Kultura

U Viminacijumu otkriven MAUZOLEJ sa glavama rimskog imperatora i mladića (FOTO)

Na arheološkom lokalitetu Viminacijum otkriven je mauzolej, za koji rukovodilac projekta “Viminacijum” Miomir Korać kaže da datira iz trećeg vijeka i da je svakako predstavljao posljednje počivalište osobe visokog ranga.

U Viminacijumu otkriven MAUZOLEJ sa glavama rimskog imperatora i mladića (FOTO)
FOTO TANJUG/STR

Novootkriveni mauzolej nalazi se na 830 metara sjeverno od mauzoleja imperatora Hostiljana na istočnoj nekropoli Viminacijuma i 570 metara sjeveroistočno od kapije Porta praetorije legijskog logora, 700 metara sjeveroistočno od kapije kod amfiteatra, 300 metara od legijskog logora i 160 metara zapadno od uništene dvojne grobnice sa freskama.

Korać je u pisanoj izjavi istakao da je kamena plastika nađena u mauzoleju izuzetna.

Najznačajni nalaz je glava rimskog imperatora sa uvojcima i lovorovim vijencem, simbolom rimskog imperatora.

Izdvaja se i glava mladića, izuzetno brižljivo obrađena ruka koja drži mač, kao i dijelovi rimskog mača.

Nađen je i fragment krila orla, jednog od najpoznatijih simbola boga Jupitera i Rimskog carstva.

Izdvajaju se i sitniji dijelovi više skulptura i reljefa od mermera, a od arhitektonske plastike pronađeno je više fragmenata sa floralnim i drugim motivima karakterističnim za vrijeme Rimskog carstva.

Mauzolej je dimenzija 15 puta 15 metara sa središnjim dijelom 6 puta 6 metara, građen je od krupnih komada lomljenog ramskog kristalastog škriljca sa 4 sloja od hidrauličnog maltera debljine između 5 i 10 centimetara.

Istraženi dio mauzoleja i u antici se nalazio pod zemljom, ukopan najmanje jedan metar u odnosu na površinu. Iskopavanja su u toku – kaže Korać.

Dosadašnja očuvana visina/dubina građevine iznosi između 1.80 i 2,25 metra i sama konstrukcija djeluje jednostavno, ali izuzetno masivno i čvrsto.

Arhitektonski elementi su od krečnjaka, kao i stele i sarkofazi, koji su u okviru ovog kompleksa pretrpili sistematsko uništavanje, koje daleko prevazilazi, prema riječima Koraća, ono koje se sreće u okvirima ratnih razaranja ili kasnije eksploatacije građevinskog materijala.

Mauzolej je, kako je utvrđeno, pretrpio dvostruko uništavanje. Do prvog uništavanja došlo je u antici kada su se sistematski uništavala nadgrobna obilježja, krečnjačke stele, sarkofazi, mermerne skulpture i djelovi reljefa.

Korać kaže da postoje indicije da je ovakvo temeljno uništavanje posljedica postupka poznatog kao “damnatio memoriae”, odnosno brisanje iz sjećanja, kada se u potpunosti uništavaju svi pomeni imena i djela osobe koja je osuđena na zaborav. To se radi samo kada su pitanju imperatori.

Druga faza uništavanja uslijedila je u kasnijim vijekovima uslijed eksploatacije kamena kao građevinskog materijala, Tada je najviše stradao ogradni zid koji je bio od masivnih kvadera.

– Neko je u antici baš upotrijebio enormnu snagu da rasturi sve što je mogao, podjednako i u mauzoleju i na ogradnom zidu – primjetio je Korać.

Mauzolej je bio izdvojen u odnosu na antičku nekropolu masivnim kamenim zidom debljine 0,80 metra.

Centralni dio mauzoleja najvierovatnije je služio za ritual i okružen je sa tri strane sa 11 grobova, od kojih je jedan grob kremiranog pokojnika u etažnoj grobnoj jami, dvije sahrane pokojnika u drvenim sanducima, jedna grobnica zidana od opeke sa lučnim svodom, dok su ostali grobovi zidani od opeke.

Sa sjeverne strane, gdje istraživanja još traju i na kojoj nema za sada pronađenih grobova, očekuje se da bude pronađen ulaz u mauzolej.

Većina ovih grobova je, prema riječima Koraća, opljačkana.

Unutar ogradnog zida u sjeveroistočnom uglu naspram mauzoleja nalazi se jedna grobnica sa svodom, koja je, naglašava Korać, izuzetno interesantna i njena istraživanja su tu toku.

Mauzolej je pozicioniran između dvije vile rustike iz trećeg vijeka i do sada je na tom prostoru istraženo preko 80 grobova iz perioda drugog i trećeg vijeka, od kojih su mnogi imali luksuzne predmete kao dio grobnog inventara.

Nađena su tri olovna sarkofaga, kao i dijelovi više sarkofaga i stela koji su u sitnim fragmentima.

Na fragmentima od mermera se vidi da su veoma brižljivo obrađeni, a u neposrednoj blizini mauzoleja je pronađeno i 15 zlatnih predmeta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu