U SUSRET MUNDIJALU (8) Englezi dosanjali titulu sumnjivim golom u finalu (FOTO, VIDEO)

Odluka Kongresa FIFA da kao domaćina za Mundijal 1966. odredi Englesku digla je sve na noge u ovom dijelu Velike Britanije.

“Kolijevka fudbala” konačno je mogla da ugosti najbolje selekcije, ali Englezi su tu vidjeli i šansu da Brazilcima preotmu naslov šampiona.

“Gordi albion” više nije mogao da trpi poniženja koja je njihov nacionalni tim doživljavao na najvećim smotrama fudbala, pa su sve učinili kako bi se dokopali samog vrha. Uostalom, gol koji je u finalu u produžetku postigao Harts bio je sumnjiv, a kasnije je utvrđeno da lopta nije prešla liniju.

Povreda Pelea i dominacija Portugalca Euzebija obilježile su ovu smotru fudbala.

Ipak, krenimo redom. Poslije četiri uzastopna Mundijala Jugoslavija nije uspjela da se plasira u Englesku. Završili smo na trećem mjestu u kvalifikacionoj grupi u kojoj su još bile selekcije Francuske, Norveške i Luksemburga. Za utjehu našim igračima mogla je poslužiti i činjenica da plasman u Englesku nisu izborili Švedska, Holandija, Čehoslovačka, koja je igrala finale u Čileu, zatim Danska…

Put ka svom prvom naslovu prvaka Engleska nije počela na najbolji način. Samo 0:0 protiv Urugvaja na “Vembliju” bilo je razočaravajuće za cijelu naciju. U naredna dva susreta Englezi su pobijedili Urugvaj (2:1) i Francusku (2:0) i tako ovjerili plasman u četvrtfinale. Iz ove grupe, pored Engleske, u četvrtfinale se plasirala i selekcija Urugvaja.

U grubi B SR Njemačka i Argentina bile su bolje od Španije i Švedske. Iz grupe C su se u četvrtfinale plasirali Portugal, predvođen slavnim Euzebiom, i Mađarska.

Zanimljivo je da je Brazil već poslije prvog kruga završio takmičenje u ovoj grupi. Povreda Pelea u prvoj utakmici protiv Bugarske (2:0) bila je prelomni trenutak.

Brazil nije mogao da nadoknadi njegov izostanak. “Karioke” su u nastavku upisale dva identična poraza od Portugala i Mađarske (3:1) i to je bio kraj svih nada u osvajanje treće uzastopne titule svjetskog šampiona.

U grupi D Sovjetski Savez je lagano, sa tri pobjede, završio na prvom mjestu, ali je najveće iznenađenje bio plasman Sjeverne Koreje. Remi protiv Čilea i trijumf protiv Italije bili su dovoljne za prvorazrednu senzaciju. Tako su igrači Sjeverne Koreje kući ispratili nadobudne Italijane.

Napomena: Utakmica u kojoj su igrani produžeci označena je zvjezdicom (*).

U četvrtfinalu nije bilo iznenađenja. Engleska je u tvrdoj utakmici savladala sa 1:0 Argentinu, SSSR je bio bolji od Mađarske (2:1), SR Njemačka je bila uvjerljiva protiv Urugvaja (4:0), a Portugal protiv Sjeverne Koreje (5:3). Zanimljivo je da su Koreanci već poslije 20 minuta vodili sa 3:0, ali je onda stvari u svoje ruke uzeo Euzebio i spasa simpatičnim gostima iz Azije više nije bilo.

U polufinalu je SR Njemačka savladala SSSR sa 2:1, a identičnim rezultatom je i Engleska pobijedila Portugal. U duelu poraženih za treće mjesto Portugal je sa 2:1 slavio protiv SSSR.

U velikom finalu viđeno je mnogo toga.

“Vembli” je zanijemio u 12. minutu kad je Haler doveo Njemačku u prednost od 0:1. Englezi se brzo vraćaju i već u 18. minutu je 1:1, a strijelac je Harts. Mreže su mirovale sve do 78. minuta kad je Peters doveo domaćina do prednosti 2:1. Proključao je “Vembli”, jer je 12 minuta dijelilo “Gordi albion” od višedecenijskog sna. Ipak, Nijemci se ne predaju i u 89. minutu preko Vebera dolaze do izjednačenja 2:2.

Uslijedili su produžeci, a u 101. minutu detalj koji će izazvati reakcije sa svih strana svijeta. Harts je šutirao snažno, lopta je pogodila unutrašnji dio prečke i odbila se o zemlju, nakon čega je sudija Dinst (Švajcarska) pokazao na centar!

Uslijedili su protesti Nijemaca, ali uzalud, jer sudija nije promjenio odluku, objasnivši da je reagovao na signalizaciju pomoćnika Tofika Bahramova. Pomoćni arbitar iz SSSR je, međutim, poslije utakmice rekao da nije bio siguran da je lopta prešla gol liniju. Na kraju, ispostavilo se da lopta nije bila u golu tako da je Engleska “pogurana” od sudija.

Do kraja su domaćini postigli još jedan gol, koji takođe nije bio regularan, jer su na terenu već bili navijači domaćih, koji su slavili pobjedu. Prenervozni Nijemci nisu mogli da se izbore sa nepravdom iz 101. minuta.

Tako su Englezi dosanjali svoj san. U analima je ostalo zapisano da su postali šampioni, ali nakon toga više nisu uspjeli da priđu blizu osvajanju titule na Mundijalima ili u Evropi.

Euzebio

U 32 odigrane utakmice postignuto je 89 golova ili 2,78 po jednom meču.

Englezi jesu osvojili titulu, ali je slavu pokupio reprezentativac Portugala Euzebio, koji je bio najbolji igrač, ali i najbolji strijelac sa devet golova.

Tokom šampionata sa tribina je Mundijal pratilo 1.614.677 gledalaca ili 50.000 u prosjeku po jednom meču.

Raniji tekstovi

U SUSRET MUNDIJALU (1930) Porođajne muke novog takmičenja, Urugvaj prvi šampion (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1934) Evropsko četvrtfinale, Italijani obradovali Musolinija (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1938) Italija sačuvala tron, čudan potez Brazilaca u polufinalu (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1950) Urugvajci utišali 200.000 ljudi na Marakani (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1954) Nijemci ukrotili “Laku konjicu”, golovi padali svakih 16 minuta (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1958) Pele razbio prokletstvo Brazila, Nijemci ponovo kobni za Jugoslaviju (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1962) Šekularac očarao planetu, brazilska rapsodija u finalu (FOTO, VIDEO)