Biznis

USPJEŠNE MENADŽERKE Vode firme, ruše stereotipe i obrću milione maraka

Preduzeća u BiH koje voda žene menadžerke tokom prošle godine ostvarila su 3,2 milijarde KM prihoda i više od 205 miliona KM dobiti, pokazalo je istraživanje “Žene u biznisu“.

USPJEŠNE MENADŽERKE Vode firme, ruše stereotipe i obrću milione maraka
FOTO: FOTO: SHUTTERSTOCK

Ovo istraživanje, koje zajednički provode Poslovne novine i LRC BIS, pokazalo je takođe da su “ženska preduzeća” skoro četvrtinu ukupnih prihoda, odnosno 793 miliona maraka, ostvarila kroz izvoz.

Ovi podaci ruše stereotipe o menadžmentu kao muškom bastionu moći i najbolji su dokaz da su žene menadžeri značajan faktor ekonomije BiH – navode istraživači i dodaju da je istraživanje obuhvatilo 149 kompanija koje vode žene, a neke od njih su među najuspješnijima u BiH.

Istraživanje “Žene u biznisu“ realizuje se u okviru projekta “100 najvećih u BiH“ koji predstavlja godišnji pregled uspješnog poslovanja domaće privrede, a ove godine će se prvi put predstaviti i 100 najuspešnijih kompanija kojima rukovode žene.

Zapošljavaju skoro 15.000 radnika

– Uprkos brojnim primjerima žena koje uspješno upravljaju i najvećim svjetskim kompanijama, njihov udio u odnosu na muške kolege kod nas je i dalje u manjini u preduzetničkim aktivnostima. Ipak, to se sada polako mijenja i žene sada češće spremne da prihvate rizik – ističe  Alena Ahmetspahić-Fočo, direktorka Projekta “100 najvećih u BiH” i glavna urednica Poslovnih novina.

Od 787 kompanija koje su ušle u projekat “100 najvećih u BiH“, a čine ga velika, srednja i mala preduzeća po izvozu, dobiti, prihodima i investicijama gotovinskog toka, 19 odsto čine kompanije na čijem čelu su žene menadžeri. One zapošljavaju 14.804 radnika, što je 11 odsto u odnosu na ukupan broj firmi u projektu.

Istovremeno, žene menadžeri ostvaruju 11 procenata ukupnog prihoda privrede u BiH, te ostvare 12 odsto izvoza i isto toliko dobiti. Gledajući ove podatke u kontekstu zastupljenosti po entitetima, žene manadžeri su na čelu 18 odsto kompanija iz Federacije BiH i 20 odsto kompanija iz RS.

Početak u radnjici

Jedna od najuspješnijih među uspješnim direktorkama je Milena Vrhovac, ekonomistkinja koja je već 30 godina na čelu nekadašnje zanatske radnje, a danas fabrike za proizvodnju stolova i stolica. Njena firma “Bor” Gradiška je porodično preduzeće, u kojem su angažovani i njen suprug, te sin i kćerka, koji su se, nakon studija u Beogradu, vratili kući i porodičnom poslu.

– Počeli smo u radnjici od desetak kvadrata sa jednom tokarskom mašinom, a danas naša fabrika zapošljava 23 radnika, ima najsavremeniju opremu i 80 odsto proizvodnje izvozimo u Hrvatsku, Crnu Goru i Austriju – kaže Milena Vrhovac.

Tvrdi da su u biznisu presudni energija i trud, te želja za napretkom.

– Nisu mi jasni ljudi koji stalno kukaju kako ovo ili ono ne valja, a ne potrude se nimalo da nešto promijene. Meni to nije problem i stalno tragam za načinima da unaprijedim našu firmu – kaže Vrhovčeva i dodaje da to što je žena nikad nije doživljavala kao prepreku za uspjeh.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije