Kultura

Uspjeh učenika Muzičke škole „Vlado Milošević“: Mladi flautisti osvojili devet nagrada u Valjevu

Na takmičenju sa dugom tradicijom koje se ove godine održalo 22. put u Valjevu, banjalučki učenici flaute osvojili su čak devet nagrada.

Uspjeh učenika Muzičke škole „Vlado Milošević“: Mladi flautisti osvojili devet nagrada u Valjevu
FOTO: SUNČICA LONČAR

Takmičenje nosi ime istaknutog flautiste i muzičkog pedagoga Tahira Kulenovića. On je prema riječima Miomira Simonovića, profesora flaute na FMU u Beogradu, plijenio svojom pojavom, ogromnim znanjem i ljudskošću što mu je omogućavalo da uživa veliko poštovanje među svojim kolegama, učenicima i studentima.

Njemu u čast je ove godine, od 26. februara do 1. marta, sviralo preko 150 flautista iz Srbije, Slovenije, Bugarske, Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine koji su se takmičili u disciplinama solo flauta i kamerna muzika.

Našu školu, „Vlado Milošević“ iz Banjaluke je predstavljalo devet flautista iz osnovne i srednje škole, osam iz moje klase i jedno iz klase Nataše Vukojević Dukić, a uz klavirsku saradnju Milice Marinković i Vlade Danića – rekla je profesorica Sunčica Lončar.

Koncept takmičenja je da učesnici izvode po dvije do tri kompozicije iz različitih stilskih epoha kako bi pokazali vještinu i umijeće u interpretaciji zamisli kompozitora koji su djela napisali, te su za to i bili nagrađivani.

– Međusobno su se takmičili učenici istog razreda. Kako je muzička škola specifična po tome što, npr. učenik drugog razreda, ne mora nužno imati i svirački staž u trajanju od dvije godine, nego vrlo često i znatno duži, ja sam veoma ponosna što moji učenici po kvalitetu interpretacije nisu odudarali od mnogih sa dužim sviračkim stažom – objasnila je ona.

Kako kaže, svako takmičenje je značajno jer to uvijek iskustvo više.

– Mi smo odabrali ove godine baš ovo takmičenje zbog velike konkurencije kako bismo time dobili još veću motivaciju za napredovanje. Takođe, ocjenjivački žiri je iz redova univerzitetskih profesora koji su ujedno i koncertno aktivni tako da su pedagoški rad nastavnika i sviranje učenika bili izuzetno profesionalno ocijenjeni i procijenjeni – rekla je.

S obzirom da je u pitanju veliki uspjeh za mlade flautiste, ponosna profesorica ne krije zadovoljstvo.

– Malo je reći da sam zadovoljna, mislim da slobodno mogu reći da nemam riječi kojima bih mogla opisati radost, ispunjenost, zadovoljstvo, ali ne samo zbog rezultata. Učim svoje đake da na svaki nastup, pa tako i na takmičenje, ne idu po nagradu nego po znanje. Ovaj put smo naučili da ne trebamo biti previše samokritični, da velika konkurencija ne umanjuje naš kvalitet, da nas bez obzira što se takmičimo međusobno to ne treba udaljavati jedne od drugih, nego naprotiv, muzika nas u svakom vidu i treba i može spajati – poručila je ona.

Kako kaže, djeca su mnogo toga naučila, i što je posebno interesantno, odmah u povratku svi su pitali gdje idu dalje.

– I tako, po povratku u Banjaluku smo otišli na još jedno takmičenje iz kamerne muzike, gdje smo nagrađeni koncertiranjem na svečanosti zatvaranja i prvim nagradama – objašnjava.

Pred mladim umjetnicima, zajedno sa njihovim profesorima je odabir novih kompozicija sa kojima će se pojavljivati na koncertima do kraja školske godine. Pored toga učestvovaće i na republičkokm takmičenju muzičkih škola u Banjaluci.

Potrebno više medijske podrške

Sunčica Lončar: Rekla bih da naša djeca nemaju dovoljno prostora da pokažu svoj telenat. Ipak, bilo bi nepravedno da kažem da nemaju uopšte. Prostor i vrijeme im omogućavaju kako njihovi roditelji, tako i obrazovne institucije kao što je muzička škola, ali i ustanove kulture i mnoge druge institucije. No, ono što nam nedostaje je medijski prostor. Nažalost, neprekidno ga zauzimaju sadržaji koji mogu imati čak i negativan uticaj na duhovni razvoj mladog čovjeka. Srećom, postoje mediji kao što je vaš, koji će naš rad i trud prikazati i podržati. Samo je pitanje možemo li doprijeti do auditorijuma pored svih drugih, usudim se reći površnih, a mnogobrojnih sadržaja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu