Svijet

Tvrdili su da njihov čaj LIJEČI RAK, ali je djevojčica umrla i KLUPKO JE POČELO DA SE ODMOTAVA

Proizvođač kineskih biljnih proizvoda je pod istragom nakon što je ove sedmice u Kini ponovo pokrenuta rasprava o njegovom učešću u smrti jedne sedmogodišnje pacijentkinje koja je oboljela od raka.

Tvrdili su da njihov čaj LIJEČI RAK, ali je djevojčica umrla i KLUPKO JE POČELO DA SE ODMOTAVA
FOTO: PROFIMEDIA

“Kuandžijan grupa”, kompanija osnovana u Tijanđinu 2004. godine je pod istragom lokalne vlade zbog obmanjujuće marketinške prakse, nakon što je jedan od vodećih kineskih zdravstvenih onlajn magazina optužio da je ta kompanija iznijela lažne tvrdnje o svom čaju koji je navodno koristan u liječenju raka, prenosi britanski Telegraf.

U utorak je sajt DingSijang Doktor povezao tu kompaniju sa smrću sedmogodišnje djevojčice Žou Jang iz 2015. godine.

Jang, kojoj je dijagnostikovan rak 2013. godine u dobi od četiri godine, prošla je kroz nekoliko operacija i bolnih tretmana hemoterapijom kada se njen ujak prvi put pojavio na televiziji kako bi pozvao na dodatna istraživanja i bolji tretman za kineske pacijente.

On je rekao da ga je kasnije kontaktirao predstavnik “Kuandžijana”, koji je organizovao da porodica poseti njihov štab u Tijanđinu kako bi se upoznao sa njihovim “tajnim” tretmanima raka.

Nedjelju dana kasnije njen otac Žou Erli, koji je radio kao farmer, skinuo je svoju kćerku sa tretmana u bolnici u Pekingu i počeo da je liječi čajem protiv raka koji je napravila kompanija “Kuandžijan”. Tri mjeseca kasnije, u martu 2013. godine, njen kancer se raširio, pa ju je otac vratio u bolnicu da ponovo počne sa hemoterapijom.

Žou je otkrio da je “Kuandžijan” objavio reklame u kojima je lažno tvrdio da je njihov tretman izliječio njegovu kćerku.

Početkom 2015. godine je podnio tužbu protiv kompanije na lokalnom sudu, ali je izgubio, jer nije imao dovoljno dokaza da pokaže da je kompanija obmanjivala u svojim reklamama i iznijela netačne tvrdnje o njegovoj kćerki. Do kraja te godine Jang je umrla.

“Kuandžijan” posjeduje brojne “prirodne medicinske tehnologije”, navedeno je na njihovom sajtu. Osim toga u vlasništvu ove kompanije su i jedan lokalni fudbalski tim, salon ljepote, servis za iznajmljivanje jahti itd.

Prema pisanju DingSijang Doktora, kompanija je postala poznata 2005. godine kada se hvalila pionirskim “tretmanom vatrom” za koji je tvrdila da može da izliječi gotovo sve bolesti.

Ovaj sajt tvrdi i da je kompanija pod različitim imenima varala građane i bila na sudu zbog piramidalnih šema, piše Blic.

Sada se ponovo našla u fokusu kineskih medija, nakon što su korisnici društvenih mreža podijelili svoja loša iskustva sa njenim tretmanima. Pokrenuta je nova istraga.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije