Društvo

U Mostaru počinje OBNOVA: Do kraja godine u svoje kuće će useliti 38 srpskih POVRATNIČKIH PORODICA

Srbima povratnicima u grad Mostar trebalo bi do kraja godine da budu obnovljene kuće, koje su tokom rata bile devastirane i porušene.

U Mostaru počinje OBNOVA: Do kraja godine u svoje kuće će useliti 38 srpskih POVRATNIČKIH PORODICA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Navode to u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH prilikom odgovora na poslaničko pitanje šefice Kluba SDS u Predstavničkom domu BiH Aleksandre Pandurević.

Ona je postavila pitanje resornom ministarstvu zašto se ne realizuje projekat obnove domova za srpsku povratničku populaciju u Mostaru i kada će kuće biti završene. Istakla je da se više od godinu dana čeka na početak radova na obnovi 38 porušenih i devastiranih srpskih kuća, a u sklopu projekta Regionalnog stambenog programa, kojim se obnavlja veći broj povratničkih domova u BiH.

U Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH kažu da je terenska komisija u drugostepenom odlučivanju predložila konačnu listu od 54 korisnika za grad Mostar, od kojih je 12 Bošnjaka, dva Hrvata, 38 Srba i dvoje ostalih.

Naime, realizacija Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja za grad Mostar se provodi u okviru četvrtog podprojekta BH4 pod nazivom „Obnova 435 porodišnih kuća za povratak izbjeglica i interno raseljenih osoba i izgradnja 45 porodišnih kuća za lokalnu integraciju interno raseljenih osoba u BiH“.

U resornom ministarstvu podsjećaju da je do kašnjenja u realizaciji projekta došlo jer gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić prošle godine nije želio da potpiše Sporazum o saradnji sa gradovima i opštinama u RS i FBiH, koje su uključene u provođenje programa. On je tada tvrdio da nisu ispoštovane stvarne potrebe i nacionalna struktura korisnika, usljed čega mu je i sporazum bio neprihvatljiv.

Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Ljubo Bešlić

Međutim, kako navode u Ministarstvu, u aprilu ove godine ministarka za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac posjetila je grad Mostar gdje je razgovarala sa gradonačelnikom Bešlićem. Tada je dogovorena saradnja i potpisan sporazum da će grad obezbijediti priključke na komunalije (struju, kanalizaciju, vodu i druge) bez čega, i pored rekonstrukcije domova, korisnici ne bi mogli da se usele u svoje kuće.

I pored toga, što se čekalo više od godinu dana na potpisivanje sporazuma sa gradom Mostarom, implementacija podprojekta BH 4 je tom gradu otpočela. Izgrađena je projekta dokumentacija za sve korisnike i pripremljen je tender za izvođenje radova koji je u propisanoj proceduri poslan Razvojnoj banci za razvoj Savjeta Evrope na odobravanje. Nakon odobrenja, Ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica FBiH, koje je zaduženo za realizaciju projekta, pokrenulo je postupak javnih nabavki za izbor najpovoljnijeg ponuđača za izvođenje radova – navode u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Kažu da sve procedure traju do tri mjeseca, te da bi radovi trebalo da počnu u toku aktuelne građevinske sezone kako bi do kraja godine kuće bile završene i spremne za useljenje korisnika.

Pomoć zatražilo 2.030 osoba

U okviru Regionalnog stambenog programa za grad Mostar zaprimljeno je ukupno 749 prijava. U odabir je ušlo 587 porodičnih prijava podnesenih za dobijanje pomoći u povratku i reintegraciji sveukupno 2.030 osoba na području grada Mostara.

Na raseljene osobe odnosilo se 411 prijava, od čega 246 prijava koji su se već vratili na svoja ognjišta, ali traže pomoć i 165 prijava raseljenih osoba od kojih je trenutno 158 raseljeno u RS i sedam u FBiH.

Za povratak iz zemalja regiona zaprimljeno je ukupno 176 porodičnih prijava, i to 155 iz Srbije, 15 iz Crne Gore i šest iz Hrvatske.

Po nacionalnoj strukturi 136 porodica je Bošnjaka, 50 porodica Hrvata, 368 porodica Srba i 33 porodice pripadnici ostalih naroda. Nakon svih provjera predložena je konačna lista od 54 korisnika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu