Kultura

VANVREMENSKI MILAN MLADENOVIĆ Dan kada nas je napustio DJEČAK IZ VODE (VIDEO)  

Iza njega je ostala velika muzička i životna filmska priča. Ispisao je pjesmama istoriju muzike naših prostora, a čini se da ni njegova djela nisu bila dovoljna da iskažu sav njegov talenat.

VANVREMENSKI MILAN MLADENOVIĆ Dan kada nas je napustio DJEČAK IZ VODE (VIDEO)  
FOTO: FOTO: KOSIJER/SCREENSHOT/YOUTUBE

Izvan vremena i prostora u kojem je živio, Milan Mladenović je preminuo u 36. godini.

Mladenović je rođen u Zagrebu. Njegov otac Spasa bio je vojno lice, porijeklom iz Kruševca, dok je mama Danica bila iz Makarske. Zagreb je napustio u šestoj godini i sa porodicom započeo život u Sarajevu. Godine provedene u ovom gradu, njih šest, sedam, pamtio je po tučama sa starijim od sebe i po časovima gitare kod Garija Garinče. A gitara je “oduvijek” bila uz njega. Mladenovići su se zatim preselili u Beeograd u kojem je počela njegova muzička priča.

Kada prolazite kraj Jedanaeste beogradske gimanzije, imajte na umu da je nju pohađao Milan Mladenović. Sa Dragomirom Mihailovićem Gagijem i drugom iz kraja Milanom Stefanovićem Mikicom osnovao je svo prvi bend “Limunovo drvo”. Milana, Gagija i Mikicu slušala je publika na Žarkovu i u Železniku, kao i u Novom Sadu.

Pjesme koje su simbol tog perioda Milanove karijere su “Da li se sećate?”, “Sedmi krug”, “Ne veruj”, “Prevaren”. I već tada se pridružio novom talasu koji je sedamdesetih bio odgovor i protivteža popularnoj muzici.

Šarlo Akrobata

Dešavale su se zatim presudne promjene. Sa Dušanom Kojićem Kojom i Ivanom Vdovićem Vdom pokrenuo je 1980. čuveni sastav “Šarlo Akrobata”.

Iako istorija ovog benda nije dugo trajala, muzika koju je donio upisala se u istoriju. Album “Bistriji ili tuplji čovjek biva kad…” jedan je do najbitnijih albuma jugoslovenskog novog talasa.

Pjesme grupe “Šarlo Akrobata” bile su u to vrijeme avangarda, a i danas su na izvjestan način. “Slavna” muzička priča završila se zbog loših odnosa između Milana i Dušana.

Magi i “Ekaterina Velika”: zvuk koji je obiljeležio jugoslovenski rok

Jednu profesionalnu i prijateljsku vezu je završio, ali se u njegovom životu uskoro pojavila veoma zanimljiva i važna osoba.

Milan je sa Dragomirom Mihailovićem 1981. osnovao grupu “Katarina II”, a već naredne pridružila im se Margita Stefanović Magi, klavijaturistkinja, od čije je smrti prošlo 15 godina (preminula je 18. septembra 2002).

Magi se smatra jednom od najznačajnijih ženskih figura u istoriji naše rok i pank muzike, ali njen muzički značaj prevazilazi polne podjele na muzičkoj sceni pa Magi stoji rame uz rame sa svim istaknutim muzičarima bivše Jugoslavije.U grupu su došli i basista Bojan Pečar i bubnjar Ivan Vdović. Milan i Gagi pisali su tekstove, svako za sebe, dok su muziku zajedno komponovali.

Nakon što je otišao u zatvor, Gagi gubi status člana grupe, a nakon odsluženja kazne zabranjuje korišćenje imena “Katarina II”, budući da je imao pravo na ovaj naziv.

Rodila se onda “Ekatarina Velika”.

Grupa je stalno mijenjala sastav. Kada je iz nje otišao Ivan Vdović, u nju je došao drugi Ivan Fece Firči.

Zlatno doba “EKV-a” bilo je i zlatno doba jugoslovenske rok muzike. Na njen vrh lanisirao ga je album ” S vetrom uz lice”, objavljen 1986. godine. Na vrhu su ostali sve do 1994. godine. Muzika “EKV” bila je važna osamdesetih i devedesetih jer donosila nešto drugačije, novo i DOBRO. Kada nešto nosi prizvuk avangarde, najčešće umije da bude neprihvaćeno, pogrešno shvaćeno. A “EKV” su mnogi razumjeli, i mnogi prihvatili.Kako su njihove pjesme bile i više od muzike, tako su i generacijama koje su njen razvoj mogle da posmatraju izbliza, bile značajnije od muzike.

Oni koji su slušali Milana, Magi i Ivana, vidjeli su veličinu te muzike. A danas kada se vratimo tom zvuku, čini se da ta “EKV” postaje još veća.

Od 1987. do 1990. član grupe bio je i glumac Srđan Žika Todorović.

Mladenović na filmu

Milan je ostavio trag i u domaćoj kinematografiji. Prije 32 godine sa ostalim članovima grupe pojavio se u filmu Gorana Markovića “Tajvanska kanasta”.

A naredne i u “Crnoj Mariji” Milana Živkovića. Napisao je “Bus Station”, vodeću numeru filma, u kojem je Mladenoviću pripala i glavna glumačka uloga. Igrao je uz Sonju Savić i pokazao da ga filmska kamera voli isti onoliko koliko i bina.

Komponovao je i muziku za pozorište, zajedno sa Vlatkom Stefanovskim, Đorđem Erićem, sinom Dobrice Erića, Zoranom Petrovićem.

Posted by Milan Mladenovic on Saturday, March 6, 2010

Mladenović nikada nije bio od onih koji su se držali po strani. Dok je trajao građanski rat u bivšoj Jugoslaviji, on se borio protiv ratnog bezumlja. Sa članovima “Partibrejkersa” i “Električnog orgazma” pokrenuo je “Rimtutituki” sa jansim ciljem, antiratnom propagandom.

Kako bi ostvario svoj cilj i pokazao koliko je rat pogrešna odluka, koristio je sredstvo kojim je najbolje upravljao, muziku. Da bi ga dobro čuli svi, izdao je sing “Slušaj ‘vamo!”. Njegovi antiratni stavovi odrazili su se i na muziku “EKV-a”,a iznosio ih je i u Pragu i u Berlinu.

Sredinom devedesetih otišao je u Brazil gdje je snimio album “Angel’s Breath”, živio je neko vrijeme i u Parizu. Spot za pemsu “Crv” je uspomena ne taj period (spot je prikazan poslije njegove smrti).

Sa bine u bolnicu

Mladenović je 1994. godine tokom nastupa u Budvi prebačen u bolnicu: Preminuo je od raka pankresa. Slavni muzičar sahranjen je na Novom groblju u Beogradu. Njegova majka je sve do smrti 2011. brinula o grobu svog sina na koji sve ove godine odlaze njegovi poštovaoci.

(Žena Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu