Studija iz septembra 2024. objavljena u recenziranom časopisu Kritikal Rivjuz in Fud Sajens end Nutrišon pokazala je da redovna konzumacija jagoda može poboljšati kardiometaboličko zdravlje.
Kardiometaboličko zdravlje odnosi se na opštu dobrobit srca i krvnih sudova, kao i na to koliko efikasno tijelo upravlja metabolizmom, uključujući razinu šećera i holesterola u krvi.
Dr Roberta Holt u istraživanju u UC Dejvisu, otkriva da redovna konzumacija jagoda ne samo da snižava holesterol već i pomaže u smanjenju upale, koja je ključni pokretač srčanih bolesti.
Istraživači su pregledali podatke iz 47 kliničkih ispitivanja i 13 opservacijskih studija objavljenih između 2000. i 2023. Njihovi nalazi pokazuju da jagode pomažu u snižavanju nivoa LDL (lošeg) holesterola i triglicerida, istovremeno smanjujući upalu — poboljšanje koje poboljšava kardiovaskularno zdravlje i smanjenje rizik od srčanih oboljenja.
Istraživači su takođe otkrili da se prednosti jagoda šire izvan zdravlja srca. Jagode mogu podržati zdravlje mozga tako što odgađaju kognitivni pad i štite od demencije, što je sve veća zabrinutost jer se predviđa da će se broj oboljelih utrostručiti do 2050. godine.
Prednost za zdravlje mozga u velikoj je mjeri zahvaljujući flavonoidima voća, koji pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa. Oksidativni stres nastaje kada se štetni slobodni radikali, koji su nestabilni molekuli proizvedeni tokom normalnih ćelijskih procesa, nakupljaju u tijelu.
Ovi slobodni radikali mogu oštetiti ćelije, proteine i DNK, doprinoseći starenju i bolestima poput demencije. Smanjenjem ove štete, jagode mogu pomoći u održavanju kognitivnih funkcija i održavanju mozga oštrim kako starimo.
Jagode su takođe prepune korisnih fitonutrijenata poput polifenola, koji imaju antioksidativna svojstva i vlakana koja podržavaju zdravlje srca i probavu. Jagode su takođe bogate vitaminom C, manganom i drugim mikronutrijentima koji pomažu kod nivoa energije, funkcije mozga i krvnog pritiska, prenosi Kliks.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu