Banjaluka

Umjesto u klupama, fotografi UČE ZANAT NA ULICI: Tehnološku školu stara mjera koštala smjera

Kada je prije više od jedne decenije prebačen sa četvrtog na treći stepen, smjer fotografa u banjalučkoj Tehnološkoj školi počeo se gasiti. S godinama koje su dolazile, zainteresovanost učenika bivala je sve manja, da bi se ove godine prijavilo tek njih četvoro.

Umjesto u klupama, fotografi UČE ZANAT NA ULICI: Tehnološku školu stara mjera koštala smjera
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Time je ovaj smjer privremeno ugašen i tek je ostala nada da će nekad ponovo zaživjeti.

Smjer koji je nekada brojao dva odjeljenja i pamtio odlične uspjehe maturanata, danas je doveden na rub opstanka, što je izazvalo razočaranje starijih generacija i onih koji godinama fotoaparatom bilježe šarolike životne trenutke.

– Nevjerovatno je da danas, u doba digitalizacije, kada je fotografija u potpunosti zaživjela u profesionalnom i amaterskom smislu, nepromišljenim postupcima pojedinaca, školovanje za ovo lijepo zanimanje dovedeno na ivicu opstanka. S obzirom na to da u Banjaluci postoji Akademija umjetnosti, na kojoj bi fotografi imali priliku da nadograde stečeno teorijsko i praktično znanje, nema smisla da budu oštećeni na ovakav način, te da moraju polagati četvrti stepen kako bi ostvarili svoja prava na dalje školovanje. Zato i ne čudi što se ovaj smjer godinama gasi – priča fotoreporter koji je godinama zaposlen u medijima.

Oko za fotografiju

Amatersko bavljenje fotografijom, kaže, podržava, ali smatra da je i to jedan od razloga što je Tehnološka škola ostala bez ovog odjeljenja.

FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Tehnološka škola

– Fotografijom se ne može baviti svako, a ljudi prelako uplovljavaju u te vode. Fotografija je jedan vid društveno-socijalno-političkog-kulturnog-sportskog izražavanja, a nema svako oko i dušu za to – objašnjava on.

Direktor banjalučke Tehnološke škole, Dejan Čutura, rekao je da je ovo zanimanje još prije 15 godina prebačeno sa četvrtog na treći stepen i da se od tada postepeno gasi. Takav korak, koji ide ruku pod ruku sa smanjenjem broja učenika, ostavio je smjer fotografa na čekanje.

Pročitajte još

– Prije tog koraka bilo je dobro interesovanje za ovaj smjer. Imali smo po dva odjeljenja, koja su pohađali uglavnom odlični učenici. Otkako je prebačen na treći stepen, broj zainteresovanih učenika za upis je iz godine u godinu bio sve manji, ali isto tako je padao i kriterijum na upisu. Sve to je dovelo do toga da ove godine bude svega četvoro zainteresovanih učenika za smjer fotografa, zbog čega nije bilo moguće formirati odjeljenje – kaže Čutura za Srpskainfo.

Umjetnost

Da su se borili da ne dođe do ovoga – borili su se, ali nažalost bezuspješno. Inicijativa koju su, priča on, prije osam godina pokrenuli za osnivanje multimedijalnog smjera, a koji bi obogatio obrazovanje srednjoškolaca, nije naišla na odobrenje.

– U Politehničkoj srednjoj školi je osnovano odjeljenje multimedijalni tehničar, čime se kadar kompletirao. Mi nismo dobili saglasnost za formiranje takvog smjera, jer nemamo elektrotehniku, ali smatram da je to besmisleno i da se mogao svrstati čak u umjetnost – kaže on.

Ipak, iako su se ove godine suočili s nedostatkom interesovanja za smjer fotografa, Čutura ističe da ostaje nada da će u godinama koje dolaze ponovo zaživjeti. Možda čak i sljedeće.

– Smjer nije trajno ugašen, jer je registrovan u Ministarstvu prosvjete i kulture RS, a predviđen planom i programom u Republičkom pedagoškom zavodu, tako da se uvijek može aktivirati. Do kraja decembra trebamo poslati prijedlog  plana upisa i vjerovatno ćemo ponovo planirati smjer fotografa, pa se možda i iznenadimo zainteresovanošću budućih srednjoškolaca. Optimistični smo iz razloga što se situacija iz godine u godinu mijenja, pa smo tako, nakon četiri godine neuspjeha, ove godine prvi put upisali hemijske tehničare – zaključio je Čutura.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije