Biznis

U jeku krize OPRAVDALI ULOGU NA TRŽIŠTU: Privrednici iskoristili pandemijske olakšice IRB RS

Zahvaljujući izuzetno povoljnom kreditu, koji nam je odobrila Investiciono-razvojna banka u toku pandemije, podigli smo nivo proizvodnje na viši nivo i zaposlili smo nova četiri radnika.

U jeku krize OPRAVDALI ULOGU NA TRŽIŠTU: Privrednici iskoristili pandemijske olakšice IRB RS
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Ovo za Srpskainfo kaže Vladimir Branković, koji je kao preduzetnik dobio kredit iz sredstava IRB RS. Njegov s.p. je „BB print“ iz Banjaluke, a kaže da su o novim mašinama razmišljali i prije pandemije.

Nakon što je po proglašenju pandemije IRB RS uveo dodatne mjere i olakšice za poslovanje privrede i građana, Branković kaže da su aplicirali za kredit iz sredstava IRB za nabavku novih mašina. Osim povoljne kamatne stope, grejs period od dva mjeseca za njegovu firmu je predstavljao dodatnu olakšicu u jeku pandemije.

– Kreditom smo platili mašine koju su nam tek onda isporučene. Počeli smo da radimo sa većim kapacitetom i zaposlili nova četiri radnika, pa nam je tek tada počela otplata kredita – objašnjava Branković.

Kaže da je sve to doprinijelo boljem poslovanju njegove firme koja se bavi štampanjem materijala, PVC, papira, platna i svega što se tiče štampe.

Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, kaže za Srpskainfo da privrednici iz cijele Republike Srpske i te kako prepoznaju značaj Investiciono-razvojne banke, čija uloga na tržištu dolazi do izražaja u kriznim situacijama.

– To se pokazalo i u pandemiji novog virusa korone. IRB je pokazao senzibilitet prema domaćoj privredi u toku pandemije, prije svega zbog uvođenja moratorijuma na sve kredite koje su dali. Na različite načine su olakšavali vraćanje kredita privrednicima, dok, s druge strane, nismo imali takav odgovor i od pojedinih komercijalnih banaka. Dakle, još jednom se pokazala važnost postojanja domaće banke, koja je u službi razvoja domaće privrede – ističe Blagojević.

Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, ocjenjuje da su sve mjere iz proteklog perioda imale efekta u smislu stabilizacije poslovanja i zadržavanja postojećeg broja zaposlenih. U tom smislu su svakako mjere Investiciono-razvojne banke dobrodošle za poslodavce, ali i za radnike u Republici Srpskoj.

Čim je proglašena pandemija, već krajem marta 2020. godine IRBRS je donio prvu mjeru – omogućili su korištenje tromjesečnog moratorijuma za sva pravna lica i preduzetnike koji su koristili kreditna sredstva preko poslovnih banaka ili direktno od IRBRS.

– U tom trenutku nama je bilo logično da uradimo sve što možemo da olakšamo život našim korisnicima. Međutim, tek danas, razgovarajući s privrednicima i našim građanima, svjesni smo koliko im je to značilo u prevazilaženju nastalih problema – rekao je Dražen Vrhovac, v.d. direktora IRB RS.

FOTO: IRB
FOTO: IRB

U jeku pandemije IRB RS je dala snažan doprinos očuvanju likvidnosti privrede i radnih mjesta kroz realizaciju postojećih programa kreditiranja uz značajno povoljnije uslove. Proširili su i ponudu proizvoda preko finansijskih posrednika, te uveli nove proizvode.

Smanjena je minimalna izlazna kamatna stopa na 0,5 procentnih poena za sve kreditne linije: za početne poslovne aktivnosti, za mikrobiznis u poljoprivredi, za poljoprivredu i za preduzetnike i preduzeća.

Dodatno su poboljšani uslovi finansiranja za korisnike čija je namjena uvođenje novih tehnologija, gdje je prvi put primjenjena nova kamatna politika – promovisanje kamatne stope od 0,5 odsto.

MJERE ISKORISTILA 504 KORISNIKA

Кorisnici kredita IRB RS su mjere za pomoć u pandemiji mogli da koriste do polovine 2021. godine. Iskoristila su ih 504 korisnika kreditnih sredstava IRBRS – 203 fizička i 301 pravno lice.

Stanovništvo se opredijelilo uglavnom za moratorijum u otplati kredita – 171 korisnik, a za 32 zahtjeva odobren je grejs period. Кod pravnih lica je omjer obrnut; moratorijum u otplati iskoristilo je manje korisnika – 130, a za grejs period se odlučilo 171 pravno lice. Navedene brojke dovoljno govore koliki je značaj imao ovaj vid socioekonomskog odgovora IRB RS na pandemijsku krizu u Republici Srpskoj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije