident u Aleksandrovcu kada je M. S. (59) iz sela Puhovac dva puta udario policajca u stomak, a potom ga i rukom uhvatio za vrat. Policijski službenik bio je u civilu, legitimisao se u trenutku kada je reagovao zbog remećenja javnog reda. Sve je počelo kada su tri pijane osobe kod mjenjačnice u centru grada dobacivale ovom policajcu prije nego što im je prišao. U tom trenutku je M. S, koji je inače povratnik u krivičnim djelima, nasrnuo na njega. Policajcu je ukazana medicinska pomoć.

M. P. (31) i V. N. (22) napali su na beogradskoj Čukarici policijskog službenika prilikom intervencije. M. P. je rukom više puta udario čuvara reda u glavu, dok ga je V. N. držao za ruke. Policajac je zadobio hematome po glavi.

Napad šrafcigerom

Najsuroviji napad u skorije vreme dogodio se 21. oktobra u Novom Sadu. Tada je D. S. šrafcigerom teško povrijedio inspektora kriminalističke policije. Prema navodima MUP-a, D. S. je osumnjičen da je prilikom pretresa nasrnuo na inspektora koji nije bio na dužnosti, ali je pokušao da ga spriječi da ukrade automobil u naselju Salajka. Protiv njega je podnijeta krivična prijava za pokušaj ubistva.

Iz MUP-a Srbije nisu odgovorili na pitanje Politike koliko je napada na policijske službenike zabilježeno ove godine. Prema statističkim podacima u Srbiji se u proseku desi oko hiljadu krivičnih djela nad policajcima, a tek svaki treći napadač bude osuđen na kaznu zatvora, a svaki šesti zbog ometanja službenog lica na dužnosti. Ostale dve trećine napadača ili budu oslobođeni ili kažnjeni uslovnom osudom.

– Mi se nadamo da će u narednom periodu, kada se očekuje taj konačni obračun sa mafijom u državi, doći i do izmene nekih zakonskih i podzakonskih akata u vezi sa spriječavanjem, ometanjem i napadom na policijskog službenika. Kada država bude odlučno reagovala, tada će i napadači voditi računa da li im se isplati da napadnu državu – naglašava Lazar Ranitović, predsjednik Sindikata srpske policije (SSP).

Sagovornik ovog lista smatra da nisu loše kaznene odredbe u ovoj oblasti. Međutim, kako navodi, u praksi se dešava da nakon takvih incidenata napadač na policajca prije izađe iz pritvora i napusti prostorije policijske stanice nego što čuvar reda ispiše u izvještaju šta se i kako desilo.

FOTO: VLADIMIR ŽIVOJINOVIĆ/RINGIER
FOTO: VLADIMIR ŽIVOJINOVIĆ/RINGIER

– Policajca potom u narednih pet dana očekuje najmanje pet razgovora i sa unutrašnjom kontrolom i sa nadležnima. Nakon toga podnose se i privatne tužbe protiv policijskih službenika za zlostavljanje i mučenje – kaže Ranitović.

On dodaje i da se na društvenim mrežama često pojavljuju snimci koji su izvučeni iz konteksta i plasirani da se vidi samo reakcija policajca, ali ne i prethodno ponašanje prema policajcu.

Predsjednik SSP-a navodi da, ukoliko država želi konačnu borbu protiv mafije mora da zaštiti i ljude koji će se protiv organizovanog kriminala boriti.

–  Mi u sindikatu smatramo da “prljavi” policajac ne može biti policajac. Ko god se ogriješio o zakon treba da odgovara. Takvog policajca treba drastično kazniti, ali istom mjerom treba postupati i prema napadaču – zaključuje Lazar Ranitović.

Godina tenzija zbog korone

Bitno je napomenuti da je 2020. specifična godina jer je zbog virusa korona neko vrijeme bio uveden policijski čas, a podsjetimo i da su se u julu dogodili protesti nezadovoljnih građana. Tokom prva dva dana demonstracija bili smo svjedoci nevjerovatnih scena nasilja između huligana i policije ne samo u Beogradu, već i u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. U toj “borbi” bilo je mnogo povrijeđenih sa obje strane.

Od 118 povrijeđenih policajaca u nasilju koje se tada događalo, najteže je stradao Nebojša Apostolović kome su tokom protesta ispred Skupštine Srbije, polomljene obje noge.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije