Politika

Uspon kriminalizacije političkih rivala u Srpskoj: Njihovim rječnikom, SVI SU LOPOVI, mafijaši i izdajnici

Na višegodišnje optužbe da je odgovoran za sav kriminal i korupciju u Republici Srpskoj, opozicija je od Milorada Dodika dobila sljedeći odgovor: „Ako ovaj narod hoće da dobije mafiju, neka glasa za opoziciju“.

Uspon kriminalizacije političkih rivala u Srpskoj: Njihovim rječnikom, SVI SU LOPOVI, mafijaši i izdajnici
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Tako je poznata praksa kriminalizacije političkog protivnika podignuta na viši nivo, ali sigurno nije dostigla vrhunac. Jer, do izbora ima još mnogo, a vlast i opozicija, kao vječiti rivali, jedni o drugima znaju (ili izmišljaju) gotovo sve. Njihovim rječnikom, svi su kriminalci, mafijaši, lopovi, izdajnici…

A da li to znaju tužioci i policija?

Ako je suditi po istragama, optužnicama i presudama, oni ne znaju ništa, neće da znaju, ili ne mogu da dokažu. Jer, niko od političara vlasti ni opozicije ne ide iza rešetaka, iako jedni drugima pominju čak i konkretne cifre i imena sumnjivih tipova s kojima su „u poslu“.

Istrage

Milorad Dodik tvrdi da je „PDP u direktnoj komunikaciji sa obavještajnom strukturom Velike Britanije“ i da postoje dokazi, koji će uskoro dospjeti u javnost, da je lider SDS Mirko Šarović „dobio 3,5 miliona KM nelegalnog novca od narko-bosova za SDS“.

Kako se priča, ono što Dodik govori ima veze sa hapšenjem Bojana Cvijetića, nekadašnjeg savjetnika Dragana Mektiće (SDS), u vrijeme kada je ovaj bio ministar bezbjednosti BiH. Cvijetić je u kućnom pritvoru kao jedan od vođa kriminalne grupe koja se primarno bavila švercom narkotika.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA

Slučajno ili ne, gorepomenuti Mektić je, u drugom slučaju, prije nekoliko dana pred Sudom BiH oslobođen odgovornosti za zloupotrebu položaja dok je bio ministar. A prije toga gledali smo pravi teatar apsurda: Mektić je, u svojstvu optuženog, saslušavao v.d. glavnog tužioca Tužilaštva BiH, Milenka Majganića, kao poslanik i član komisije za istraživanje stanja u pravosuđu BiH!?

Istovremeno, i Milorad Dodik se nalazi pod istragom Tužilaštva BiH zbog kupovine vile u Beogradu. I dok opoziciji prijeti dokazima i istragama, on lično diskredituje to isto pravosuđe riječima da „oni ne mogu ništa da dokažu“, da na taj način „skreću pažnju sa FBiH“, a da je tužilac koji istražuje njega „radio u OHR“.

Tresla se gora…

Lideri opozicionih stranaka juče su žestoko odbacili Dodikove optužbe. Branislav Borenović je ponovio da je Dodik 1992. „čuvao svoje kamione pune ronhila“, za razliku od njega koji je „čuvao Republiku Srpsku“. Mirko Šarović je sazvao vanrednu konferenciju za novinare kako bi rekao da će Dodik “svoje laži morati da objasni na sudu” i da 2018. nije ni bio predsjednik SDS.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Sudeći prema dosadašnjem iskustvu, za očekivati je da se sve završi na tome.

Zbog čega se o kriminalnim političarima više priča u javnosti nego u sudnicama? Da li je ucijenjen političar, za krugove koji navodno kontrolišu pravosuđe, korisniji nego da je osuđen?

Pročitajte još

Srđan Blagovčanin, predsjednik Upravnog odbora Tranaparensi internešnel BiH, smatra da je pravosuđe u BiH potpuno politički zavisno od političara i da zbog toga nije u mogućnosti da procesuira političku korupciju.

– Ako pogledate podatak da je prošle godine podignuta samo jedan optužnica u Tužilaštvu BiH, biće vam jasno da je korupcija potpuno nekažnjiva u BiH, gotovo da je legalizovana. Upravo to stvara klimu u kojoj se optužbe za korupciju koriste za međusobne političke obračune, umjesto da ona dobije institucionalni odgovor kroz procesuiranje. Generalno, to je vrlo loša situacija, jer zbog toga narod gubi povjerenje i u politički sistem, u pravosuđe i postaju apatični, bez želje da učestvuju u bilo kakvim procesima koji mogu voditi unapređenju stanja – kaže on.

Konfuzija

Ako je tako, kako građani da razaznaju granicu između laži, klevete i opravdane sumnje da je neko umiješan u kriminal?

Srđan Blagovčanin
FOTO: GLAS AMERIKE/SCREENSHOT

– To je zapravo najbolja moguća situacija za one koji su zaista korumpirani. Da zbog te konfuzije i stalnog međusobnog optuživanja građani dobiju sliku da su svi isti. Podjednako je pogrešno tvrditi da su svi korumpirani, kao i kada bi tvrdili da niko nije korumpiran. U doba sveopšte proizvodnje dezinformacija, ne samo za korupciju, građanima neki orijentir može da bude to da su po pravilu u mogućnosti da budu korumpirani oni koji su na vlasti. Istovremeno, na njima je i veća odgovornost za procesuiranje korupcije u odnosu na odgovornost opozicije. Govorimo o principima, ne o konkretnim slučajevima – kaže Blagovčanin za Srpskainfo.

Pročitajte još

Politički analitičar Velizar Antić smatra da je osnovni cilj međusobne kriminalizacije političkih protivnika u RS u narodu predstaviti protivnika kao kriminalca i nekog ko nije dostojan da vodi narod. To je, kaže Antić, moguće jer je veliko siromaštvo, velika podijeljenost društva, a institucije su nerazvijene.

– Kada je narod siromašan, a sa druge strane vidi pojedince koji su došli do mnogo novca na sumnjiv način, priča o kriminalizaciji se veoma lako usvaja od strane naroda. S druge strane, institucije koje bi trebale da sankcionišu ovu pojavu ne rade svoj posao i doprinose da se usvaja i opstaje uvjerenje u narodu kako ima nedodirljivih i onih koji ne dolaze pod udar zakona. Iz ovih razloga, cilj političkih partija je od političkih protivnika napraviti kriminalce ili ih barem povezati s kriminalnim organizacijama i tražiti povjerenje naroda na tim osnovama – kaže Antić za Srpskainfo.

Pravosuđe u rijalitiju

Takođe, dodaje on, iz razloga što vlast nema dobre rezultate svog rada u prethodnih 16 godina, nemaju šta da ponude narodu i lakše im je optuživati opoziciju i povezivati ih s kriminalnim grupama.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Istovremeno, opozicione partije, umjesto da više rade na konkretnom programu reformi i kako da kao društvo izađemo iz velikih problema u kojima se nalazimo, optužuju vlast da je kriminalizovana i povezana s kriminalom. Jednostavno, mnogo je lakše optužiti političkog protivnika da je kriminalac nego raditi na ozbiljnom programu i predstaviti ga narodu – dodaje Antić.

Kada je riječ o ćutanju pravosuđa na iznošenje ozbiljnih optužbi, Antić naglašava da je upravo pravosuđe velika slaba tačka našeg društva i da mnogi problemi polaze upravo iz pravosuđa.

– Da ova grana vlasti radi kako bi trebalo, oni bi sami trebali da sve one koji optužuju druge za kriminal pozivaju na informativni razgovor i da rade na tim predmetima. Međutim, oni su upali u čitavu ovu prljavu političku igru i ostavili su političke partije da se međusobno optužuju, a da pravosuđe uopšte ne uzima u obzir sve te optužbe. Na ovaj način i oni direktno igraju u ovom rijalitiju u kome živimo – zaključuje Antić.

Unakrsne optužbe

– Milorad Dodik, SNSD: Mirko Šarović i Branislav Borenović tražili su od SAD i zapadnih zemalja da mi budu uvedene sankcije i da budem sklonjen sa političke scene.

– Miladin Stanić, SDS, o Dodiku: Samo je on važan, samo on ima pravo da pljačka, da štiti porodicu, svi mi ostali nemamo pravo.

– Igor Crnadak, PDP: Veliko srbovanje Milorada Dodika ima za cilj samo jedno – da se zaštiti kriminal SNSD i ljudi koji su mu bliski.

– Mirko Šarović (SDS) o Dodiku: Pa zar vi koji ste predvodnik korupcije u ovoj zemlji imate moralno pravo da u bilo koga upirete prstom?

– Jelena Trivić, PDP: Dodikova radikalizacija i produkovanje nove političke krize direktno je srazmjeran stepenu korupcije i umiješanosti vlasti u korupciju, te skretanju pažnje s najvećeg zločina u koji je umiješana i vlast Srpske, a tiče se korištenja industrijskog kiseonika u medicinskim ustanovama u Srpskoj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu