Društvo

TURIZAM UTEMELJEN U ETNU Starine i običaji privlače goste iz cijelog svijeta

Izložbe starina i ručnih radova, predstavljanje starih zanata, izgradnja autentičnih drvenih kuća, priprema hrane i pića po davnašnjim recetima imaju sve važnije mjesto u turističkoj ponudi Lijevče polja i Potkozarja.

TURIZAM UTEMELJEN U ETNU Starine i običaji privlače goste iz cijelog svijeta
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

U opštini Laktaši ukazuju na velike mogućnosti koje nudi etno turizam. To je povod učestalih programa koje u ovoj lokalnoj zajednici organizuju u saradnji s mjesnim zajednicama, Turističkom organizacijom i udruženjima građana.

Ranko Karapetrović, načelnik ove opštine, posebno ukazuje na “Laktaški etno 2019.” kojim su okončali ljeto, a najavili još bogatije jesenje sadržaje. On izdvaja “Dane vina”, “Dane rakije”, “Izložbu povrća i voća” i druge manifestacije.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Tradicionalni “Laktaški etno”, koji svake godine ima sve važniju ulogu u našoj sredini, predstavlja krunu srodnih programa koje smo organizovali prethodnih nekoliko mjeseci. Predstavili smo bogatstvo naših sela, običaje i tradiciju – rekao je Karapetrović na završnici “Laktaškog etna” okončanoj nastupima tamburaša i Kozaračkim kolom u centru grada.

Ovaj sajam kućne radinosti, starih zanata, gastronomije i turizma okupio je 40 izlagača iz nekoliko opština i gradova. Među njima je Zemljoradnička zadruga “Livač” iz Aleksandovca, koja proizvodi na daleko poznati sir trapist.

– Naš sir se izdvaja po recepturi i kvalitetu, to je jedinstven proizvod u BiH i Evropi. Svake godine predstavljamo se na laktaškom sajmu. Iskustva su nam dobra i korisna – rekao je Draženko Budimir, direktor Zemljoradničke zadruge “Livač”.

Udruženje “Crvena ruža” iz Gradiške predstavilo se ručnim radovima, nakitom i ukrasnim predmetima.

Gordana Todorović, predsjednica ovog udruženja, ističe vezene peškire i košulje, tkane haljine, pletene čarape i prsluke, heklane stolnjake…

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

– Učestvujemo na mnogim sajmovima i izložbama. Ovdje je to veoma dobro i uspješno organizovano. Svi mi, različitih zanimanja i životnih poziva koji naizgled nemaju mnogo veze sa etnom, pokazujemo sebe, svoje sklonosti i potrebe da se predstavimo na ovaj način, da prikažemo svoja opredjeljenja ka običajima i kulturnom nasljedstvu – ispričala je Gordana Todorović.

Banjalučanka Jasna Malbašić opredjeljena je da slikarstvom iskaže talenat i doprinese očuvanju tradicionalnih vrijednosti svog kraja. Ona učestvuje na izložbama u više gradova pokazujući motive prirode oslikane veselim bojama.

– Moje poruke su optimistične, teme prepoznatljive, a linije realistične. To su slike nastale po motivima naših krajeva koje sam sačuvala u oku, u pogledu, oduševljena ljepotom koju pomoću kista dijelim sa drugima. Slikam noću; kada sve potone u san tada se probudi moja mašta – ispričala nam je Jasna.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

U Laktašima najavljuju i druge programe posvećene berbi, žetvi, mobama i drugim poslovima koji obilježavaju bogatu i plodnu jesen. To je povod za programe kojima će predstaviti ovaj kraj i bogatsttvo koje, naglašavaju, nije dovoljno poznato niti afirmisano.

Stare zanatlije iz Gradiške

Centralno mesto tokom „Gradiške jeseni“ zauzimaju stari zanati. Krajem septembra ovdje su organizovani “Dani starih zanata, viteštva i tradicije”, gdje se predstavilo 17 zanatlija i nekoliko udruženja koja se bave očuvanjem tradicije.

– Želimo da prenesemo novim generacijama kako se nekada živjelo i proizvodilo, da sačuvamo kulturnu baštinu Gradiške i Republike Srpske – naglasio je Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške.

Ovu manifestacijhu zajednički su, uz podršku gradske uprave, organizovali “Kulturni centar” i Zavičajni muzej.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije