Društvo

Vaganska pećina, turistička atrakcija Šipova: Čarobna igra boja u Svečanoj dvorani (FOTO, VIDEO)

Vaganska pećina, biser prirode nadomak Šipova, nedavno je otvorena za turiste. Posjetioci su očarani raskošnim pećinskim nakitom, a posebno je impresivna Svečana dvorana, u kojoj bi, prema ideji istraživača dr Radenka Lazarevića, mogla biti organizovana i vjenčanja.

Vaganska pećina, turistička atrakcija Šipova: Čarobna igra boja u Svečanoj dvorani (FOTO, VIDEO)
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Da li će i kada mladenci sudbonosno DA moći da izgovore ispod živopisnih stalaktita, još se ne zna. Zna se, međutim, da Čobanska dvorana, Lisičiji kanal, Galerija Sime Šolaje, Janjski kanali, Dvorana divova, Ponorski kanal i Dvorana Rade Marijan, izazivaju nepodijeljeno divljenje posetilaca.

Toliko ljepote na svega 120 metara staza, koliko je, za sada, opremljeno za obilazak, ne može se vidjeti ni u jednoj drugoj pećini u Republici Srpskoj i BiH.

Kako kažu u Turističkoj organizaciji Šipovo, odnedavno su počeli naplaćivati ulaz u pećinu, a cijene ulaznica su simbolične. Ulaznica za odrasle je pet maraka, a djeca do 12 godina plaćaju dvije marke. Radnim danom pećinu posjeti stotinak turista, vikendom mnogo više. Zadovoljni smo i posjetom i ponašanjem gostiju – kaže Dragana Đukić iz TO Šipovo.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Pećinu, koja se nalazi na 19 kilometara od Šipova, nadomak sela Vagan na putu za Kupres, mnogi turisti posjete kada putuju na more. Dolaze i oni koji odmor provode u Šipovu, na rijekama Pliva i Janj, jezeru Đol ili na panini Vitorog.

Dolazi i lokalno stanovništvo iz Šipova i okolnih opština.

Đukićeva dodaje da mnogi turisti, uz Vagansku pećinu, posjete i prašumu Janj, koja se nalazi u blizini, a koja je nedavno uvrštena na UNESCO listu svjetske prirodne baštine. Prašuma Janj je, podsjećamo, prvo prirodno blago na području BiH na UNESCO listi.

– Obilazak Janja mora se najaviti Šumskom gazdinstvu „Gorica“, koje gazduje ovom prašumom. Oni obezbjeđuju prevoz i stručno vođenje. Mnogo je turista zainteresovano za ovu kombinaciju: da tokom jedne posjete obiđu i pećinu i prašumu – kaže Dragana Đukić.

Pročitajte još

Ovakva posjeta je i dobra prilika za osvježenje tokom vrelih ljetnjih dana. Šetnja u hladu stoljetnih stabala prašume pravi je doživljaj, a u pećini je i usred najveće žege temperatura oko 10 stepeni, pa vodiči preporučuju posjetiocima da ne ulaze bez jakne ili ćebenceta.

Prema riječima speleologa Gorana Dujakovića, Vagnska pećina, koja ima ukupno 420 metara pećinskih kanala, ne spada u duge spelelološke objekte, ali je po atraktivnosti i koncentraciji pećinskog nakita jedna je od najljepših u BiH.

– Prvi put je ova pećina istraživana šezdesetih godina prošlog vijeka. Još 1970. je proglašena zaštićenim prirodnim dobrom, a 2013. je ponovo, odlukom Vlade RS, proglašena spomenikom prirode – objašnjava Dujaković.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS svrstao je Vagansku pećinu u treću kategoriju spomenika prirode, sa preciznim preporukama o zaštiti i turističkoj eksploataciji. 

– Pećina je bogata masivnim pećinskim nakitom tamne boje, pećinskim stubovima, stalagmitima, stalaktitima i salivima, koji najvećim dijelom ispunjavaju sve dvorane i kanale pećine. Dr Radenko Lazerević, koji je pećinu detaljno istraživao 1980. godine, najvećoj dvorani je dao je naziv “Svečana dvorana”, sa idejom da se ovdje obavljaju vjenčanja – kaže Dujaković.

Postoji i mogućnost, kako kažu u Turističkoj rognizaciji Šipova, da se u Svečanoj dvorani, u budućnosti, organizuju i kamerni koncerti i drugi kulturni događaji sa ograničenim brojem posjetilaca.

Za sada turisti uživaju u onom što je priroda stvorila u utrobi zemlje, ali i u vješto postavljenom osvjetljenju, koje ističe ljepotu pećinskog nakita.

Blago zarobljeno u siromaštvu

Kako navodi Goran Dujaković, BiH ima oko 6.000 jama i pećina. Samo mali broj njih je istražen, ali posljednjih decenija pokrenuto je više speleoloških društava u BiH, što je dalo značajne rezultate. Tako je istražena i Govještica kod Pala, najduža pećina u BiH, sa 9.682 metara kanala.

U Republici Srpskoj je pod zaštitom 12 speleoloških objekata, a samo tri pećine su otvorene za posjetioce: Vaganska pećina kod Šipova, Orlovača kod Pala i Rastuša kod Teslića.

Kod Bosanskog Grahova nalazi se Ledenica, jedna od najljepših pećina bivše Jugoslavije, koja je prije rata bila otvorena za turiste.

– Kompletna infrasktruktura u pećini je devastirana, a značajno je oštećen i pećinski nakit. Postoje ideje da se ona ponovo stavi u funkciju, ali to je prevelik zalogaj za siromašnu opštinu Bosanko Grahovo, pa bi obnova bila moguća jedino uz pomoć međunarodnih fondova – kaže Dujaković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu