Politika

Upravljanje migrantima svelo se na "NEMOJ KOD MENE": Nezakonite migracije u doba pandemije dodatni izazov za BiH

Informacija o stanju u oblasti migracija u BiH za februar 2021. pokazala je da je evidentiran manji broj migranata u odnosu na isti period prošle godine, kao i da ne postoji politički konsenzus po pitanju upravljanja nezakonitim migracijama u BiH.

Upravljanje migrantima svelo se na "NEMOJ KOD MENE": Nezakonite migracije u doba pandemije dodatni izazov za BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Problem je u sistemu koordinacije različitih nivoa vlasti u upravljanju masovnim nezakonitim migracijama u BiH. Aktivnosti na terenu su pokazale da je efikasna koordinacija svih tijela koja upravljaju različitim aspektima migracija izostala.

Poslanik u Predstavničkom domu PS BiH i bivši ministar bezbjednosti, Dragan Mektić, kaže da to što postoji problem upravljanja migrantskom krizom u BiH nije ništa novo.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Nesaradnja se odvija na način da se vodi borba u smislu da se problem prebacuje na tuđu teritoriju. Nisu samo u pitanju entiteti, nego i 10 kantona, a sva priča se svodi na to “ne može kod mene, daj problem negdje drugo”. Samo po sebi se spontano odvija da ta zapadna ruta ide prema zapadnoj granici BiH i to pada na teret tog kantona. Kako god pokušate da rasteretite tu teritoriju BiH nećete naći nikakvu saglasnost, niti kantona, niti entiteta, i to je taj ključni problem – kaže Mektić za Srpskainfo.

U pokušaju nezakonitog prelaska granice najviše su otkriveni državljani Pakistana, Avganistana, Bangladeša, Egipta, Maroka i Sirije.

Pročitajte još

– Moramo znati da BiH ne može sama spriječiti dolazak migranata na svoju teritoriju i da je zavisna od migracijskih kretanja na zapadnobalkanskoj i istočnomediteranskoj ruti – navodi se u izvještaju Ministarstva bezbjednosti.

Kao jedan od problema ističe se i nepostojanje potrebnog političkog konsenzusa po pitanju upravljanja nezakonitim migracijama.

– Potrebno je postići konsenzus političkih aktera na državnom nivou u vezi upravljanja migrantskom krizom, poboljšati koordinaciju i saradnju svih nivoa vlasti kako bi se odgovorilo na krizne situacije – navedeno je u izvještaju.

Dalje se dodaje da jedino usaglašenim političkim pristupom u BiH se može osigurati efikasan i human način upravljanja migracijama.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Zbog nedovoljno zaštićene istočne granice BiH se suočava s velikim brojem nezakonitih ulazaka migranata, te ukoliko se ne postigne politički konsenzus da se upotrijebe svi raspoloživi resursi koji će osigurati uslove da se štiti istočna granica, BiH će postati “hot spot” za nezakonite migrante – piše u izvještaju.

Na nedostatak efikasne koordinacije je ukazano i u izvještaju Evropske komisije o BiH za 2020. U navedenom izvještaju se konstatuje da je odgovor na migracijske tokove i dalje neadekvatan i pokazuje značajne institucionalne i koordinacijske slabosti, a većina odgovornosti je na Unsko-sanskom kantonu i Kantonu Sarajevo.

Zaključeno je da je nedovoljno efikasna koordinacija u procesima migracija između svih nivoa vlasti dovela do stvaranja međusobnog nepovjerenja, dodatnih bezbjednosnih izazova i, u nekim slučajevima, do humanitarnih posljedica za migrante.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu