Kultura

UGLJEVIK CIJENI UMJETNOST Likovna kolonija okupila slikarske talente

U Centru za kulturu „Filip Višnjić“ u Ugljeviku završena je šesta likovna kolonija, koja je okupila eminentne umjetnike.

UGLJEVIK CIJENI UMJETNOST Likovna kolonija okupila slikarske talente
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Manifestaciju, čiji je cilj da likovnu kulturu približi sugrađanima i afirmiše ovu vrstu umjetnosti, podržali su opština Ugljevik i Misijski fond Eparhije zvorničko-tuzlanske.

Likovne kolonije pružaju mogućnost da se razmijene iskustva, nešto novo nauči, prošire vidici, ali i otkriju novi talenti.

Master likovnih umjetnosti iz Bijeljine Vesna Vujačić predstavila se s dvije slike, prirodom, pejzažima, tehnikom uljem na platnu. Sa ovog druženja nosi divne utiske.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

– Imala sam više samostalnih i kolektivnih izložbi u regionu. Najradije stvaram u svom ateljeu, a na ovoj koloniji sam prvi put. Iskustvo je odlično i nastojaću da ubuduće češće učestvujem na ovakvim skupovima – kaže Vujačićeva.

Iako je nezaobilazna tema akademskog slikara Hadži Branka Nikitovića „Na Drini ćuprija“, na ovoj izložbi predstavio se djelom „Zavjesa u manastiru Tavna“.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

– To se nekako nametnulo samo po sebi, nakon oslikavanja crkve „Svetog Sisoja“ u blizini Ugljevika i samog hrama „Svete Petke Paraskeve“ u Ugljeviku, Tavna je nešto što ostavlja bez daha – kaže višegradski umjetnik, koji je osnivač likovne kolonije u tom gradu i Umjetničkog bratstva manastira Dobrun.

Eksperimenti

I akademski grafičar Srđan Ćeranić voli da eksperimentiše u svom bogatom umjetničkom opusu.

– Okušao sam se u grafici, slikarstvu, vajarstvu. Kad pogledate kontinuitet mojih radova, to su kolaži, akrili, kombinovane tehnike, grafike, crteži. Istražujem, a to moj rad čini zanimljivijim – ističe ovaj umjetnik.

Djela umjetnika stvorena na ovoj koloniji obogatiće fundus ove kulturne ustanove.

– Kako budu godine prolazile i zbirka se obogaćivala, moći će se organizovati izložbe na različite teme, tematske ili izložbe s nekim drugačijim umjetničkim zadatkom – ocijenila je istoričar umjetnosti Marina Cvetanović.

Kaže da je ovakvo okupljanje umetnika prava prilika da se otkriju nove, nepoznate mogućnosti, da se radi iz sata u sat, iz dana u dan.

– Da se snage u nama uvećavaju za onoliko bar koliko nas ovdje ima među ovim slikama. I na kraju, svijet je sigurno jači i bogatiji za umjetnost koji smo mu poklonili – kaže Cvetanovićeva.

Škola slikanja

U okviru kolonije organizovana je i škola slikanja za djecu, uzrasta od pet do 15 godina, koju su vodili akademski slikari, učesnici kolonije, a okupila je desetak mališana.

Direktor Centra za kulturu „Filip Višnjić“ Predrag Vujević kaže da je cilj kod mladih ljudi razviti ljubav prema slikarstvu i ovoj vrsti umjetnosti.

– Svjesni smo mi da svi polaznici škole slikanja neće sutra biti akademski slikari, ali im treba pružiti priliku da se upoznaju, nauče i zavole i tu vrstu umjetnosti – naglašava Vujević.

Ponosni na svoj gradić

Ugljevičani su ponosni na brojne kulturne manifestacije. Načelnik Opštine Vasilije Perić kaže da su brojni umjetnici i sportisti pronijeli slavu ovog gradića širom svijeta.

– Pobratimi smo s mnogim gradovima i opštinama regiona, ali i Evrope. Rado ih dočekujemo, rado ih posjećujemo. To je prilika da predstavimo naše običaje, tradiciju i kulturu, afirmišemo ne samo Ugljevik, nego i cijelu Srpsku – ocjenjuje Perić.

Osim tradicionalne likovne kolonije, u ovom podmajevičkom gradiću održavaju se i međunarodni festival folklora i festival harmonike, koji okupe brojne učesnike iz cijelog svijeta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu