Društvo

VATRA ŠIROM HERCEGOVINE Podmeću požare da prikriju krađu šume

U Hecegovini je posljednjih dana marta bilo aktivno na desetine požara, a vatrena stihija zahvatila je sve opštine.

VATRA ŠIROM HERCEGOVINE Podmeću požare da prikriju krađu šume
FOTO: D. ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Vatrogasci su danonoćno na terenu i brane kuće i pomoćne objekte od plamena. U Hercegovini je juče gorjelo na 14 mjesta, pet požara je bilo na području Bileće, tri u gatačkoj opštini, četiri na području Nevesinja, a gorjelo je i na teritoriji Trebinja i Ljubinja.

Najkritičnije posljednjih dana bilo je u bilećkoj opštini, gdje su požari prijetili i kućama, a vatra je progutala na stotine hektara niske i visoke šume. Skoro cijeli rejon od Bileće do Gacka je bio pod dimom, a jedan broj požara na teritoriju RS je prelazio i iz Crne Gore.

Prema podacima Centra za gazdovanje kršom Trebinje, najviše šumskih požara u martu je  bilo na području bilećke opštine, gdje ih je evidentirano 13, a u kojima je izgorjelo preko 200 hektara šume.

Na području Ljubinja prošlog mjeseca je izbilo šest požara, a jednom je gorjelo u Berkovićima. Požari su gutali šumu i nisko rastinje i u Gacku i Nevesinju.

Komandir gatačkih vatrogasaca Nebojša Avdalović rekao je da je uzrok većine požara ljudski faktor.

Foto. Radio Bileća/RAS Srbija
Foto. Radio Bileća/RAS Srbija

On tvrdi da se vatra namjerno izaziva, a ne vodi se računa ni o vremenskim prilikama, tačnije pojačanom vjetru, koji je česta pojava u Hercegovini, pa se požar brzo širi i zahvata na hektare šume i niskog rastinja. Opožarena linija bude i na destine kilometara, a gori uglavnom na nepristupačnom terenu.

Vatrogasci u Hercegovini su posljednjih godina opremljeni i mogu se boriti sa požarima, ali je svake godine sve teže, požara je sve više – ističe Avdalović.

Direktor Centra za gazdovanje kršom Branko Tasovac navodi da je u Hercegovini, gdje je svega dva odsto visoke šume, svako drvo značajno.

– Mnogo je veća ekološka nego materijalna šteta. Tu štetu je teško nadoknaditi – ističe Tasovac.

Prema saznanjima Srpskainfo, u Hercegovini ima dosta slučajeva namjernog paljenja, zbog krađe šume.

– Ljudi posjeku tuđu šumu, pa onda zapale da se krađa ne primjeti – kaže naš izvor.

On navodi da se sa malo toplijim danima, kada se počnu topiti snjegovi na višim planinama, očekuju novi namjerno izazvani požari, zbog gljive smrčak, koja najbolje raste na opožarenim površinama.

– Kilogram te gljive prodaje se po visokoj cijeni u Crnoj Gori, Vatra uglavnom prelazi preko visokih planina na naše područje iz Crne Gore. Neka saznanja govore da porodica dnevno od prodaje ovih gljive zaradi do hiljadu KM. Štete od ovakvog „šverca“ trpimo svi.  Zbog namjerno izazvanog požara bilo je slučajeva da izgore na hektari najkvalitetnije šume u privatnom vlasništu – kaže naš izvor.

Apel građanima

Vatrogasci i policija svake godine krajem zime ponavljaju apel da se vatra ne pali na otvorenom bez kontrole, da, ukoliko primjete vatru, građani to odmah prijave policiji ili vatrogasnoj jednici. Sudeći po situaciji na terenu, od apela nema velike koristi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu