Politika

UZIMANJE OD PLATA TRENUTNO NIJE U PLANU Vlada RS ne uvodi poseban doprinos za Fond solidarnosti

Postoji mogućnost finansiranja rada Fonda solidarosti za obnovu Republike Srpske i kroz plaćanje posebnog doprinosa, ali Vlada trenutno ne namjerava da propiše takvu obavezu.

UZIMANJE OD PLATA TRENUTNO NIJE U PLANU Vlada RS ne uvodi poseban doprinos za Fond solidarnosti
FOTO: VLADA REPUBLIKE SRPSKE

To su za Srpskainfo rekli u Ministarstvu finansija Republike Srpske, odgovarajući na pitanje da li će, u svrhu punjenja Fonda, biti uzimanja od plate radnika, po kom osnovu i u kom iznosu, kao što je bio slučaj nakon poplava u Srpskoj 2014. godine.

Naime, prašina u javnosti podigla se nakon što je u Službenom glasniku RS objavljena Uredba sa zakonskom snagom o Fondu solidarnosti za obnovu Srpske. U njoj se poseban doprinos za solidarnost navodi kao prvi izvor za punjenje Fonda.

Odmah su počele spekulacije da vlast planira da iskoristi vanredno stanje kako bi ponovo uzela dio plate radnika za potrebe Fonda. Tim povodom, pojašnjenje smo potražili od Vlade Srpske.

Uredba sa zakonskom snagom o Fondu solidarnosti za obnovu Republike Srpske u članu 7. stav (2) jasno propisuje da se sredstva za finansiranje rada Fonda solidarnosti iz stava (1) ovog člana, među kojima je i poseban doprinos za solidarnost, obezbjeđuju u skladu sa posebnim propisima. Prema tome, sama Uredba sa zakonskom snagom o FSORS ne uvodi obavezu plaćanja posebnog doprinosa za solidarnost od strane pravnih i fizičkih lica, već navodi poseban doprinos kao jednu od mogućnosti izvora finansiranja rada Fonda – kažu u Ministarstvu finansija Srpske.

Dalje navode da obaveza plaćanja posebnog doprinosa za solidarnost može postojati samo i isključivo po osnovu zakona, kao što je i bio slučaj sa plaćanjem doprinosa za solidarnost u 2014. i 2015. godini propisanih Zakonom o posebnom doprinosu za solidarnosti koji je prestao sa važenjem 31. decembra 2015. godine čiji je cilj upravo bio saniranje posljedica poplava u Republici Srpskoj u maju 2014. godine.

-Dakle, postoji mogućnost finansiranja rada Fonda i kroz plaćanje posebnog doprinosa, ali Vlada Republike Srpske trenutno ne namjerava propisivati takvu obavezu – kažu u Ministarstvu finansija.

Pročitajte još

U Uredbi sa zakonskom snagom o Fondu solidarnosti piše da je on pravni sljedbenik fonda solidarnosti koji je RS osnovala 2014. nakon poplava. Nadležnost novog Fonda je upravljanje i raspolaganje namjenskim sredstvima za obnovu Republike te uspostavljanje i vođenje jedinstvenog registra šteta.

Kako je navedeo, Fond će se puniti iz posebnog doprinosa za solidarnost, poreskih prihoda koji se za tu namjenu plaćaju po posebnim zakonima, domaćih i inostranih donacija, budžetskih sredstava RS koji uključuju domaće i strane zajmove i kredite, budžeta lokalnih zajednica, sredstava dobijenih prodajom imovine stečene u krivičnom djelu i iz drugih izvora. Fond solidarnosti treba kvartalno da podnosi izvještaj Vladi, a Vlada godišnji izvještaj Narodnoj skupštini.

Višković predsjednik Upravnog odbora

Fondom solidarnosti rukovodi Upravni odbor čiji je predsjednik premijer RS Radovan Višković.

Foto: Vlada RS
Foto: Vlada RS

Ostali članovi su ministri finansija RS Zora Vidović, energetike i rudarstva Petar Đokić, saobraćaja i veza Đorđe Popović, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Boris Pašalić, privrede i preduzetništva Vjekoslav Petričević, direktor Poreske uprave Goran Maričić, predsjednik Privredne komore Borko Đurić, predsjednik Predsjedništav Saveza opština i gradova RS Ljubiša Ćosić, predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić i Nada Arlov kao predstavnik zaposlenih u Srpskoj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije