Biznis

Većinu dobiti u Srpskoj pravi tek 20 odsto kompanija

Tek petina kompanija u Srpskoj su bonitetno izvrsne, odnosno zadovoljavaju međunarodne standarde poslovanja, ali one ostvaruju 62 odsto ukupnih prihoda i 70 odsto ukupne neto dobiti RS.

Većinu dobiti u Srpskoj pravi tek 20 odsto kompanija
FOTO SHUTTERSTOCK

Te kompanije zapošljavaju i 55 odsto od ukupnog broja zaposlenih u RS. Ovakvi rezultati rada i doprinos privredi predstavljeni su nedavno tokom poslovnog susreta bonitetno izvrsnih kompanija u Banjaluci, koji su organizovali analitička kuća “Bisnode” u BiH i Privredna komora RS.

Biti nosilac sertifikata bonitetne izvrsnosti jedno je od rijetkih međunarodnih priznanja kojim dokazujete svojim potencijalnim partnerima da ste odgovorno i kvalitetno vođena kompanija s kojom treba poslovati – rekla je direktorka “Bisnode BH” Zlata Mulać Jagličić, koja je uručila i sertifikate bonitetne izvrsnosti za osam kompanija iz RS.

Priznanja su dobile kompanije: “Torzokom” iz Prijedora, te “WVP”, “Krajinapetrol”, “Ultimax”, “Biomedic”, “Alternativna televizija”, “Samantini” i “VSC” iz Banjaluke.

Potvrde kvaliteta

Bisnode sertifikati su zapravo međunarodno priznate potvrde ekonomskog kvaliteta kompanija, njihove izvrsnosti i sigurnosti u poslovanju. Kako objašnjavaju predstavnici svjetske bonitetne kuće koja ih dodjeljuje, Bisnode sertifikat je potvrda dugogodišnjeg sistemskog i kvalitetnog rada, koji sertifikovane kompanije svrstava u sam vrh domaće ekonomije, stavljajući ih u ravnopravan položaj sa kompanijama iz EU, jer se pri ocjenjivanju primjenjuje ista metodologija i dokazani kriterijumi.

Bonitetna izvrsnost definiše nadprosječnu bonitetnu vrijednost kompanija, a metodologija za definisanje bonitetne izvrsnosti zasniva se na statističkim modelima koji su sastavljeni na osnovu finansijskih pokazatelja poslovanja kompanija – zaduženost, likvidnost, uspješnost i efikasnost za posljednje tri godine, kao i na osnovu negativnih događaja – stečaj, brisanje, blokada, u određenom periodu. Ova metodologija razvijana je tokom tri decenije rada velikog broja analitičkih stručnjaka iz 19 zemalja Evrope u kojima Bisnode djeluje.

Foto Bisnode BH/Promo
Foto Bisnode BH/Promo

– Bonitetnu izvrsnost imaju samo najbolje kompanije koje ispunjavanju najviše standarde poslovne etike i koje su se pokazale u dužem vremenskom periodu kao pouzdan poslovni partner koji zaslužuje pažnju i povjerenje – ističu u “Bisnode BH”.

Zlatni sertifikat

Tokom susreta u Banjaluci dodijeljena su i četiri posebna priznanja kompanijama u RS, odnosno serifikati Zlatne bonitetne izvrsnosti za nadprosječne vrijednosti kompanije koja tri godine za redom iskazuje najvišu ocjenu izvrsnosti. Dobitnici ovih priznanja, ističu u Bisnode, predstavnici su elitnog dijela privrede Srpske kojoj pripada svega sedam odsto od ukupnog broja bonitetno izvrsnih preduzeća u RS.

Priznanja su uručena predstavnicima kompanija “Total trade”  iz Doboja, te “M&I Systems” , “Urbis centar” i “Elnos BL” iz Banjaluke.

– Zlatni sertifikat bonitetne izvrsnosti, koji nam je dodijelila poznata sertifikacijska kuća Bisnode, za nas znači dodatnu motivaciju i podstrek da uz primjenu visokih standarda poslovanja nastavimo niz sjajnih poslovnih rezultata na svim tržištima. Ovo priznanje nam je posebno značajno jer kao kompanija već godinama poslujemo u Švedskoj, Norveškoj i na Islandu, te će ovaj sertifikat svakako dodatno doprinijeti poziciji i ugledu “Elnosa” na skandinavskom tržištu. Dobijanje zlatnog sertifikata bonitetne izvrsnosti posebno je značajno zbog činjenice da smo ispunili stroge finansijsko-analitičke kriterijume prema metodologiji jedinstvenoj za područje cijele Evrope – kaže generalni direktor kompanije “Elnos BL” Branko Torbica.

Poslovno okruženje

U Privrednoj komori RS podsjećaju da u svom radu uvijek ističu kvalitetne kompanije, jer “njihov uspjeh ujedno potvrđuje i dugogodišnji rad i napore ove institucije u stvaranju što boljeg poslovnog okruženja za napredak ekonomije regije”.

– Privredna komora je ponosna na dobre rezultate i uspjeh naših kompanija. Posebnu pažnju posvećujemo promociji uspješnih kompanija, a jedan od primjera je i tradicionalni izbor najuspješnijih u privredi Srpske, na kojoj nagrađujemo najbolje. Upravo su ove kompanije naši najbolji ambasadori i treba da budu primjer ostalima da je, i u ovako složenim uslovima poslovanja, moguće ostvariti dobre poslovne rezultate. Takođe, ovakve manifestacije još jedna su prilika za dodatnu afirmaciju naše privrede, ali i da se skrene pažnja nosiocima vlasti na važnost kreiranja što povoljnijih uslova poslovanja, na kojima Privredna komora RS godinama insistira, kako bi što više domaćih privrednih društava poboljšalo svoju konkurentnost, i na domaćem i na stranim tržištima, i ostvarilo još bolje poslovne rezultate – istakla je direktorka PK RS Dragica Ristić, dodajući da se mora raditi na stvaranju što boljeg poslovnog ambijenta, te uticati na otvaranje kvalitetnih radnih mjesta i poboljšanje uslova rada i poslovanja.

Dobit veća za 15 odsto

Prema podacima APIF-a, ukupno 9.996 pravnih lica u Srpskoj je predalo završne finansijske izvještaje za 2017. godinu, a ukupan prihod koji su ostvarili je oko 19,9 milijardi KM, što je za 8,7 odsto više u odnosu na 2016. godinu. Ostvarena neto dobit na nivou RS u 2017. godini iznosila je 1,49 milijardi konvertibilnih maraka, što je za 15,6 odsto više u odnosu na ostvarenu dobit u 2016. godini, navela je Tatjana Vujinović, samostalni stručni saradnik za analize i finansije Područne privredne komore Banjaluka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu