Banjaluka

(VIDEO, FOTO) Šta mladi ne znaju o seksu, a stide se da pitaju: Zapanjeni su podacima o polno prenosivim bolestima, a zaštita im nije jača strana

Mlade Banjalučane interesuju razgovori o seksu i seksualnosti, priznaju da o tome znaju manje nego što bi željeli, ali su prilično uzdržani kada stručnjacima treba da postave konkretna pitanja o ovoj „škakljivoj“ temi.

poljubac ljubavnog para
FOTO: FREEPIK

Pokazala je to panel diskusija „Sve što ste htjeli da znate o seksulanosti, a niste imali koga da pitate“, koja je nedavno održana u Domu omladine.

U sali se okupilo oko 50 mladih Banjalučana, mahom gimnazijalaca.

Iako su mladići i djevojke rekli da su uvodna izlaganja o seksulanosti mladih, fakorima koji utiču na izbor partnera i rizicima neodgovornog ponašanja bila zanimljiva, rijetki su bili oni koji su se usudili da „javno pred svima“ postavljaju pitanja.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Otkud sad odjednom tolike polno prenosive bolesti, zaista sam iznenađen podacima, koje ste iznijeli – pitao je jedan mladić.

Njegovog drugara je zanimalo kako se zaštiti od te pošasti.

Da li zbog straha ili zato što su zatečeni onim što su čuli, na njih je najjači utisak ostavilo izlaganje ginekologa dr Milovana Milića.

– Kada mladi stupaju u seksualni odnos, jako je bitno da se partneri dobro upoznaju, kako bi znali da li, zbog ranijih seksulanih iskustava, postoje rizici od polno prenosivih bolesti. To se može provjeriti testiranjem, koje žene mogu obaviti kod ginekologa, a muškarci kod urologa – rekao je dr Milić.

On je upozorio da su HIV, gonoreja, sifilis, hlamidija i druge opasne polno prenosive bolesti u porastu. – Broj oboljelih od gonoreje je, na primjer, porastao za 48 do 50 odsto u odnosu na ranije godine. Ova bolest može ugroziti mnoge organe, a može se i vrlo jednostavno izliječiti, penicilinima, ali samo ako se na vrijeme otkrije – rekao je dr Milić.

On je upozorio da to što neko izgleda zdravo, ne znači da nije zaražen. Podsjetio je na čuvenog frontmena „Kvina“, Fredija Mekjuriija, koji je maestralno pjevao na koncerima, kada je već bio teško obolio od side. Izgledalo je da je zdrav i pun energije.

Socijalni psiholog dr Srđan Puhalo, autor istraživanja „Seksualnost mladih u BiH“ rekao je mladim Banjalučanima da cilj stručnjaka nije da ih „prepadaju“ ili odvrate od seksa, nego da ih podstaknu na odgovorno ponašanje.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Naravno da se ne treba odricati seksa. Seks je nešto najljepše, što se mladom čovjeku može dogoditi, pod uslovom da je to dobrovoljno i da su partneri zdravi – rekao je Puhalo.

A odgovori na pitanja koja su mladi postavili su jednostavna: polno prenosivih bolesti je uvijek bilo, samo što se danas češće „prijavljuju“, liječe i evidentiraju.

A zaštita? Najbolja zaštita, mada nije stopostotna, je upotreba kondoma. Još bi bolje bilo ono što je preporučio dr Milić: testiranje prije upuštanja u intimne odnose.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ipak, mladi se baš i ne pridržavaju toga. Spomenuto istraživanje o seksualnosti mladih je, između ostalog, pokazalo da da skoro trećina maldića i djevojaka u BiH, prilikom “seksa za jednu noć”, ne koriste kondome.

Srđan Puhalo kaže da nije iznenađenje što mladi, iako ih to interesuje, nerado postavljaju pitanja vezana za seksualnost na javnom skupu, pogotovo kad su u društvu vršnjaka I školskih drugara.

– Kad vas nešto muči i kada imate dileme, zatražite pomoć od stručnjaka, koji su vam na raspolaganju u školama i u zdravstvenim ustanovama – poručio je Puhalo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu