Politika

VIRUS JAČI OD KORONE Niko nikom ne vjeruje, a samo političari PROFITIRAJU

Trgovina mandatima, neispunjena obećanja, dogovori koji se zaborave čim završe sastanci… Sve ovo dovelo je do dubokog nepovjerenja kako građana prema političarima, tako i samih političara jednih u druge.

VIRUS JAČI OD KORONE Niko nikom ne vjeruje, a samo političari PROFITIRAJU
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Da politička scena Bosne i Hercegovine liči na paprikaš u koji se miješaju razne mirođije odavno je jasno, pa otud nije ni čudo što više nikome nije jasno ni ko je s kim u koaliciji, da li će neki “okorjeli” opozicionar već sutra promijeniti dres ili da li možemo vjerovati na riječ nekom zvaničniku ili, pak, partijskom kolegi.

Da se nepovjerenje uvuklo duboko u sve sfere društva priznao je i predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić, koji je ranije poručio da “jedemo sami sebe”, te da je virus nepovjerenja jači čak i od korona virusa.

Činjenica da skoro mjesec na računu stoji netaknuto 330 miliona evra hitne pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) govori da u BiH kao da i nije bilo virusa korona već smo neizlječivo zaraženi virusom nepovjerenja. Nama, očigledno, ne pomaže međunarodna pomoć, jer mi “jedemo sami sebe” – rekao je Špirić komentarišući neslaganja oko raspodjele novca između Federacije i kantona.

Da li smo, zaista, zaraženi virusom nepovjerenja i koliku će nam vremena trebati da vratimo povjerenje u institucije, političare, ali i jedni u druge?

Moral

Univerzitetski profesor i predsjednik Instituta za društvena istraživanja iz Bijeljine Drago Vuković ističe da građani danas u najvećoj mjeri svoje povjerenje prema politici ne grade na tim univerzalnim vrijednostima ideologije, jer je zapravo i nema, niti na visokim moralnim osobinama nosilaca politike.

Foto: BNTV/screenshot
Foto: BNTV/screenshot

Naprotiv, kako ističe Vuković, njihov odnos s njima je kratkog trajanja.

Pročitajte još

– On počiva na trenutnoj, površnoj reakciji na nešto što se dešava u politici, s oduševljenjem ili osudom nečega što je učinjeno i izgovoreno. To se, naravno, brzo zaboravi. Tako se zaboravi i ta politička prošlost političara. Ukoliko bi se danas napravila analizu stanja u svakoj političkoj partiji, posebno onoj koja je u vlasti ili je bila u vlasti, iz ugla odnosa onih koji nisu i onih koji su mijenjali političku pripadnost, rezultati bi pokazali nevjerovatnu činjenicu prelazaka iz jednog kluba u drugi, treći, četvrti, fudbalski rečeno – ističe Vuković.

Korupcija

Kaže da to birači nisu smatrali, a ne posebno danas, nekim grijehom zbog čega bi u značajnoj mjeri uskraćivali svoju podršku. Povjerenje ili nepovjerenje u politici, kako smatra Vuković, ne počiva na onim suštinskim vrijednostima moralne prirode. Smatra da će proces oporavka politike trajati veoma dugo, da to jako sporo ide.

– Nekada mi se čini da idemo dva koraka nazad, a jedan ili nijedan naprijed – zaključuje Vuković.

Prema njegovim riječima, kod nas je postalo normalno da s jedne strane imamo najljuće političke protivnike koji ne biraju sredstva napadanja, potcjenjivanja i kompromitacije, a ubrzo poslije toga, do nekog novog izbornog ciklusa, ulaze u bratske zagrljaje, kao da se ništa nije desilo.

– U tradicionalnim odnosima, koji su polazili od principa, običaja i obraza, dešavalo se da ljudi ne govore godinama zbog uvreda ili sporova različitih vrsta. Danas se to prevazilazi ne pomirenjima i opraštanjima nego novcem, pozicijama, dakle nečim što ima veze s nemoralom, korupcijom i slično – ističe Vuković.

Virtuelna stvarnost

Univerzitetski profesor Slavo Kukić ističe da će povjerenje biti teško vraćeno, jer niko ne želi da radi na tome.

FOTO: N1/screenshot
FOTO: N1/screenshot

– Postoji jedna narodna poslovica, koja kaže da je kuću vrlo jednostavno srušiti s kilogram eksploziva, a graditi je puno teže, jer treba puno više strpljenja i vremena. I u ovom slučaju je potpuno ista priča, na svim nivoima i kako god da ih se posmatra – ističe Kukić.

On kaže da je povjerenje među običnim ljudima razoreno zahvaljujući ne prirodnom nepovjerenju koje među njima postoji, već akcijama onih koji od politike i raspirivanja strasti među građanima žive.

Pročitajte još

Kukić ističe da oni koji žive od politike stvaraju virtuelnu stvarnost kako bi produžavali vijek vlastitog trajanja. Drugim riječima, kada bi imali drugačije signale u javnom prostoru, povjerenje bi se vrlo brzo vratilo.

Trgovina mandatima

Govoreći o nepovjerenju građana prema institucijama, Kukić ističe da su i za to krivi političari, koji na taj način održavaju svoj status.

– Oni tako odgađaju zaživljavanja pravne države i eventualnog pravnog progona za ono što su sami godinama činili. Njihov odnos prema institucijama stvara i generalni odnos društva prema njima. Imate onda građane koji kažu: “Šta ja kao građanin imam očekivati od institucija koje ne progone kriminal i korupciju ili šta mogu kao građanin očekivati od pravosudnih institucija, koji na svaki kriminal i korupciju reaguju na isti način” – kaže Kukić.

Dodaje da je očekivano da će građani zaključiti da žive u društvu i na prostoru u kojem vlada zakon džungle. Osim što ne žele da rade na vraćanju povjerenja u institucije, kako ističe Kukić, političarima nije u interesu ni da rade na vraćanju povjerenja jednih u druge.

Da bi se to povjerenje vratilo trebalo bi raskrstiti s trgovinom mandatima, a to se može jednostavno riješiti izmjenom Izbornog zakona. Jedini način da se onemogući politička trgovina, po mišljenju Kukića, jeste da se za mandate bori svako pojedinačno ili da on pripadne stranki.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije