Biznis

UDRUŽENI TURISTIČKI PODUHVAT Tri balkanske države "opkoljavaju" Kineze, Valter glavna zvijezda

Prepoznajući činjenicu da turiste s dalekih tržišta, kao što je i kinesko, mogu privući samo udruženi, privredne komore Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine rade na formiranju zajedničke turističke ponude.

UDRUŽENI TURISTIČKI PODUHVAT Tri balkanske države "opkoljavaju" Kineze, Valter glavna zvijezda
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Predsjednik Privredne komore Crne Gore Vlastimir Golubović na poslovnom susretu crnogorskih i kineskih privrednika je izložio ovu ideju i poručio da je namjera da Crna Gora ovu vrstu saradnje proširi na sve zemlje zapadnog Balkana.

Želimo da podstaknemo unapređenje i diversifikaciju proizvoda i usluga u turizmu i tako doprinesemo povećanju broja turista iz udaljenih dijelova svijeta – rekao je Golubović.

Prošle godine Crnu Goru je posjetilo više od 41.000 turista iz Kine, koji su ostvarili oko 95.000 noćenja. Kinezi su sve više zainteresovani i za BiH i Srbiju, a broj turista iz zemalja dalekog istoka u region neprestano raste.

Foto: Bljesak.info/RAS Srbija
Foto: Bljesak.info/RAS Srbija

Bosnu i Hercegovinu lani je posjetilo više od million turista, a broj Kineza koji dolaze u BiH raste iz mjeseca u mjesec, mada je ta brojka još uvijek skromna, na šta je upozoravao i kineski ambasador u BiH Đi Ping.

– U 2018. godini, Kinezi su ostvarili 150 miliona putovanja u inostranstvo, ali njih samo 50.000 je došlo u BiH – naveo je nedavno Đi Ping.

Foto: Srna
Foto: Srna

U BiH Kinezi su  najviše zaniteresovani za Sarajevo i Mostar.

Crnogorska incijativa za kreiranje regionalnog turističkog paketa za Kineze, nije prva takve vrste zemljama bivše Juge. Još prije dvije godine Srbija i Bosna i Hercegovina su udružile snage, da bi namamile kineske turiste, kako one starije, koji žele vidjeti jugoslovensko nasljeđe, tako i mlade, željne aktivnog odmora i zabave. Sve je to “spakovano” u turu pod nazivom “Putevima Valtera” koja je predstavljena u Šangaju.

U tom paketu Srbija se fokusirala na lik i djelo Bate Živojinovića, a BiH na lokacije na kojima je sniman čuveni film “Valter brani Sarajevo”, najgledaniji film u istoriji Kine.

Planirano je da ruta nazvana “Putevim Valtera” u BiH i Srbiju privuče oko 100.000 kineskih turista godišnje.

Kultni “Valter brani Sarajevo”, jugoslovenski partizanski film iz 1972. godine, sa Velimirom Batom Živojinovićem u glavnoj ulozi, gledalo je više od 300 miliona Kineza svih generacija.

Upravo inspirisani ovim filmskim klasikom mnogi Kinezi žele da posjete Vlaterovu zavičaj i mjesta na kojima je film sniman. Da je i nakon tri decenije ovaj film magnet za privlačenje kineskih turista, pokazuje i činjenica da Kinezi redovno posjećuju Muzej “Vlater brani Sarajevo”, koji je u aprilu otvoren u glavnom gradu BiH.

Foto: Screenshot/Youtube/LawrenceCassedy
Foto: Screenshot/Youtube/LawrenceCassedy

“Valter” je bio prvi strani film koji se poslije “kulturne revolucije” prikazivao u Kini. Za stotine miliona ljudi tada je bio prvi “prozor” u svijet, drugačiji od onog u kome su decenijama živjeli. Interesantno je da je film sinhronizovan na kineski jezik. Bata Živojinović je prema nekim istraživanjima decenijama bio neprikosnoveni superheroj u Kini, populariji čak i od i Mao Ce Tunga.

Godišnje svijetom šparta oko 100 miliona kineskih turista po najatraktivnijim destinacijama. Suprotno uvriježenim stereotipima, Kinezi su, prema globalnim statistikama, ne samo najbrojniji, nego i najveći potrošači među turistima. Naši putnici, koji posjećuju evropske metropole, kažu da Kinezi, čak i u za nas skupu Švajcarsku ili Skandinaviju dolaze bez prtljaga, samo sa neseserima, da bi u buticima naskuplje brendirane garderobe kupili sve, od šminke i veša do cipela.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije