Politika

"Uspostaviti efikasan sistem e-uprave i zaštititi novinare" Lučka o manjkavostima zakona u Republici Srpskoj

Direktor Banjalučkog centra za ljudska prava Dejan Lučka, kaže da je kada je riječ o zakonodavstvu neophodno izvršiti neke korekcije koje bi olakšale ili značajno doprinijele boljem životu građana Srpske.

"Uspostaviti efikasan sistem e-uprave i zaštititi novinare" Lučka o manjkavostima zakona u Republici Srpskoj
FOTO: PRIVATNA ARHIVA/RAS SRBIJA
Dejan Lučka

On prije svega ističe izmjene i donošenje zakona koji se odnose na bolju zaštitu novinara i sankcionisanje govora mržnje putem medija.

– Potrebno je uspostaviti bolje i departizovane mehanizme kontrole javnih radio-televizijskih servisa, kao i mehanizme za praćenje direktnog ugrađivanja lažnih vijesti sa ciljem smanjivanja demokratije i prava, i naći način da se sankcionišu oni koji putem medija ili interneta pozivaju na linč ili „targetiraju“ druga lica – kaže Lučka za Srpskainfo.

Ističe da bi u sklopu reformi svakako trebalo promijeniti i zakonski okvir vezan za napade na novinare, u smislu bolje zaštite novinara, strožih kazni za napade na novinare koji obavljaju svoju dužnost i efikasnije kontrole sprovođenja zakona. 

– Za bolju i efikasniju svakodnevicu građanima, neophodno je ugraditi i sprovesti sistem e-uprave, kroz posebne propise i regulative. Putem efikasnog sistema e-uprave, a mnoge zemlje, pa i susjedne kao što je Srbija, tu mogu poslužiti za primjer, građani bi mogli većinu poslova obaviti sa bilo kog mjesta na kojem se nalaze, a na kome imaju pristup internetu – kaže Lučka.

Ističe da bi tako građani i pravna lica mogli pratiti svoje predmete koje imaju pred upravnim organima, ali i izvaditi različite potvrde, dobiti rješenja i sl. bez potrebe da lično dolaze u institucije po njih.

– Sistem ne bi trebalo da se zaustavi samo na tom, nego bi građanima trebalo da olakša i svakodnevne obaveze u vezi sa drugim stvarima, a za koje im je potrebna interakcija sa upravnim organima na različitim nivoima – rekao je Lučka.

Takođe, smatra, mora se uspostaviti efikasan i efektivan zakonski sistem ocjenjivanja uslužnosti i kvaliteta rada upravnih službenika, upravnih organa i dijelova tih organa, od strane svakog pojedinačnog građanina, a u cilju eliminisanja lošeg rada i isključivanja iz radnih procesa službenika koji ne ispunjavaju svoje obaveze prema građanima. 

– Potrebno je i usmjeriti posebne zakone ka definisanju socijalnih preduzeća, načinu njihovog funkcionisanja i olakšica u njihovom poslovanju. Takođe, potrebno je napraviti poseban zakonski okvir za tzv. „frilensere“ i njihovo poslovanje, poslovanje na internetu, socijalno i penziono osiguranje, uz davanje olakšica za ljude koji sami sebi nalaze poslove, bez ikakve državne pomoći – kaže Lučka.

On navodi da je neophodno i u zakonima olakšati rad udruženja i fondacija, kroz poreske i olakšice u doprinosima, kao i umnogome pojednostaviti procedure osnivanja udruženja. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu