Banjaluka

U stanu uveliko žive, a NE MOGU DA GA UKNJIŽE: Mjesecima se bore s katastrom, dok im banka "visi nad glavom"

Zbog tromosti sistema, u kojem često niko ne odgovara, mnogi Banjalučani našli su se u ozbiljnom problemu.

U stanu uveliko žive, a NE MOGU DA GA UKNJIŽE: Mjesecima se bore s katastrom, dok im banka "visi nad glavom"
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Sagovornici Srpskainfo pričaju da već mjesecima imaju velike probleme s radnicima u katastru, koji ne rade svoj posao, te ističu da su u njihovim slučajevima probijeni svi zakonski rokovi zbog kojih ne mogu da uknjiže svoje stanove koje su uzeli na kredit. Banke bez tog papira ne priznaju da je stan u njihovom vlasništvu, te se ne može upisati hipoteka.

Jedan sugrađanin koji ima problema s katastrom u Banjaluci ispričao je da je prije više od pet mjeseci predao papire kako bi uknjižio stan na svoje ime, ali da još nije dobio povratnu informaciju da li je njegov predmet završen.

– Kada sam predao papire, radnica na šalteru mi je rekla da je zakonski rok mjesec dana i da će mi papire poslati na kućnu adresu. Međutim, evo, prošlo je pet mjeseci, ali još uvijek ništa nisam dobio – kaže on za Srpskainfo.

Drski i nezainteresovani

Dodaje da mu posebno smeta bezobrazluk i nezainteresovanost radnika u ovoj instituciji.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Nekoliko puta sam išao kod njih u kancelarije da pitam da li je završen moj predmet, ali s njima je to nemoguće provjeriti. Otišao sam sredinom februara i tada mi je jedna od radnica veoma drsko odgovorila da to još nije gotovo i da neće biti ubrzo, jer su došli tek do zahtjeva koji su predati u novembru – pojasnio je sagovornik Srpskainfo.

Ističe da je opet oko 20. aprila otišao kod njih da provjeri da li je završeno, pošto mu iz banke traže da donese tu potvrdu, jer je stan kupio uz pomoć kredita.

– Ovaj put kada sam otišao ostao sam još više šokiran. Kada sam radnici predao papire da provjeri status mog predmeta, ona mi je rekla da su moji papiri bili kod radnika koji je u međuvremenu napustio tu firmu i da ih je početkom marta preuzela druga radnica. Kada sam pitao da li je završen predmet, ona mi je rekla da mi ona ne može dati tu informaciju, već da zovem poslije 14 časova drugu radnicu, koja ga je zadužila – prepričao nam je razgovor naš sagovornik.

pogled na Banjaluku
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Nemoguća misija

Kaže da je i ta radnica imala rok od mjesec dana da to završi, ali ni ona nije to uradila.

– Pokušao sam danima nazvati na broj koji su mi dali da provjerim, ali to je prosto nemoguća misija. Više od 30 puta sam pozivao broj koji su mi dali, ali se nikada niko nije javio – kaže on.

Napominje da zbog nerada katastra ima velike probleme s bankom, koja traži da on plati aneks ugovora, zbog toga što radnici ove institucije ne rade svoj posao.

Pročitajte još

Slično iskustvo podijelio je sa Srpskainfo i njegov komšija. On ističe da je početkom decembra predao papire, ali da ni on još nije dobio svoj predmet.

– Na desetine puta sam otišao kod njih u kancelarije, a zvao sam sigurno 50 puta, i nikada nisam dobio informaciju. U slučaju i da se neko javi na telefon, taj bude jako drzak i bezobrazan i nikada neće da kažu kada mogu očekivati povratnu informaciju – priča on.

Naši sagovornici ističu i da skoro svi stanari njihove zgrade imaju isti problem s katastrom i da zbog toga ne mogu uknjižiti stanove, ali ni da registruju zajednicu etažnih vlasnika.

Rokovi

Odgovore na pitanja zašto ljudi imaju problem da dođu do svoje dokumentacije i zašto procesi tako dugo traju potražili smo u Republičkoj upravi za geodetsko-imovinsko pravne poslove. Tamo su nam odgovorili da je po Zakonu o opštem upravnom postupku rok za postupanje po zahtjevu stranke 30 do 60 dana. Rečeno nam je da ne mogu odgovoriti da li je i zašto probijen rok u slučajevima naših sagovornika, jer ne znaju o kojem se predmetu radi.

– Ističemo da rok rješavanja može biti duži od propisanog predviđenim procesnim zakonom ukoliko zahtjev nije potpun, što znači da nije dostavljena kompletna dokumentacija, kada se upućuje zahtjev za otklanjanje nedostataka, te ukoliko na predmetnoj nekretnini prethodni zahtjev nije pravosnažno okončan – navode u svom odgovoru za Srpskainfo.

Naši sagovornici ističu da ih u periodu od nekoliko mjeseci od kada su predali dokumentaciju nikada niko iz katastra nije obavijestio da im nešto od papira fali ili da postoje neki problemi.

– Kada dođemo na šalter, samo nas prebacuju od jednih do drugih, bez konkretne pomoći i informacija – kaže naš sagovornik i ističe da je za stan od pedesetak kvadrata do sada katastru uplatio oko 700 KM.

Kako uputiti prigovor

Iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) kažu da stranke dobijaju odluke samo na adresu, a dokumentacija se izdaje na lični zahtjev. Prema njihovim riječima, radnici prijemne kancelarije nemaju uvid u kretanje predmeta, osim ko je postupajući referent, te se iz tog razloga stranke upućuju na referente za dalje informacije o predmetu.

– Prigovori na rad službenika mogu se uputiti neposrednim rukovodiocima, kao i šefu Područne jedinice RUGIPP Banjaluka, direktno putem protokola, putem kontakt telefona 051/456-252 ili na mejl adresu katbanjaluka@rgurs ili [email protected] – poručuju iz RUGIPP.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu