Kultura

„UBUNTU GUITARFEST“ OBNAVLJA TRADICIJU Banjaluka ponovo ispunjena zvucima gitare

„Ubuntu Guitarfest“ će kroz raznovrstan program i solističke koncerte, koji su centralni događaj Festivala, okupiti gitarske virtuoze, profesore, nastavnike, studente i učenike gitare na više lokacija u Banjaluci.

„UBUNTU GUITARFEST“ OBNAVLJA TRADICIJU Banjaluka ponovo ispunjena zvucima gitare
FOTO: SALAJEAN/ SHUTTERSTOCKCOM

Festival počinje 30. novembra, a održava se u organizaciji Asocijacije gitarista „102 žice“. Večernji solistički koncerti održaće se u Kulturnom centru Banski dvor, koncert pobjednika takmičenja biće održan u Muzeju savremene umjetnosti RS, a dnevni program koji obuhvata masterklasove, takmičenja, predavanje i promociju gradnje instrumenata, održaće se u muzičkoj školi „Vlado Milošević“, kao i na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci.

Banjalučani se sjećaju da smo i mi imali „Guitar Fest“ nekih 10 godina. „Ubuntu Guitarfest“ je pokušaj da tradiciju obnovimo – rekla je Nataša Jokić, jedna od organizatora.

Solističke koncerte u Banskom dvoru održaće Goran Krivokapić i Jure Cerkovnik.

Foto: Ubuntu Guitarfest
Foto: Ubuntu Guitarfest

– Sa ponosom možemo da najavimo da će se na svečanom otvaranju 30. novembra predstaviti Jure Cerkovnik iz Slovenije, koji ima zavidnu internaconalnu karijeru. On trenutno živi u Cirihu, gdje predaje gitaru na Akademiji umjetnosti – dodaje ona.

Drugo veče koncert će održati Goran Krivokapić kojeg smatraju jednim od vodećih gitarista i kamernih muzičara nove internacionalne scene. Svirao je u najvećim koncertnim salama širom svijeta, a svoj muzički fokus usmjerio je na razvoj novih djela za gitaru kroz pisanje sopstvenih transkripcija baroknih i klasičnh djela.

Foto: Ubuntu Guitarfest
Foto: Ubuntu Guitarfest

Treći koncert održaće učenici pobjednici takmičenja. Na tom koncertu gostovaće Boris Popović, mladi gitarista iz Banjaluke. Ideja Organizaconog tima Festivala je da se stavi akcenat na mlade gitariste sa naših prostora u nadi da će radom i zalaganjem dostići solističke karijere kakve danas imaju Jure Cerkovnik i Goran Krivokapić.

– Ovo nije naš prvi projekat, ali je najveći dosad. Program je raznolik i održava se u više različitih institucija. Tokom Festivala biće održana promocija gradnje instrumenata. Zato smo pozvali Zorana Kuvača koji je jedan od najboljih graditelja gitare na ovim prostorima – rekla je Jokićeva.

U žiriju takmičarskg dela Festivala biće profesori sa muzičkih akademija iz Novog Sada i Beograda i iz muzičkih škola iz Sarajeva, Šapca, Bihaća, Prijedora i Banjaluke. Svi oni održaće i masterklasove za studente i učenike gitare.

– Na takmičenju, koji se održava u pet kategorija očekujemo veliki broj takmičara. Želimo da akcentujemo saradnju našeg Festivala sa festivalima u regionu, tako da će pobjednici takmičenja osvojiti stipendije učešća na SIGF (Internacionalnom festivalu gitare u Sarajevu) i „Classic Art Festval-u“ u Šabcu, a tu su i nagrade naših sponzora – objasnila je.

Kako kaže, masterklasovi su važan dio svakog festivala, jer muzičari i oni koji još uvek uče da to postanu, mogu da sviraju pred nekim ko je virtuoz.

– Na masterklasu gitarista sat vremena provede sa polaznikom, sluša njegovo sviranje i pomaže mu da svoj muzički izraz unaprijedi. Studenti gitare moći će da se prijave na masterklas kod Gorana Krivokapića (Muzička akademija u Kelnu), Jure Cerkovnika (Akademija umjetnosti u Cirihu), Zorana Krajišnika  (Akademija umjetnosti Novi Sad), Darka Karajića (Fakultet muzičke umjetnosti Beograd) i mnogi drugih – rekla je ona.

Želimo „Ubuntu 2“ iduće godine

Nataša Jokić: Festivali postaju dominantan oblik kulturnog djelovanja i kod nas i u svijetu. Festival gitare nije nepoznanica, najveći i najznačajniji u našoj blizini organizuje se u Beogradu već 20 godina, a osim njega, iako nešto kraće, postoje i festivali u Sarajevu, Istočnom Sarajevu, Zagrebu i drugim gradovima u regiji. Festival je jedinstvena prilika da se u kratkom roku na jednom mjestu okupe gitarski virtuozi, profesori, nastavnici, studenti, učenici gitare raznih uzrasta i da ostvaruju komunikaciju kroz različite festivalske programe. Kad se tome priključi publika na koncertima, dobije se festivalska atmosfera koja svemu daje poseban ton. Očekujemo da čujemo vrhunsku muziku, da skupimo mnoštvo ljudi različitih generacija iz raznih krajeva, različitih nivoa znanja, senzibiliteta, želimo da se i publika i učesnici dobro osjećaju i da organizujemo „Ubuntu 2“ iduće godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu