Društvo

U Brčkom održana radionica o izvještavanju o nasilju u porodici

Mediji treba da izvještavaju o nasilju u porodici što češće, sveobuhvatno i bez senzacionalizma kao i da sve slučajeve isprate do sudskog epiloga, poručeno je sa rasprave o načinu izvještavanja o slučajevima nasilja u porodici koju su organizovali članovi Udruženja BH novinara iz Brčkog i „UN-Women“ Media centar Sarajevo u saradnji sa skupštinskim komisijama za zaštitu ljudskih prava i ravnopravnost polova.

U Brčkom održana radionica o izvještavanju o nasilju u porodici
FOTO CVIJETA KOVAČEVIĆ/RAS SRBIJA

Admir Kadrić, iz Udruženja BH novinara u Brčkom rekao je da je jedna od ključnih uloga medija edukacija građana o tome kako prijaviti nasilje i koje su konsekvence za počinioce nasilja.

S tim ciljem predloženo je da se pokrene i sprovede kampanja upoznavanja građana sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici koji je Skupština Distrikta donijela u februaru ove godine.

Halid Emkić, šef Operativno-komunikacionog centra Policije Brčko distrikta BiH rekao je da Policija distrikta aktivno postupa po svim prijavama o nasilju u porodici i da su informacije o slučajevima nasilja u porodici javnosti dostupne u mjeri u kojoj to zakonski propisi dopuštaju.

Policija ima obavezu da štiti podatke o žrtvi i izvršiocu, a posebno kada su u pitanju maloljetne osobe i djeca koja mogu biti žrtve nasilja u porodici- rekao je Emkić.

On je naglasio da je potrebno dodatno istraživati i uređivati zakonske propise kako bi se moglo dati više informacija o ovakvim događajima. Dodao je i da se mediji više trebaju fokusirati na događaje, a manje na same žrtve i izvršioce.

Policiji Brčko distrikta u prvih devet mjeseci ove godine prijavljeno je 15 slučajeva nasilja u porodici od čega su u 13 slučajeva žrtve bile žene.

-Treba imati u vidu i tamnu brojku kriminaliteta s obzirom da žrtve ne prijavljuju u dovoljnjoj mjeri takve oblike nasilja zbog čega ti slučajevi nisu obuhvaćeni ovim podacima- pojasnio je Emkić.

 

 

 

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu