Svijet

UKRAJINSKI EFEKAT NA AUSTRIJSKE PUMPE Dramatičan skok, pa stabilizacija cijena na visokom nivou

Ovu sedmicu u Austriji je zabilježen ogroman skok cijene goriva na benzinskim pumpama, što je šokiralo vozače.

gorivo
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Tako je cijena benzina i dizela dostigla najprije dva evra po litri, što je već bila granica za koju se vjerovalo da je vrhunac poskupljenja usljed dešavanja u Ukrajini. Međutim, cijena je potom nastavila da raste, pa je za samo jedan dan cijena goriva na benzinskim pumpama “skočila” za 40 centi po litri, i to dva puta zaredom. Najprije je dostignuta cijena od 2,5 evra, a potom i tri evra za litar na pojedinim pumpama u Austriji.

Za vikend se cijena naftnih derivata smirila i stabilizovala, ali na visokom nivou, pa dizel košta nešto više od dva evra po litru, dok se benzin može naći i za manje od dva evra.

Rast cijene nafte na svjetskim tržištima poremetio i odnos dizela i benzina, jer je dizel do sada uvijek bio jeftiniji na pumpama, zbog manjeg poreza.

Prema riječima Jelene Konikovac, zaposlene na jednoj većoj bečkoj pumpi, cijene goriva su kod njih prethodnih dana oscilirale, od 2,59 evra za litar, do 2,02 evra po litru dizela.

Ona pojašnjava da je zakonski regulisano i omogućeno pumpama da svakog dana u podne odrede cijnene, a onda u naredna 24 sata ne smiju da ih povećavaju, odnosno cijene mogu samo da budu niže.

– Kako će se dalje situacija odvijati, to niko ne može ni da predvidi, niti da zna. Vladamo se i mi ovdje onako kako se ponašaju svi u svijetu – rekla je ona za Tanjug.

Pročitajte još

Povećanje cijene goriva udar je na džep svih koji voze, ali posebno su pogođeni taksisti, a jedan od njih, Radomir Milosavljević kaže da situacija uopšte nije laka, ali da oni moraju da rade svoj posao, da voze, i kakva god da je cijena – moraju da toče gorivo.

– Kupovao sam ovih dana i ono najskuplje i po srednjim cijenama, mi bez goriva ne možemo da radimo – rekao je on.

Kaže i da taksisti preko svoje centrale dobijaju spisak benzinskih pumpi sa jeftinijim gorivom, što je za sada jedini vid pomoći, a na pitanje šta bi država mogla da uradi kako bi im olakšala situaciju, on kaže da je “to pitanje od milion dolara”.

– Država vjerovatno ima instrumente da nešto uradi, ali se to čeka – rekao je.

Milosavljević je dodao i da taksisti moraju da imaju budućnost, jer ne mogu tek tako da “nestanu”, zbog ove krize, a kako će to izgledati u praksi, tek će se vidjeti.

Dodaje da i sam osjeća poskupljenja, ne samo goriva, već i hrane, ali da – mora da se živi.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Moramo da kupimo šta nam treba, da platimo gas i struju… Da li može da se živi od plate? Uvijek knap, ali može – rekao je ovaj bečki taksista.

Zbog drastičnog skoka cijene goriva, koja je, u poređenju sa prošlom godinom gotovo dvostruko veća, sve je više političara i organizacija koje traže djelovanje države, kako bi se rasteretili građani.

Tako se zahtjeva smanjenje ili privremeno ukidanje PDV-a, ili poreza na naftu, što bi cijenu smanjilo zasigurno za 40 centi ili više.

Austrijski kancelar Karl Nehamer zakazao je za danas poslije podne, zbog rasta cijene energenata, sastanak sa predstavnicima energetske privrede.

Postoji problem i u vezi sa gasom, jer su mnogi operatori počeli da raskidaju stare ugovore koji su potrošačima na određen vremenski period garantovali cijene, zato što su zbog rasta cijene na svjetskom tržištu, ti ugovori postali veliki teret za operatore.

Za sada, cijene prehrambenih proizvoda u Austriji nisu drastično skočile, ali su primjetna manja povećanja. Nema ni nestašica prehrambenih proizvoda, ali zato postoje duža čekanja na druge proizvode, od automobila do namještaja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije