Banjaluka

U resornom Ministarstvu promijenili odluku od prošle godine: Prvo poništili odluku za izgradnju fontane pa dozvolili bez građevinske dozvole

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske još prošle godine je poništilo rješenje kojim se gradu Banjaluka kao investitoru izdaje građevinska dozvola za izgradnju fontane u parku Mladen Stojanović, jer je dozvolu izdao nenadležni organ.

U resornom Ministarstvu promijenili odluku od prošle godine: Prvo poništili odluku za izgradnju fontane pa dozvolili bez građevinske dozvole
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ova fontana je ipak ugledala svjetlost dana prije dva mjeseca, iako Ministarstvo još nije izdalo građevinsku dozvolu. Sada, ipak govore da Grad Banjaluka ima pravo da izda dozvolu kako bi mogla graditi, dok to ranije nije bio slučaj.

– Grad Banjaluka izdao je građevinsku dozvolu za izgradnju fontane u parku Mladen Stojanović koju je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske poništilo 29. novembra 2021. godine, zbog nenadležnosti grada – istakli su iz resornog Ministarstva za Srpskainfo.

Kažu da je zahtjev za građevinsku dozvolu za izgradnju fontane stigao u Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS i da se nalazi u fazi obrade.

– Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske poslalo je zahtev gradu Banjaluka za dopunu dokumentacije, a nakon kompletiranja zakonom propisanih dokumenata, Ministarstvo će izdati građevinsku dozvolu – rekli su iz Ministarstva.

Dodali su da je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske 19. avgusta 2022. godine izdalo lokacijske uslove za rekonstrukciju parternog uređenja i izgradnju fontane u parku Mladen Stojanović u Banjaluci.

Ranije su iz Ministarstva tražili od Republičke uprave za inspekcijske poslove da izvrši nadzor na gradilištu u parku Mladen Stojanović.

– Prilikom inspekcijskog nadzora, potvrđena je tvrdnja Ministarstva da je odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika iz 2017. godine ambijentalna cjelina dijelova Ulice kralja Petra Prvog Karađorđevića i Mladena Stojanovića proglašena nacionalnim spomenikom BiH, odnosno da je, konkretno, parcela na kojoj je započeta izgradnja fontane ovom odlukom definisana kao zaštitni pojas, što znači da je spornu građevinsku dozvolu izdao stvarno nenadležan organ – pojasnili su iz Ministarstva.

Prema Zakonu o uređenju prostora i građenju, lokacijske uslove i građevinsku dozvolu za građenje i rekonstrukciju objekata u prvoj i drugoj zoni zaštite kulturno-istorijskog i prirodnog dobra izdaje Ministarstvo.

Pročitajte još

Ipak, iako Grad od Ministarstva još nema građevinsku dozvolu, ali je imao dozvolu za gradnju, pa je tako replika fontane u parku Mladen Stojanović ugledala svjetlost dana nakon 15 godina početkom septembra.

Uz prigodan kulturno-umjetnički program, fontanu su otvorili gradonačelnik Draško Stanivuković, savjetnica za društvene delatnosti Milada Šukalo uz veliki broj Banjalučana.

Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je tada da je ova fontana više od vode koja teče niz kamen kao što je više i od simbola grada.

– Ova fontana predstavlja brojne uspomene, sjećanja na onu Banjaluku koju su naši sugrađani zaista mnogo voljeli – rekao je Stanivuković.

Dodao je da je fontana iz parka Petar Kočić nestala, ali da niko nije pitao Banjalučane šta misle o tome.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Upravo zbog toga smo i realizovali ovu inicijativu. Ono što je bitno reći jeste da novo ne mora biti dobro, ni staro loše. Mi želimo da vratimo sjećanja na Banjaluku koju su sugrađani voljeli, ali da uklonimo sve loše što postoji. Upravo ova fontana je simbol svega lijepog. Iako živimo u modernom vremenu, ja osećam duh prošlih vremena, razgovaram sa našim sugrađanima – istakao je Stanivuković.

Problemi sa ovom fontanom su se nizali od samih početaka, a i obećano je da će ona biti izgrađena još prošle godine u septembru. 

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kaže da su u toku realizacije projekta naišli na neočekivane prepreke.

– Projekat fontane je izazovan i to je dokaz da je arhitetktura u našem gradu bila vrlo specifična, naizgled jednostavna a fontana krije toliko tajni da je to nevjerovatno. Samu konstrukciju mogu da rade posebni majstori ali i mozaik na fontani, da bi ona izgledala kao fontana što je ranije bila u parku Petar Kočić. Ako hoćemo da imamo autentičan objekat on zahtjeva više vremena. Svi radovi kada su u pitanju instalacije u urađeni. Sada nas očekuje montaža a to se može uraditi u jednom danu. Fontana će dolaziti u dijelovima koji se na drugoj lokaciji pripremaju, kao što se radi montažna kuća – objasnio je ranije Stanivuković.

Kontaktirali smo i Gradsku upravu za komentar o građevinskoj dozvoli koju izdaje Ministarstvo, ali do zaključenja broja nismo dobili odgovor.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije