Društvo

UGOSTITELJI NA IVICI STRPLJENJA Poštuju mjere, ali hoće da rade

Grupa gradiških ugostitelja, vlasnika restorana, kafića i drugih objekata iste djelatnosti, zabrinuti su zbog dvomjesečnog katanca na vratima, jer više nemaju mogućnosti finasirati obaveze, a posebno plate radnicima.

UGOSTITELJI NA IVICI STRPLJENJA Poštuju mjere, ali hoće da rade
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

U informaciji koju su dostavili portalu Srpskainfo oni ukazuju na ekonomsku neodrživost bez konkretne i neodložne pomoći republičkih institucija.

Ne znamo kome, kada i gdje treba da se obratimo za pomoć. Plate tokom dva mjeseca dajemo od vlastite ušteđevine. Dosadašnje popuštanje mjera, koje podrazumijeva šaltersku prodaju i dostavu hrane, nama nije od naročite pomoći – navode gradiški ugostitelji.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Oni ističu da ispunjavaju najviše higijenske i epidemiološke standarde te da je velika razlika između fast-fudova kojima je osnovna djelatnost dostava hrane i šalterska prodaja i restorana. Podsjećamo, Štab za vanredne situacije u Gradiški odobrio je šaltersku prodaju i dostavu hrane.

– Ne razumijemo logiku kojom je bankarima, upravi, trgovinama, benzinskim pumpama, pijacama, građevinarima i drugima dozvoljen rad, a nama nije. Osjećamo se diskriminisano i obezvrijeđeno ovakvim mjerama, jer smo jedan od važnih društvenih stubova – pišu, pored ostalog, ugostitelji iz Gradiške.

FOTO: Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
FOTO: Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Takođe navode da podržavaju sve neophodne mjere zaštite zdravlja svakog stanovnika ali zahtijevaju preispitivanje predloženih mjera koje su za njih, u sadašnjim uslovima, neprihvatljive.

– Pod ovim veoma ograničenim uslovima pitanje je da li ima smisla otvarati restorane i kafiće. Imali smo priliku čuti informacije o novcu za naknadu štete zbog nerada, izazvane virusom korona, ali je sada krajnje vrijeme za konkretno djelovanje. Bez toga ne možemo dalje jer su štete nemjerljive – smatraju ugostitelji iz grada na Savi.

Inače, procjene ukazuju da je na području Gradiške zaposleno više od 1.000 radnika u ugostiteljstvu.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Ova oblast direktno je povezana i s turizmom, te privrednom djelatnošću. Prije pandemije virusa korona, ugostiteljstvo je bilo u velikoj ekspanziji zbog intenzivnog ekonomskog razvoja, ali i sve većg broja turista koji su dolazili u grad na Savi. Zato je ugostiteljstvo od ključnog značaja, a sve mjere u sadašnjoj situaciji imaju veliku važnost.

Potpisnici

Među potpisnicima ove informacije su Srećko Sladojević, Ljubiša Radonjić, Vladan Šurlan, Vladimir Francuz, Ljubiša Oljača, Vanjuška Mandić, Nebojša Nedić…

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Vladan Šurlan

– Istu sudbinu dijele i ostali, ali mi smo se sastali, gotovo na ulici, razmijenili mišljenja i zaključili da se moramo oglasiti, jer je za nas situacija postala neizdrživa. Ukoliko ne bude efiaksnog rješenja, uslijediće veliko otpuštanje radnika i potpuno zatvaranje objekata – upozorava Vladan Šurlan, vlasnik restorana “Karpe Diem” u Gradiški.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije