LIVAKOVIĆ HEROJ HRVATSKE "Vatreni" nakon velike drame prolaze u četvrtfinale

Današnji meč osmine finala Svjetskog prvenstva, koji se igrao na stadionu Al Žanub završen je pobjedom Hrvatske nakon jedanaesteraca.

Nakon regularnih 90 minuta rezultat je bio 1:1, otišlo se u produžetke. nije bilo promjene rezultata. I meč je završio penalima u kojima se istakao maestralni Livaković koji je skinuo tri penala Japancima i odveo svoju selekciju u četvrtfinale.

Hrvati čekaju boljeg iz duela Brazil – Južna Koreja.

1:3. Pašalić za četvrtfinale. Pogađa Pašalić i vodi Hrvatsku dalje. Livaković junak Hrvatske.

1:2. Jošida maši, kako brani Livaković, ako Hrvatska pogodi ide dalje.

1:2. Livaja maši penal i vraća meč u neizvjesnost.

1:2. Asano siguran sa bijele tačke.

0:2. Brozović pogađa.

0:1. Mitoma maši, brani to nevjerovatni Livaković.

0:1. Vlašić siguran, Hrvatska vodi.

0:0. Minamino Maši skida to Livaković.

Prvi penal izvešće Japanci.

121. min – Kraj produžetaka. Gledaćemo penale na Al Žanub stadionu.

120. min – Glavni sudija meča je pokazao da će se igrati još minut nadoknade.

114. min – Juranović ubacuje iz auta, gađa Pašalića, ali siguran je Gonda.

106. min – Još dvije izmjene kod Hrvatske. Umjesto Budimira i Perišića na terenu su Livaja i Oršić. Izmjena i kod Japana, umjesto Morite na terenu je Tanaka.

106. min – Počinje drugi produžetak. Hoćemo li gledati jedanaesterce?

107. min – Kraj prvog produžetka. Ostalo je još 15 minuta drame.

105. min – Glavni arbitar je pokazao 2 minuta nadoknade.

104. min – Sjajan trk Mitome sa svoje polovine, ušao u šesnaesterac sjajno šutirao, ali brani to Livaković. Ne smiju Hrvati ovako puštati Japance da prolaze.

98. min – Dvostruka izmjena kod Hrvatske, umjesto Modrića na terenu je Majer, dok je Kovačića zamjenio Vlašić.

95. min – Blaga inicijativa Hrvata, pokušavaju naći put do gola kroz gustu odbranu Japana.

90. min – Počinje prvi produžetak.

90+4. min – Kraj. Gledaćemo produžetke, prvi put na ovom Mundijalu.

90. min – Igraće se još 4 minuta nadoknade.

86. min – Još jednom je u prilici bio Mario Pašalić. Ponovo je veznjak pokušao glavom, ponovo pored gola.

81. min – U prilici se našao Tomijasu, ali je nespretno reagovao i nije uspio da iskoristi pravovremeno prostor koji mu se otvorio. Ostaje 1:1.

77. min – Kapiten Japana je pogriješio i poklonio loptu Hrvatima, Perišić u sjajnom naletu šutira snažno, ali brani to golman.

63. min – Kakva odbrana Gonde! Šutirao je brilijantno Luka Modrić sa ivice kaznenog prostora, a golman Japana je sjajno reagovao i odbio loptu u korner.

59. min – Mogla je i Hrvatska vrlo lako da dođe do potpunog preokreta. Prošao je ponovo sjajni Perišić, no nije uspio da uputi udarac ka golu, da bi na loptu naletio Kramarić, ali je njegov udarac izblokiran od strane defanzivaca Japana.

55. min – POGODAAAK. Dugo su pleli mrežu Hrvati. Sjajan ubačaj Lovrena i Perišić maestralnim udarcem glavom sa 14-15 metara matira Gondu za izjednačenje. Rezultat je 1:1.

52. min – Petković je pao nakon duela u šesnaestercu, ali je sudija samo odmahnuo, nema penala.

46. min – Počinje drugo poluvrijeme.

45+3. min – Završeno je prvo poluvrijeme, Japanci vode rezultatom 1:0, nakon prekida i odličnog snalaženja Maede.

45. min – Igraće se 3 minuta nadoknade.

43. min – GOL. Sjajna akcija “samuraja”, koju golom kruniše Maeda. Japan vodi 1:0.

26. min – Sjajnu priliku je imao Petković nakon duge lopte iza linije odbrane Japana, ali se hrvatski napadač spetljao i defanzivac mu uzima loptu.

19. min – Pritisak Hrvatske. Odlično se brane Japanci.

8. min – Perišić nije iskoristio zicer ispred gola Japana. Sjajna odbrana Gonde.

3. min – Prva šansa na utakmici. Prijete Japanci, Taniguči je došao do lopte između dva Hrvatska igrača, ali lopta odlazi pored gola.

1. min – Ismail Elfati dao je znak za početak utakmice.

Sastavi

JAPAN

Gonda, Tomijasu, Jošida, Taniguči, Ito, Nagatomo, Endo, Morita, Doan, Maeda, Kamada

HRVATSKA

Livaković, Barišić, Gvardiol, Lovren, Juranović, Brozović, Modrić, Kovačić, Perišić, Kramarić, Petković

To što su eliminisali Nijemce iz grupe ne zadovoljava Asana i drugove, pa tako bivši fudbaler Partizana i društvo žele da izbace i Hrvate s Mundijala.

Japanu je ovo osmo učešće na Svjetskim prvenstvima, a najveći uspjeh im je plasman u osminu finala – 2002, 2010, 2018. i sada 2022. Selektor Hađime Morijasu na raspolaganju ima uglavnom igrače iz njemačke Bundeslige, ali i iz francuske Lige 1, kao i iz Japana. Nama je najpoznatiji Asano, koji je do prije godinu dana nosio dres Partizana, junak pobjede nad Njemačkom u prvom kolu Svjetskog prvenstva. Osim Njemačke, Japan je na ovom Mundijalu pobjedio i Španiju, isto sa 2:1.

Hrvatskoj je ovo šesto učešće na Mundijalima, a najveći uspjesi su im plasman u finale 2018. i treće mjesto 1998. godine. “Kockasti” su se nekako ustalili na svjetskoj smotri fudbala, a selektor Zlatko Dalić i ove godine ima odličan tim s kapitenom Lukom Modrićem na čelu. Tu su i neke mlađe snage koje su već pokazale da mogu dostojno da naslijede one penzionisane.

Pobjednik meča Japan – Hrvatska u četvrtfinalu će igrati s pobjednikom meča Brazil – Južna Koreja.