Digitalna Srpska

UZIMAJU ZALET Velike američke kompanije pripremaju se za odlazak iz Kine

Trgovinski rat između SAD i Kine, koji traje posljednjih sedmica, mogao bi imati puno veće posljedice nego što se to mislilo na samom početku.

UZIMAJU ZALET Velike američke kompanije pripremaju se za odlazak iz Kine
FOTO: SHUTTERSTOCK

Iako su obje strane pokazale namjeru da se dogovore i barem ublaže, ako ne okončaju trgovinski rat, do konkretnih dogovora još nije došlo.

Međutim, sve su glasnija govorkanja da bi, zbog napetosti na relaciji Vašington Peking, velike američke kompanije mogle zatvoriti svoje pogone u Kini i otići u neke druge zemlje.

Tako navodno veliki proizvođači kompjutera poput HP-a i Dela planiraju čak trećinu svoje proizvodnje prenosnih kompjutera prebaciti van Kine. I druge velike kompanije gledaju gdje bi mogle preseliti svoju proizvodnju.

Majkrosoft, Gugl, Amazon, Soni, pa čak i Nintendo planiraju da presele proizvodnju barem dijela svojih proizvoda izvan granica Kine.

Nikei je, pozivajući se na svoje izvore, naveo i kako se drugi proizvođači kompjutera okreću od Kine i traže alternativne destinacije za proizvodnju svojih proizvoda, prenosi zimo.dnevnik.hr.

Osim trgovinskog rata, na odluku o odlasku iz Kine mogla bi uticati i činjenica da su posljednjih godina troškovi proizvodnje u Kini osjetno porasli. Američke kompanije suočavaju se i s pritiskom domaćih partnera i kupaca koji sve češće traže proizvode koji nisu proizvedeni u Kini. Tako Epl planira prebaciti čak 30 odsto svoje proizvodnje iz Kine u neku drugu zemlju. Spominje se i povratak proizvodnje u SAD, ali je to Eplu trenutno preskup potez.

Kao privlačne destinacije pokazale su se Tajvan, Vijetnam i Filipini – zbog svoje jeftine radne snage. Ipak, pitanje je imaju li te zemlje dovoljno radnika da ispune zahtjeve velikih kompanija.

Čak i ako se situacija između SAD i Kine smiri i ukine blokada i carine, pitanje je kako će se odluka o odlasku odraziti na kinesku privredu, koja je godinama profitirala od velikih tehnoloških kompanija iz SAD.

Za sad se još nijedna kompanija nije odlučila javno reći da se u potpunosti povlači iz Kine, ali ako se blokada nastavi, to bi se moglo dogoditi veoma brzo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu