ARGENTINCI PREŽIVJELI Magični Mesi i projektil Fernandeza za slavlje Gaučosa

Argentina i Meksiko sastali su se u drugom kolu grupe C Mundijala u Kataru, latino derbi na stadionu Lusail je riješila Argentina u svoju korist rezultatom 2:0.

Nakon mirnog prvog poluvremena, Argentina u drugom ubacuje u petu brzinu i na krilima Mesija i mladog Enca Fernandeza koji fantastičnim udarcima donose pobjedu Argentini.

Iz prvog poluvremena se zaista nema šta izdvojiti. Vega je imao najbolju priliku u ekipi Meksika kada je izveo slobodnjak sa 20-ak metara, ali je taj udarac lako ukrotio Emiliano Martinez.

Argentina je bila neprepoznatljiva. Imali su veliki problem Mesi i drugari da uspostave kontrolu na sredini terena, budući da su vezni fudbaleri Meksika igrali kao osice i očitali čas fudbala Rodrigezu i De Paulu.

U drugom dijelu utakmice Argentina se uozbiljila i počela mnogo jače da nasrće na gol Meksika. Odbrana Meksikanaca je pukla u 64. minutu kada je Mesi primio loptu na 20-ak metara od gola i šutirao po zemlji. Bilo je to neodbranjivo za Giljerma Očou.

Nakon toga je Meksiko želio da dođe do izjednačenja. Napadali su izabranici Đerarda Martina, ali nisu imali konkretnu ideju. Lako su sve pokušaje odbijali Argentinci.

Igrao se 87. minut kada je Enco Fernandez povisio na 2:0 maestralnim pogotkom. Primio je loptu na ivici kaznenog prostora, ušao unutra i ubio pauka na golu koji čuva Giljermo Očoa.

Do kraja je bezidejni Meksiko, potpuno izduvan i psihički uništen, pokušavao da dođe barem do počasnog gola, ali to je bilo gotovo nemoguće.

Argentina se sada nalazi na drugom mjestu u grupi, sa tri osvojena poena. Isto toliko ima i Saudijska Arabija, protiv koje će Meksiko morati da odigra najbolje što može ako želi da se plasira u osminu finala.

Prva je Poljska sa bodom više od Argentine, a ove dvije selekcije će se sastati u posljednjem kolu.

90+6. min – Danijele Orsato je svirao kraj utakmice. Argentina dolazi po pobjede i vraća se u igru za plasman u nokaut fazu nakon debakla protiv Saudijske Arabije.

90. min – Arbitar je pokazao 6 minuta nadoknade.

87. min – GOL. GOL. GOL. Fantastično je pogodio džoker s klupe. Mladi Enco Fernandez odličnim udarcem matira Očou za svoj prvi pogodak u nacionalnom dresu.

71. min – Teško će Meksiko do gola. Argentina sada igra jako dobro i vrlo lako može duplirati prednost.

64. min – GOOOOOL. Iz ničega Argentina postiže pogodak. Mesi šutira za 20-ak metara, Erera kasni u blok i legendarni Očoa je samo pogledom ispratio put lopte u mrežu. Argentina – Meksiko 1:0.

51. min – Mesi iz slobodanjaka šutira visoko preko gola.

50. min – Mesi u sjajnom prodoru, ali ga Gutijerez ruši s leđa i dobija žuti karton. Argentina ima slobodan udarac sa 24 metra.

46. min – Počinje drugo poluvrijeme.

45+5. min – Poluvrijeme. Orsato je označio kraj prvog poluvremena, rezultat tvrdih 0:0.

45. min – Danijele Orsato glavni arbitar meča je pokazao 5 minuta nadoknade.

45. min – Savršen šut iz slobodnjaka Vege, ali golman Martinez na visini zadatka.

44. min – Slobodnjak sa 20-ak metara za Meksikance, nakon oštrog starta Montiela.

41. min – Nema energije u reprezentaciji Argentine, dok Meksiko na mahove pokazuje želju da krene naprijed.

35. min – Mesi je odlično šutao iz slobodnog udarca s obećavajuće pozicije, ali mu je Očoa to odbranio.

21. min – Obje ekipe igraju prilično oprezno i nismo vidjeli nikakvu opasnost u prvih 20 minuta.

10. min – Prvi prijete Meksikanci. Montes je dočekao loptu iz slobodnog udarca i precizno pucao unutar šesnaesterca, ali je lopta prošla pored desne stative.

1. min – Ovog trenutka utakmica je počela.

Gaučosi su doživjeli senzacionalni krah na startu takmičenja porazom od Saudijske Arabije poslije preokreta (1:2). Bio je to njihov prvi izgubljeni meč poslije tri i po godine, što dovoljno govori koliko su loše odigrali.

Zbog toga ih protiv Meksikanaca čeka praktično „biti ili ne biti“ utakmica.

Jedan od glavnih favorita za titulu mora da zabilježi trijumf. U suprotnom, prijeti mu potpuni kolaps i završetak Svjetskog prvenstva već u grupi.

Jasno je i ko će biti posebno motivisan da do toga ne dođe. Lionelu Mesiju je ovo, po svemu sudeći, posljednji Mundijal.

Možda i najbolji fudbaler svih vremena sigurno neće željeti da ga završi na neslavan način. U Katar je došao po jedini trofej koji mu nedostaje u bogatoj karijeri.

Meksiko je u prvom kolu remizirao sa Poljskom bez golova.

El Tri može da bude zadovoljan takvim ishodom, imajući u vidu da je Robert Levandovski promašio penal u drugom poluvremenu.

Postave:

Argentina: Emiliano Martinez – Montiel, Otamendi, Lisandro Martinez, Akunja – Di Marija, De Paul, Rodrigez, Mekalister – Mesi, Lautaro Martinez

Meksiko: Očoa – Alvarez, Arauho, Montes, Moreno, Galjardo – Erera, Guardado, Šaves – Vega, Lozano

Ne ide Meksikancima naruku tradicija protiv Argentinaca. U dosadašnjih 16 mečeva dobili su samo jedan – 2004. na Kopa Amerika.

U međuvremenu, Gaučosi su slavili deset puta, računajući i posljednja tri, dok je na preostalih pet bilo neriješeno.