Politika

Ustavni sud BiH ne radi u interesu RS, a vladajući to koriste u političke svrhe: Koncept ugroženosti Srpske je vješto izmanipulisana mantra

Odluka Ustavnog suda BiH kojom je utvrđeno da šume nisu vlasništvo Republike Srpske već BiH, izazvala je oštre reakcije srpskih političara, a najviše su odjeknule riječi srpskog člana Predsjedništva Milorada Dodika koji je odmah najavio posebnu sjednicu NSRS radi poništenja svih neustavnih odluka.

Ustavni sud BiH ne radi u interesu RS, a vladajući to koriste u političke svrhe:   Koncept ugroženosti Srpske je vješto izmanipulisana mantra
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Isti scenario kao i prethodnih godina. Čemu to vodi?

S obzirom da Dodik i dalje ima većinu u Narodnoj skupštini nije se čuditi što želi da se tamo odluke donose, samo se postavlja pitanje čemu odluke i zaključci NSRS kada iste ne poštuju oni koji ih donose?

Sjetimo se da je isti scenario bio i kada je početkom prošle godine donesena odluka Ustavnog suda u kojoj je odlučeno da se poljoprivredno zemljište u Srpskoj smatra imovinom BiH.

Pročitajte još

Dodik je tada sazvao skupštinu i donesena je odluka koja obavezuje predstavnike Srpske u institucijama BiH da obustave donošenje bilo kakvih odluka u organima BiH do usvajanja Zakona o prestanku mandata stranih sudija i izboru domaćih sudija u Ustavnom sudu BiH i njegovog stupanja na snagu i do poništenja sporne odluke vezano za poljoprivredno zemljište RS. Tu odluku niko nije poštovao.

Politikolog Velizar Antić kaže da na svaki problem odgovor iz Srpske ide u pravcu da NSRS usvoji određene zaključke kojima se odluke Ustavnog suda BiH stavljaju van snage ili se pokušavaju osporiti.

– U uređenim društvima ovakve stvari bi bile nezamislive. Međutim, u jednom neuređenom društvu ovakve reakcije su ne samo očekivane, već i poželjne. Jer ukoliko Ustavni sud BiH donese neke odluke koje nisu u skladu sa Dejtonskim sporazumom i Ustavom BiH, na to se mora adekvatno odgovoriti i NSRS jeste pravo mjesto gdje se mora skrenuti pažnja na loše odluke Ustavnog suda BiH, kao i na posljedice koje mogu proisteći iz takvih neustavnih odluka – kaže Antić za Srpskainfo.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Antić dodaje da problem nastaje tako što vladajuće političke partije iz RS, a prije svega Dodikov SNSD, odluke Ustavnog suda BiH koriste za dnevno političke svrhe i za podizanje nacionalnih tenzija u zemlji.

– Na loše odluke Ustavnog suda oni donose podjednako loše odluke u NSRS za koje i sami znaju da nije moguće sprovesti u djelo, jer bi se time prekršio Ustav BiH i Dejtonski sporazum. Zarad održavanja narativa da je samo SNSD jedini zaštitnik legitimnih interesa Srba u BiH oni namjerno u institucijama Srpske donose loše odluke za koje i sami znaju da se ne mogu sprovesti u djelo i na taj način vrše urušavanje integriteta institucija – kažeAntić.

On je podsjetio da imamo već nekoliko odluka i zaključaka NSRS koje se ne poštuju od strane onih koji su ih usvajali.

– To liči na cirkus i pijacu, a ne na ozbiljnu i odgovornu politiku. Jer ukoliko NSRS usvoji određene odluke koje se kasnije ne poštuju onda je i integritet ove institucije ozbiljno narušen. Posljedica je ta da sutra niko neće uzimati za ozbiljno odluke koje se donose u najvišem zakonodavnom tijelu – navodi Antić.

Nove su teme, a stara retorika. Ljetos je Dodik izjavio da će podnijeti krivične prijave protiv sudija Ustavnog suda BiH za kršenje Ustava i zloupotrebu položaja i ovlaštenja. U novembru prošle godine, nakon što je za gradonačelnika izabran Draško Stanivuković, najavio je da će obustaviti pomoć Vlade Srpske Banjaluci i prekinuti sve investicije.

Na stranačkom skupu SNSD, krajem  2016, tada u funkciji predsednika Srpske, Dodik je najavio da će biti napravljena “crna knjiga” svih onih koji su ikada na bilo koji način naštetili SNSD. Ne zaboravimo referendum o Danu RS sproveden u septembru 2016. godine.

Pročitajte još

Antić misli da se radi o tome da se politika SNSD svela na priču o unutrašnjem i spoljašnjem neprijatelju Srpske i kako je samo SNSD spreman da se tim napadima suprotstavi i da će ukoliko oni ne budu bili vlast u RS svi ostali izdati interese Srpske i raditi na njenom nestajanju.

– Ta teza je apsolutna glupost. Radi se o tome da su i SNSD i Dodik svjesni da posle 16 godina provedenih na vlasti u Srpskoj nemaju šta da ponude narodu osim ove priče o nezavisnosti i referendumima, o spoljašnjim i unutrašnjim neprijateljima. Svjesni su da svakodnevno gube podršku naroda, da su opterećeni svakodnevnim aferama koje jedna drugu sustižu i da iz tog razloga koriste nacionalne i patriotske osjećaje kod naroda kako bi se izborili za još četiri godine vladanja. Sa druge strane, svjesni su da od priče o referendumima i nezavisnosti u ovom trenutku nema ništa – poručio je Antić.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže za Srpskainfo da su stalne prijetnje referendumima, povratom nadležnosti, napuštanjem ovih ili onih institucija uglavnom značile „ucjenu“ međunarodne zajednice i domaćih aktera u BiH da bi se testiralo dokle seže ta crvena linija.

– Koncept ugroženosti Srpske je vješto izmanipulisana mantra. Vidjeli smo nedavno koliki je stepen te „ugroženosti“ kad OS BIH ne mogu podići helikopter bez zelenog svjetla iz RS. Ali to je taj dobro oprobani recept prema kojem smo mi najbolji, najpametniji, a čitav svijet se urotio protiv nas – kaže Topićeva.

Tanja Topić
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Godinama je politički recept dizanja galame prolazio među nacionalno, ali ne i politički osviješćenim građanima.

– To je značilo pobjedu istih stranaka na izborima, jer su one prigrabile ekskluzivitet zaštitnika nacionalnih interesa, poistovjećujuću sebe sa institucijama. Takva politika za rezultat je imala ponavljanje gotovo do istrošenosti praznih fraza, hiperprodukciju papira u formi zaključaka koji su u konačnici samo davali doprinos zagađivanju životne sredine – kaže Topićeva.

Čekajući ostvarenje nekih političkih zamisli, dodaje, ovaj prostor je doživio duhovno, moralno, ekonomsko, demografsko i kulturno pustošenje, iz kojeg teško da se može oporaviti u narednih 20 godina.

– Ta buka nadglasala je sve ostalo, narušila integritet intelektualaca, pravosuđa, medija, ljudskih prava, akademske zajednice- zaključuje Topićeva.

Antić: Ustavni sud BiH je problem

Antić kaže da je Ustavni sud BiH veliki problem u funkcionisanju. – To je jedno od najvažnijih pitanja koja je potrebno riješiti kako bi država BiH mogla da funkcioniše. Trenutno imamo Ustavni sud koji nema jasno regulisana pravila po kojima radi, a sa druge strane imamo i sudije koje ne dolaze iz BiH pa samim tim ni građani ove države nisu suvereni, već je dio suvereniteta prebačen na međunarodnu zajednicu. Ustavni sud donosi odluke za koje se pretpostavlja da bi trebalo da se poštuju, a on sam nije regulisao svoja pravila po kojima treba da radi. To je opasna situacija i ovo pitanje bi trebalo biti u samom vrhu prioriteta za rješavanje ukoliko želimo da živimo u jednoj državi koja je uređena na demokratskim principima – kaže on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije